Калмикова М.В.  

     ПЛАНУВАННЯ ПРИБУТКУ ПРИ ВИЗНАЧЕННІ СТРАТЕГІЇ ЙОГО РОЗВИТКУ

            Кожен суб'єкт підприємницької діяльності визначає загальну філософію розвитку, тобто свою генеральну стратегію, акцентує увагу на сферах вкладення капіталу, географічному їх розміщенні, необхідності освоєння нових ринків, перспективі розвитку виробництва.

            Кінцевою метою діяльності підприємства в ринкових умовах є отримання прибутку. Тому при плануванні прибутку,визначення стратегії його розвитку є досить суттєвим та важливим етапом у виробничому процесі кожного підприємства.Слід також  врахувати усі фактори й аспекти подальшого розвитку для повного і обґрунтованого визначення величини прибутку та забезпечення певного рівня прибутковості. Водночас при стратегічному плануванні маємо низку особливостей, специфічних аспектів, на які треба звернути увагу  для фінансового забезпечення насамперед сталого розвитку підприємства.   

            У науковій літературі останніх років стратегії економічного розвитку приділено значну увагу. Формування теорії стратегії підприємств поклали наукові праці 60-х років минулого століття, що давали перші визначення основних положень стратегічного планування, хоча вони й прив'язувались до теорії інституціоналізму. Існувало кілька підходів до розгляду стратегії підприємств, проте усі вони трактували поняття стратегії здебільшого з огляду на економічний потенціал.

            І все ж поняття стратегії багато разів уточнювалось. А.Чандлер, зокрема, писав: "Стратегія… є визначенням основних довгострокових цілей підприємства та адаптацією курсів дій і розміщенням ресурсів, необхідних для досягнення цілей" [4].

            Щодо сьогодення,то дане питання розглядалося у роботах таких науковців,як Смолін І.В.,який  досліджував  моделі стратегічного управління та умови їх застосування; Мізюк Б.М.,який розглядав особливості стратегічного управління підприємством; Наливайко А.П. і його робота про сучасний стан та напрями  розвитку теорії стратегії на підприємстві,та багато інших.

            Нерідко поняття стратегії тлумачать саме в аспекті довгостроковості. На мою думку, період, на який визначається стратегія, є похідною величиною і залежить від мети підприємства, сутності та обсягу стратегічних дій, які передбачаються до реалізації. Тобто можна сказати, що стратегія не є функцією часу, а передовсім виступає функцією змісту, напрямку розвитку. На відміну від довгострокових планів, стратегія може бути переглянута в будь-який момент.

            Можна стверджувати, що стратегія - це довгостроковий, якісно визначений напрям розвитку організації, спрямований на зміцнення її позицій, задоволення споживачів та досягнення поставлених цілей. Його розробляють, щоб визначити курс розвитку компанії. Основне завдання, яке вирішує стратегія діяльності підприємства, — забезпечення впровадження інновацій і змін в організації шляхом розподілу ресурсів, адаптації до зовнішнього середовища, внутрішньої координації та передбачення майбутніх змін у діяльності. Стратегія підприємства постійно розвивається і повинна поєднувати в собі заплановану й продуману лінію поведінки, а також можливість реагування на все нове, ще незаплановане[5].

            Добре обґрунтована, правильно сформульована місія має реальну цінність для діяльності підприємства, оскільки:

— формує погляди вищого керівництва щодо довгострокових планів підприємства;

— знижує ризик недалекоглядного управління та прийняття необґрунтованих рішень;

— виражає цілі організації та служить для працівників стимулом до сумлінного виконання роботи;

— допомагає менеджерам середньої ланки сформулювати завдання, цілі та прагнення відділу, поєднувати основну політику відділів із політикою й напрямом розвитку усієї компанії;

— полегшує підготовку підприємства до майбутньої діяльності [2]. 

            Після сформованої місії та цілей підприємства переходять до аналізу зовнішнього середовища з метою виявлення сильних та слабких сторін. При цьому доцільно розглядати зовнішнє середовище з точки зору його поділу на мікро - та макросередовище із наявними, відповідно, внутрішніми й зовнішніми чинниками впливу на діяльність підприємства [1].

            Для розробки адекватної стратегії особливого значення набуває ефективно проведений фінансовий аналіз діяльності підприємства, результати якого використовуються для прийняття управлінських рішень щодо попередження збитковості і забезпечення розвитку підприємства. Фінансовий аналіз є ланкою, яка поєднує розробку управлінських рішень і діяльність підприємства. Саме за допомогою фінансового аналізу можна визначити величину і динаміку фінансових ресурсів, здатність підприємства виконувати свої зобов'язання, виплачувати дивіденди, здійснювати інвестиції в основні засоби, покривати поточні фінансові потреби, тобто можна проаналізувати ефективність грошових потоків, де б доходи перевищували витрати не лише в поточному періоді, а й у майбутньому[6].

            Найвідповідальнішим у формуванні фінансової стратегії підприємства є розроблення фінансової політики, яка є формою реалізації фінансової ідеології і фінансової стратегії підприємства в розрізі найважливіших аспектів фінансової діяльності на окремих етапах її реалізації[3]. На відміну від фінансової стратегії, фінансова політика формується лише за окремими напрямками фінансової діяльності підприємства, що потребують найефективнішого управління для досягнення головної стратегічної цілі такої діяльності.

            Важливим моментом  у даному питанні є і те,що при формуванні стратегічних цілей фінансової діяльності підприємства основна увага акцентується на підвищенні рівня добробуту власників капіталу (підприємства) та максимізації його ринкової вартості. Водночас така головна ціль потребує певної конкретизації з урахуванням завдань та особливостей майбутнього фінансового розвитку підприємства.

             Підводячи підсумок,слід зауважити,що система стратегічних цілей повинна забезпечити формування належних обсяжних фінансових ресурсів та високорентабельне використання власного капіталу; оптимізацію структури активів і капіталу; допустимий рівень фінансового ризику у процесі реалізації майбутньої фінансової діяльності підприємства й таке інше.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

 

1 Бандурка A.M., Червяков И.М., Посылкина О.В. Финансово-зкономический анализ: Учеб-ник, — Харьков: Ун-т внутр. дел. — 2003.

 

2.Нємцов В.Д., Довгань Л.Є. Стратегічний менеджмент. - К. -2007.-с. 35

 

3.Слав'юк Р.А. Фінанси підприємств: Підручник. — К, — 2002, — С. 38.

 

4. .Наливайко А.П. Теорія стратегії підприємства. Сучасний стан та напрямки розвитку//  – К.: К.НЕУ. - 2008. - С. 18.

 

5.Мізюк Б.М. Особливості стратегічного управління підприємством // Фінанси України. -2009. - №12. - С. 31-36.

 

6.Смолін І.В. Моделі стратегічного управління та умови їх застосування // Статистика України. - 2009. - №4. - С. 52-55.