Челишева Т.В, Азрапкіної К.Ф

Донецкий национальный университет экономики и торговли имени Михаила Туган-Барановского, Украина

Соціальна сфера: сутність, проблеми та шляхи забезпечення

 

У ринкових умовах бюджет є основним інструментом державного регулювання соціально-економічних процесів. Надходження до бюджету безпосередньо залежать від стану виробництва. У свою чергу можливість утримувати соціальну сферу, забезпечувати соціальний захист населення залежить від стану надходжень до бюджету.

Актуальною є проблема бюджетних взаємовідносин. Її відмінність полягає в тому, що в ній фокусуються усі загальнолюдські, державні, національні інтереси і трансформуються в систему координат грошових відносин.

Отже, основною метою України має бути зменшення в короткостроковій перспективі державних витрат шляхом підвищення ефективності основних програм і проектів, і завдяки цьому, забезпечення підтримання збалансованості бюджету.

Бюджет - складна економічна категорія. Як категорія, державний бюджет являє собою систему економічних відносин, що складаються в суспільстві в процесі формування, розподілу та використання централізованого грошового фонду країни, призначеного для задоволення суспільних потреб. Іншими словами, державний бюджет - це грошові відносини, що виникають у держави з фізичними та юридичними особами у зв’язку з розподілом та перерозподілом національного доходу, призначеного для фінансування народного господарства, соціально-культурних заходів та установ, управління державою, укріплення обороноздатності країни.

Видатки бюджету - це багатопланова економічна категорія, що має фінансову,організаційно - правову, управлінську сутність, яка реалізується в об’єктивних економічних процесах і проявляється через структурне різноманіття, функціональну особливість шляхом ефективного використання бюджетних коштів з метою одержання соціально-економічного ефекту від реалізації державних програм.

Управління видатками бюджету здійснюється через політику соціального маневрування, суть якої полягає у вирішенні фінансових протиріч між окремими суб’єктами економічних відносин у процесі перерозподілу.

У соціально-економічній сфері України проблема фінансування стоїть особливо гостро. Досить довго переважним джерелом її фінансового забезпечення був бюджет держави.

Сьогодні в Україні при виділені бюджетних асигнувань переважає принцип малозабезпеченості. До складу установ і організацій, що належать до соціальної сфери, входять ті, що традиційно надавали платні послуги, тобто покриття витрат здійснювалися за рахунок накопичень населення. Це підприємства житлово-комунального господарства, побутового обслуговування, громадського харчування. А останнім часом мережа установ, що надають платні послуги, помітно розширилась, що пов’язане з кризовим станом економіки України з’явилися приватні школи, дитячі садки, гімназії, ліцеї. У вищих навчальних закладах поряд із бюджетними існують і комерційні групи. Аналогічна ситуація склалась і у медицині. Наступне джерело забезпечення життєдіяльності соціальної сфери фінанси підприємств. Підприємство за рахунок своїх доходів формує соціальну інфраструктуру, що дає змогу максимально задовольнити матеріальні і духовні потреби його працівників.

Місцеві бюджети не завжди спроможні забезпечити нормальне функціонування обєктів соціальної сфери. Передача відомчого житла та інших обєктів соціальної інфраструктури у муніципальну власність є важливою умовою для зниження затрат підприємств і виходу із кризового стану. Однак через недостатність коштів у місцевих бюджетів вказані обєкти або закривають, або передаються у приватну власність. Одним із виходів із такого становища може бути збереження у ряді випадків обєктів відомчого підпорядкування або спільне фінансування обєктів соціальної інфраструктури як за рахунок власних джерел підприємств, так і за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Використовуючи досвід країн із розвинутою ринковою економікою, слід розглядати ще одне джерело фінансового забезпечення фінансової сфери -  спонсорство. Це досить нове явище в економічному житті України, як благодійність. Її можна трактувати як не комерційну , спрямовану на задоволення потреб соціального розвитку. У більш широкому розумінні благодійність визначається як інвестування соціальної сфери. В умовах кризи основним її джерелом в Україні служать кошти міжнародних благодійних організацій.

Удосконалення системи фінансового забезпечення соціально- економічної сфери має здійснюватися, і це підтверджує світовий досвід, шляхом комплексного використання усіх джерел і оптимізації їх структури. Така модель є обєктивною реальністю і поступово сформується в Україні. Це дасть змогу зберегти і підвищити життєвий рівень, ступінь освідченності населення, науковий потенціал держави.

Одним з напрямків ефективного формування дохідної частини бюджету є детальний аналіз виконання кожного джерела доходу протягом попередніх років та врахування певних обєктивних причин відхилення від передбачених показників.

Література:

1. Базилевич В.Д .Державні фінанси: навч.посіб./ В.Д.Базилевич, Л.О.Баластрик; за заг. ред. В.Д.Базилевича.- К.: Антіка,2002.-368с.

2. Благун І.Г., Сорока Р.С. Фінанси: Навч.посібник – Львів: «Магнолія - 2006», 2007. – 314с.

3. Пасічник Ю.В. Бюджетна система України та зарубіжних країн : навч.поісб./ Ю.В.Пасічник.- К.: Знання-Прес,2002.-495 с.- (Серія «Вища освіта 21 століття»).