Экономические науки/3.Финансовые отношения

                                              Студентка 3 курсу Котова Ю.Р.                                     

К.е. доцент Єгоркіна Т.О.

Донецький Національний університет економіки та торгівлі ім. Михайла Туган-Барановського

Вдосконалення системи формування доходів Державного бюджету: зниження негативного впливу внутрішніх та зовнішніх факторів

В умовах фінансової кризи, бюджет залишається важливим фінансовим інструментом, який най агреговане характеризує параметри економіки (структуру доходів і витрат, динаміку макроекономічних показників тощо) і дає змогу поставити концептуальні завдання розвитку економіки.

На даному етапі розвитку економіки держави актуальною проблемою є подолання негативного впливу факторів на формування доходів бюджету, вдосконалення системи формування доходів. Актуальність цієї теми підтверджується даними Міністерства Фінансів України щодо дефіциту бюджету України на 2010 рік, який планується у сумі 46 748 269,9 тис. гривень.
Вплив факторів на формування доходів Державного бюджету в своїх працях розглядали такі науковці, як: Омелянович Л. О., Орлова В.О., Каленський М.М., Юрій С. І., Василик О.Д., Дем’яншин В. Г., Осіпцев В. І. та інші автори. 
Необхідним залишається виявлення та оцінка факторів, що впливають на формування доходів Державного бюджету та розробка заходів щодо вдосконалення формування доходів бюджету.

Обсяг ресурсів, що концентрується в дер­жавному бюджеті - одна із ключових про­блем діяльності держави в умовах ринку. Об'­єктивність процесу концентрації частини ва­лового внутрішнього продукту в розпоря­дженні держави є сьогодні загальновизнаною. Це зумовлено загальною метою суспільного виробництва, яку коротко можна подати так: зростання добробуту всіх і кожного громадя­нина зокрема.

На рівень доходів державного бюджету впливають зовнішні та внутрішні фактории (Рис.1). Вони можуть мати економічне, соціальне, політичне, національне спрямування. Розглянемо лише економічний напрям як найбільш вагомий. [3,с.76-80]

 

Фактори

 

Внутрішні фактори

Зовнішні фактори

§        рівень податкових ставок,

§        об’єкти приватизації,

§        рівень банківського процента,

§        рівень податкоспроможності населення,

§        курс національної валюти,

§        рівень інфляції,

§        внутрішній державний борг

§        державний борг,

§        ціни на енергоносії,

§        сальдо торговельного балансу,

§        рівень інтеграції у зовнішньоекономічний простір,

§        рівень зовнішньої фінансової допомоги від іноземних держав, міжнародних фінансових організацій

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис.1 – Фактори, що впливають на формування доходів бюджету

 

На даний момент сукупний влив факторів на формування доходів Державного бюджету є негативним. Можна виділити наступні проблеми, пов’язані з факторами, що впливають на бюджет:

1. Під час обговорення бюджетних питань при складанні бюджету основні зусилля спрямовуються на те, щоб виділити якнайбільше ресурсів для певної галузі, програми, регіону чи навіть конкретної юридичної особи на тлі декларації про державницькій підхід у формуванні бюджетної політики.

2. Інерція спаду економіки, що продовжується з початку фінансової кризи, може отримати прискорення через стрибок цін на енергоресурси, зокрема на газ, електроенергію. В свою чергу ціни на енергоресурси є одним з найважливіших зовнішніх факторів, що впливають на формування доходів Державного бюджету.

3. Продовжує стрімко зростати негативне сальдо зовнішньої торгівлі товарами. За даними Державного комітету статистики України експорт у 2008 році склав 66954429,8 тис.дол. США, у 2009 – 39702883,3 тис.дол. США, що на 27251546 тис.дол. США менше ніж у попередньому році. У 2009 році імпорт перевищував експорт на 5732676 тис.дол.США.

4. Велика кількість товарів імпортується контрабандою.

5. Погіршується фінансовий стан підприємств і організацій. У 2008 році підприємства, що отримали збиток складали 38% від загальної кількості підприємств. При цьому чистий збиток склав 41025,1 млн.грн.

6. Щорічне скорочення обсягів ВВП. Обсяг реального валового внутрішнього продукту у ІІІ кварталі 2009р. порівняно з відповідним кварталом 2008р. знизився на 15,9%.

7. Зростання зовнішнього боргу України. За інформацією Державного комітету статистики, державний і гарантований державою борг України на 31 грудня 2009 року становив 301 млрд 512 млн. грн., або 37 млрд 686 млн 690,45 тис дол, що на 112 102,4 млн. грн. більше ніж у 2008, або на 59,1%.

8. Податкова система, що діє в Україні, непрозора, громіздка, вона не сприяє ефективному розвитку українського суспільства.

Для вирішення приведених проблем необхідно здійснити конкретні дії довгострокового і поточного характеру, які в стабілізували економіку країни, стимулювали би виробництво і сприяли його розширенню, знизили тиск з одночасним розширенням бази оподаткування, передбачили скорочення кількості податків і запровадження якісніших та реальних податків.

Означені проблеми доцільно вирішити за допомогою наступних заходів:

¨     прийняття ефективного й забезпечення стабільності чинного за­конодавства, його простоти й однозначності в трактуванні, а та­кож розробки відповідного дієвого механізму планування та ре­гулювання податкового навантаження;

¨     проведення інвентаризації діючих пільг, пільгових режимів на предмет відповідності їх вимогам часу та ефективності;

¨     прий­няття спеціального закону про пільги, визначення змісту, стату­су, об'єкта й суб'єктів, необхідності їх і напрямів фінансування;

¨     запровадження державного обліку та контролю за використан­ням коштів непрямого бюджетного фінансування;

¨     пошуку резервів мобілізації доходів бюджету за рахунок впро­вадження оподаткування нерухомості;

¨     розширення податкової бази за рахунок легалізації та регулювання доходів юридичних і фізичних осіб;

¨     уніфікації акцизного збору, платежів за спеціаль­не використання природних ресурсів як податку та зменшення рівня непрямого оподаткування в частині справляння ПДВ.

¨     зміна підходів до монетарної політики

¨     зведення до мінімуму різного виду дотацій та субвенцій, розширення власної доходної бази та удосконалення механізму процентних відрахувань.

 

Література:

1.       Алєксєєв, І. В. Бюджетна система [Текст] : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / І. В. Алєксєєв, Н. Б. Ярошевич, А. М. Чушак-Голобородько; Нац. ун-т "Львів. політехніка". – К.: "Хай-Тек-Пресс", 2007. – 376 с. – ISBN 978-966-96736-1-9.

2.       Бюджетний кодекс України : закон України від 21 черв. 2001 р. № 2542-ІІІ зі змінами та доп. від 16.04.2009 № 1275-VI // Законодавство України [Електронний ресурс] / Верхов. Рада України. – Електрон. дані. – К. : Упр. комп'ютериз. систем Апарату Верхов. Ради України, 1996-2009. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2542-14. - Назва з екрана.

3.       Бюджетна система : [інтегр. навч. комплекс] / під ред. Л.О. Омелянович – Донецьк: ДонНУЕТ, 2008. – 237 с. – ISBN 978-966-385-091-7.