Экономические науки / 10.Экономика предприятия

Пархоменко А.А., Бедзай О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. М.І. Туган-Барановського, Україна

 

Визначення кредитного рейтингу підприємства за системою фінансового аналізу «Дюпон»

 

При оцінці кредитоспроможності позичальників українські банки керуються Постановою Національного банку України №279 [1], згідною з якою банки оцінюють позичальників за власною методикою в кожному випадку укладення кредитної угоди з урахуванням мінімального переліку вимог Положення. Вибір таких показників оцінки залежить від особливостей виробничої діяльності позичальника, структури оборотних активів, тривалості виробничого процесу, умов постачання та реалізації продукції, галузевої специфіки та інших факторів.

Згідно з Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» кредитний рейтинг — умовний вираз кредитоспроможності об'єкта рейтингування в цілому та/або його окремого боргового зобов'язання за національною шкалою кредитних рейтингів [2].

Кредитний рейтинг підприємств представляє собою незалежну суб’єктивну якісну оцінку, якою керуються банківські установи при визначенні ступеня довіри до кредитора, для прийняття рішення про видачу кредиту.

Кредитна оцінка — є можливістю власника заявити потенційним інвесторам про власну кредитоспроможність, показати готовність до сумісної роботи.

Система фінансового аналізу «Дюпон» (The Du Pont System of Analysis) або «Дюпон-каскад» є найпростішою та найпоширенішою системою оцінки при визначенні кредитоспроможності позичальників.

Метою аналізу за цією системою є:

- визначання п’яти основних коефіцієнтів за даними бухгалтерської звітності: нетто-прибутковість власного капіталу, нетто-прибутковість активів, нетто-прибутковість продажів, оборотність активів, мультиплікатор власного капіталу;

- аналіз динаміки коефіцієнтів та виділення основних напрямків поглибленого вивчення її діяльності.

В основу системи «Дюпон-каскад» покладено рівняння Дюпон, яке характеризує взаємозв’язок між прибутком на інвестований капітал, оборотністю активів, чистим доходом та левериджем. Використовуючи рівняння Дюпон, можна побудувати цілий ряд співвідношень, які дозволяють проаналізувати вплив різних факторів на фінансовий результат. З даних співвідношень визначається, якими факторами викликані зміни прибутковості власного капіталу – прибутковістю активів, чи способом фінансування підприємством своєї діяльності.

Показники рентабельності є важливими для характеристики складових формування прибутку і доходів підприємства. Вони більш повно, ніж прибуток, характеризують кінцеві результати господарювання, тому що їх величина показує співвідношення між наявними та використаними ресурсами.

Загальноприйнятих значень рентабельності, на які можна орієнтуватись при аналізі, не існує, тому зріст цих показників у динаміці по періодах звітності розглядається, як позитивна тенденція.

В цьому випадку розглядається один з показників рентабельності – рентабельність власного капіталу. Для дослідження комплексних показників ефективності фінансового забезпечення поточної діяльності підприємства проводиться факторний аналіз.

Таким чином зупинимось на трьох факторній моделі «Дюпона», що представлена формулою:

ROE = (Чистий прибуток / Виручка) * (Виручка / Активи) * (Активи / Капітал) = (норма прибутку) * (оборотність активів) * (коефіцієнт капіталізації)

Кредитні рейтинги завоювали визнання серед інвесторів як зручний інструмент диференціації позичальників. Система «Дюпона» є модифікованим факторним аналізом, що дозволяє визначити, за рахунок яких чинників відбувалася зміна рентабельності. Кінцеві дані отримані за системою «Дюпон» не рекомендація, а всього лише інформація для вирішення питання інвестування.

 

Література:

1.                 Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків: Постанова Національного банку України №279 від 06.07.2000 // http://www.rada.gov.ua

2.                 Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні: Закон України від 30.10.1996 № 448/96-ВР // http://www.rada.gov.ua

3.                 http://www.credit-rating.com.ua/ru

4.                 http://www.fitchratings.ru

5.                 http://rating.interfax.ru/rating

6.                 http://www.standardandpoors.ru