Постіл І.І.

асистент кафедри „Електронні апарати”,

Кременчуцький державний університет

імені Михайла Остроградського, Україна

 

Щодо страхування електронних пристроїв та обладнання

 

Страхування електронних пристроїв та обладнання є різновидом страхування технічних ризиків, що в свою чергу відноситься до підгалузі майнового страхування юридичних осіб.

Страхування технічних ризиків (Technical Risks Insurance) – комплекс видів страхування, що включає страховий захист на випадок будівельно–монтажних ризиків, страхування машин від поломок, страхування електронного й пересувного обладнання, страхування інженерних споруд.

Необхідність страхування електронних пристроїв полягає в тому, що замовника перш за все цікавить ґарантія тривалої, безперебійної роботи придбаного обладнання, а також ефективного захисту дорогої електронної апаратури та пристроїв. Головним завданням цього виду страхування є перекладання на страхову компанію ризику, пов’язаного з виникненням непередбаченого чи раптового збитку. Також страхування обладнання дає змогу застрахованому підприємству відмовитися від створення резервів грошових коштів на випадок виникнення збитків. Оскільки для цього необхідно вилучити з обігу ліквідні кошти, які в будьякий час мають бути в розпорядженні підприємства.

Страхування електронного обладнання (Insurance Of Electron Equipment) – становить інтерес для підприємств різних галузей і організацій чи установ, наприклад: банки, телекомунікаційні компанії та інших організацій, що мають “електронні ризики”. Даний різновид страхування здійснюється на випадок знищення, пошкодження або втрати обладнання. Нерідко страхувальник через пошкодження електронної техніки може понести ще більші збитки внаслідок втрати бази даних. Страхуванню витрат на відновлення баз даних відводять окремий поліс.

Відповідно до Правил добровільного страхування майна (іншого, ніж передбачено п.п. 5 – 9 ст. 6 [1]) та Додаткових умов добровільного страхування електронного обладнання [2] страховик укладає договори добровільного страхування електронного обладнання зі страхувальниками. Відповідно до цих Додаткових умов страхуванню підлягають електронне обладнання, апаратура, прилади, призначені для отримання, обробки, перетворення, передачі та зберігання інформації та даних, включаючи:

1.     Обладнання систем зв’язку та передачі інформації.

2.     Засоби виміру, перевірки, діагностики, управління та контролю.

3.     Засоби обчислювальної техніки та телекомунікацій.

4.     Оргтехніка.

5.     Засоби автоматизації загальнопромислового та спеціального призначення.

6.     Засоби візуального та акустичного відображення інформації.

7.     Спеціалізоване електронне обладнання різного призначення.

8.     Інше електронне обладнання, зазначене в договорі страхування.

Застрахованим може бути тільки те електронне обладнання, яке знаходиться в робочому стані під постійним технічним наглядом. Таким, що знаходиться в робочому стані, вважається обладнання, монтаж якого цілком завершений та, яке цілком підготовлене до експлуатації. На страхування може прийматися як окреме електронне обладнання, так і обладнання, пов’язане за функціональним призначенням та поєднане в систему. У випадку страхування електронних систем та мереж застрахованими можуть бути всі пристрої та обладнання системи, включаючи обладнання телекомунікаційної механіки (шафи, стійки), компоненти кабельних систем та мереж зв’язку.

Електронне обладнання вважається застрахованим під час його використання за функціональним призначенням, зберігання, транспортування в межах місця страхування (в т.ч. навантаження та розвантаження), демонтажу з метою очищення або проведення технічного обслуговування, планових, поточних, середніх та капітальних ремонтів і його наступного повторного монтажу, якщо інше не передбачено договором страхування.

Якщо це передбачено договором страхування, страхове відшкодування по деталях та частинах виплачується, якщо вони були пошкоджені та/або знищені разом із основними вузлами та агрегатами застрахованого електронного обладнання. Якщо передбачено договором страхування, то можуть бути застраховані додаткові витрати страхувальника за наслідками страхових випадків, наприклад: витрати на оплату термінових відновлюваних робіт, термінового перевезення частин та/або матеріалів, необхідних для відновлюваних робіт, рятування застрахованого майна тощо.

До страхових ризиків відносяться:

1.     Непередбачувані поломки або дефекти, помилки в конструкції та розрахунках, помилки при виготовленні та монтажу, дефекти використаного матеріалу.

2.     Помилки при обслуговуванні, необережність або недбалість обслуговуючого персоналу.

3.     Коротке замикання, перевантаження в електромережі, падіння напруги, раптове припинення подачі електроенергії з мережі енергопостачання та інші електричні ризики.

4.     Вихід з ладу систем кондиціювання повітря.

5.     Інші ймовірні та випадкові події внаслідок впливу зовнішніх або внутрішніх факторів в місці страхування, не договором страхування, які відповідають об’єкту страхування додатковим умовам.

Конкретний перелік страхових ризиків визначається страхувальником та страховиком та зазначається в договорі страхування, а кожний з ризиків вважається застрахованим, якщо це прямо зазначено в договорі страхування.

Страховим випадком є пошкодження (відмова, поломка) або знищення застрахованого електронного обладнання (його частин) внаслідок раптового та непередбачуваного впливу на нього зовнішнього або внутрішнього фактору передбаченого у договорі страхування, за умови, що ця подія відповідає таким вимогам:

а) пошкодження (відмова, поломка) або знищення застрахованого електронного обладнання відбулася протягом строку дії договору страхування та у місці (території) страхування;

б) безпосередньою причиною пошкодження (відмови, поломки) або знищення застрахованого електронного обладнання не є вплив на них будь–якого із виключених факторів та виключень, погоджених сторонами договору страхування при його укладанні;

в) у результаті пошкодження (відмови, поломки) або знищення застрахованого електронного обладнання страхувальник поніс або повинен понести витрати на відновлення або заміну пошкодженого (знищеного) обладнання.

Страхова сума щодо застрахованого електронного обладнання зазначається в договорі страхування та встановлюється в розмірі нової відновлювальної вартості застрахованого електронного обладнання, якщо інше не передбачено договором страхування. Під новою відновлювальною вартістю розуміють вартість нової одиниці обладнання, включаючи витрати на сплату митних платежів, транспортування та монтаж. Якщо страхова сума, зазначена в договорі страхування, є меншою, ніж відновлювальна вартість майна, то страховик сплачує страхове відшкодування в такому ж співвідношенні до розміру збитку, як величина страхової суми, зазначеної в договорі страхування, і співвідноситься до відновлювальної вартості такого майна, якщо інше не передбачено договором страхування.

Література:

1.     Закон України “Про страхування”: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=85%2F96-%E2%F0.

2.     Додаткові умови добровільного страхування електронного обладнання: http://www.generali.garant.ua/view.insurance_insurance_governed/

3.     Безугла В.О., Постіл І.І., Шаповал Л.П. Страхування: Навч. посіб. – К.: Центр навчальної літератури, 2008. – с.