Панченко Ю.В.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Облік біологічних активів в Україні: проблеми та перспективи

Система бухгалтерського обліку в Україні має тенденцію до прогресивного розвитку, який здійснюється через різні реформи в різних галузях економіки. Не залишилась без змін і система обліку в сільському господарстві. Затвердження національного Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи» [1] є важливим етапом реформування національної системи бухгалтерського обліку в напрямі приведення її у відповідність до вимог ринкової економіки та міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Цей стандарт визначає методологічні принципи організації та ведення бухгалтерського обліку активів сільськогосподарського виробництва, який до 1 січня 2007 р. здійснювався на загальних засадах обліку запасів та основних засобів (стандарти 9 «Запаси» і 7 «Основні засоби» відповідно). Необхідність прийняття окремого стандарту зумовлено важливістю врахування природно-біологічних властивостей сільськогосподарських активів, а саме їх здатністю створювати сільськогосподарську продукцію в процесі життєдіяльності, а також значною соціально-економічною роллю, яку вони відіграють в економіці країни в цілому і окремих підприємств зокрема. Тому розробка та впровадження стандарту, який регулює облік лише активів сільського господарства, є актуальними та обгрунтованими.

У науковій літературі даному питанню присвячені праці вітчизняних та закордонних вчених, таких як: М.Я. Дем’яненка, С.Ф. Голова, Г.Г. Кірейцева, В.Г. Лінника, Л.І. Лавріненко, М.Ф. Огійчука, В.М. Пархоменка, Н.І. Загребельної, Ф.Ф. Бутинця та інших.

Сільське господарство – специфічна галузь, в якій проблеми не завжди є загальними та з'явилися зразу ж в перші роки після впровадження на підприємствах П(С)БО 30 «Біологічні активи».

Розглянувши даний стандарт, можна виділити такі основні проблеми:

1.     відсутність чітко сформульованих та конкретно визначених об’єктів обліку та відповідно рахунків, на яких вони обліковуються;

2.     проблеми оцінки біологічних активів та сільськогосподарської продукції;

3.     питання відображення даних про біологічні активи у фінансовій звітності, реєстрах аналітичного та синтетичного обліку;

4.     визначення витрат і доході в аграрному секторі.

Основною проблемою є наслідки нової методики при визначенні фінансових результатів та відображення їх у звітності підприємств.

На кожну дату складання балансу біологічних активів, сільгосппродукцію необхідно переоцінювати за справедливою вартістю. Така оцінка дає можливість відобразити реальні показники фінансової звітності, які використовуються  при отриманні  сільськогосподарськими підприємствами інвестицій і кредитів банків. Собівартість реалізованих біологічних активів, яка також обліковується за справедливою вартістю дорівнює їх справедливій вартості без витрат на місці продажу  на останню дату складання балансу, по тій вартості за якою вони відображені в обліку на дату реалізації [2].

Також однією із основних проблем є те що, в сільськогосподарських підприємствах застосовуються спеціалізовані форми первинних документів, більшість з яких не відповідає вимогам нового стандарту. Нові форми повинні забезпечити керівника та бухгалтерію інформацією для прийняття ефективних управлінських рішень.

Доцільно, на нашу думку, з реформуванням системи бухгалтерського обліку, з введенням відповідних стандартів (в даному випадку П(С)БО 30 «Біологічні активи»), переглянути та вдосконалити нормативно – правові акти, які мають відношення до цього питання: інструкцію № 291, методичні рекомендації Мінагрополітики № 132, П(С)БО 15 «Дохід» та ін.

Оцінюючи біологічні активи, варто врахувати, що їх відображають у вартісному та кількісному виразі. Одиницею виміру біологічних активів є штуки, голови тощо. За ринкового підходу вартість біологічних активів грунтується на цінах активного ринку. Тож оцінювач має оцінювати біологічні активи, виходячи з цін, що склалися на звітну дату на відповідні біологічні активи на активному ринку. Оцінка біологічних активів і сільськогосподарської продукції за справедливою вартістю є не лише нормативною вимогою, а й чинником інвестиційної привабливості підприємства [3].

Отже, можна зробити висновок, що П(С)БО 30 «Біологічні активи» для досягнення поставлених цілей та полегшення праці бухгалтерів повинен бути  доопрацьований. А особливо це стосується питань методики оцінки біологічних активів, визначення доходів і витрат діяльності та відображення результатів у фінансовій звітності. А в загальному даний нововведений стандарт сприятиме більш реальному веденню господарства на рівні підприємства в умовах обмеженості ресурсів та досягненню більш високих кінцевих результатів з мінімальними витратами, з метою забезпечення управління оперативною інформацією та можливістю розрахунку повної собівартості продукції.

 

 

 Список використаної літератури:

1.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 “Біологічні         активи”, затв. наказом Міністерства фінансів України від 18.11.2005 р. №790.;

2.     Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджений Наказом Міністерства фінансів України  № 1315 від 29.12.2006 року;

3.      Гончаренко Н. Визначення справедливої вартості біологічних активів з урахування цін активного ринку: методичні та інформаційні аспекти // Бухгалтерський облік і аудит.-№1.-2009.-С.40-45.