Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

Блудова А.А.

Українська інженерно-педагогічна академія

 

Проблеми підвищення якості продукції для забезпечення її конкурентоспроможності

 

Проблема якості залишається актуальною вже не одне десятиліття. Вона є стратегічною, оскільки питання забезпечення якості в умовах ринкової економіки є запорукою того, що підприємство не припинить своє існування. Проте процес поліпшення якості необхідний не тільки для отримання прибутку окремими суб'єктами господарювання, але і суспільству в цілому. Це обумовлено тим, що якість є найважливішим чинником підвищення рівня життя населення, економічної, соціальної і екологічної безпеки держави.

Якість - комплексне поняття, що характеризує ефективність всіх сторін діяльності господарюючого суб'єкта. Сучасне уявлення про якість виробів засноване на принципі якнайповнішого виконання вимог і побажань споживача, і цей принцип повинен бути закладений в основу проекту будь-якого виробу. Сьогодні саме ступінь задоволеності споживача, розрахований як співвідношення вартості і цінності (споживної вартості) виробу є мірою якості виробів. При цьому необхідно враховувати, що для виробника продукція, що не містить дефектів, які перешкоджали б її продажу, має цінність. Для споживача ж цінність мають тільки ті властивості продукції, які відповідають його очікуванням. В зв'язку з цим в більшості промислово розвинених країн, -Європейському співтоваристві, США, Канаді та ін., - підприємство -постачальник продукції повинно докласти зусилля по створенню відносин довіри між ним та споживачем. Завдання по створенню відношень довіри розглядається підприємством - постачальником як засіб по підвищенню якості і визнанню своїх продуктів. Зокрема, саме цей підхід був покладений в основу прийнятого Європейським співтовариством документа - Глобальної концепції законодавчого забезпечення якості товарів та послуг на європейському ринку.

Системний підхід в управлінні якістю продукції на підприємствах - є результат еволюції форм та методів робіт за якістю. Велике значення в створенні комплексної системи та розвитку системного підходу в управлінні якістю продукції належить організаційному проектуванню. Розробка проектів системи при дотриманні всіх правил проектування дає можливість здійснювати дійсно комплексне управління якістю і пов'язувати всі сторони діяльності підприємства з менеджментом якості, підвищуючи тим самим конкурентоспроможність продукту на ринку. Досвід показав, що саме комплексні системи управління якістю є тим інструментом, за допомогою якого можна створити ефективний механізм управління не тільки якістю, але і конкурентоспроможністю продукції. Крім того, необхідне постійне вдосконалення системи менеджменту якості на підприємстві.

Поліпшення якості продукту є одним з найважливіших чинників зростання ефективності виробництва. Підвищення якості розцінюється як вирішальна умова конкурентоспроможності продукції на внутрішньому та зовнішньому ринках. Конкурентоспроможність же продукції багато в чому визначає престиж країни та є вирішальним чинником збільшення її національного багатства.