Т. І. Моргунова

В.П.Хникіна

Херсонський національний технічний університет

Методика складання звітності в сільському господарстві.

 

Актуальність проблеми. Звітність як елемент методу бухгалтерського обліку – це завершальний етап фінансового, податкового, виробничого обліку. Вона призначена для використання держави, власників, інвесторів, є ефективним джерелом різноманітної інформації для прийняття рішень як в середині підприємства(організації ), так і зовні. З прийняттям Закону України «Про фермерське господарство» передбачене обовязкове складання спрощеної фінансової звітності. Але недосконалість звітності не дає змогу застосовувави показники ефективності виробництва.

Викладення основного матеріалу дослідження

Сільське господарство – окрема галузь промислової діяльності, яка займає одну із головних галузей в економіці більшості держав світу. Як і в кожної галузі економіки, в сільському господарстві також складається підсумовуюча звітність. А чим вона відризняється від комерційних та бюджетних установ я хочу розглянути в цій статі. З початку я хотіла би розглянути форми ведення бухгалтерського обліку. На сучасному етапі розвитку можно виділити три форми: проста, спрощена, загальна. (табл.1)

Вид обліку

Для кого рекомендовано

Особливості

Проста форма обліку (без використання подвійного запису)

Застосовують ті господарства, в яких працюють втасник (голова) та члени його родини (без залу­чення найманих працівників)

Застосовують без використані-ня подвійного  запису, викори­стовують Книгу обліку витрат і доходів

Спрощена форма фермерсь­кого обліку

Застосовують ті господарства, в яких середньооблікова чисе­льність працюючих за звітний період становить до 10 осіб включно (без урахування чле­нів сім'ї) і обсяг виручки за рік не перевищує 500 тис. гри.

Застосовують з використанням економічних рахунків з еле­ментами подвійного запису в Журналі обліку господарських операцій

Бухгалтерський облік за спрощеним Планом рахунків бухгалтерського обліку акти­вів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій суб'єктів малого підприємни­цтва

Застосовують ті господарства, які відповідають статусу малих підприємств — середньооблікова чисельність осіб за звітний пері­од — від 10 до 50 осіб; обсяг виручки від реалізації — від 500тис. грн. до 2,5 мдн. грн.

Складають фінансову звітність відповідно до П(С)БО 25 "Фі­нансовий звіт суб'єкта матого підприємництва"

Облік за Планом рахунків бухгалтерського обліку акти­вів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій під­приємств та організацій

Застосовують інші господарства

Поточний облік у методичних рекомендаціях з організації та ведення бухгалтерського облі­ку за журнатьно-ордерною формою в підприємствах агро­промислового комплексу

 

Таблиця 1. Види обліку для фермерських господарств

 

Найбільшого поширення у фермерських господарствах набули проста та спрощена форми бухгалтерського обліку. Але в сучасних умовах для ефективної організації обліку у фермерських господарствах доцільне використання спрощеного плану рахунків. У цьому випадку зявляється можливість незалежної систематизації інформації, визначення фінансового результату різними способами з деталізацією співставленням сальдо активних і пасивних рахунків, порівняння величини витрат. 

Отже, потрібно приділяти значну увагу ефективній організації облікового процесу фермерства, який має багато суттєвих особливостей. Обліковий процес фермерських господарств на практиці не має чіткої організації. Згідно з Законом України „Про фермерське господарство" підприємства з даною формою господарювання повинні обов`язково використовувати бухгалтерський облік та складати спрощену фінансову звітність.

 На підставі Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 № 986-XIV та Порядку подання фінансової звітності, затвердженого Постановою КМ України від 28.02.2000 № 419, річну фінансову звітність підприємства (крім зведеної та консолідованої) подають органам, до сфери управління яких вони належать, трудовим колективам на їх вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів, а також згідно із законодавством — іншим органам та користувачам, зокрема органам державної статистики, щодо використання бюджетних асигнувань, одержаних із державного бюджету, — органам Державного казначейства, а щодо використання асигнувань, одержаних з місцевих бюджетів, — фінансовим відділам місцевих органів виконавчої влади не пізніше 20 лютого наступного за звітним року.

Конкретні терміни подання фінансової звітності для державних сільгосппідприємств у межах зазначеного вище терміну встановлює Міністерство аграрної політики України. Фінансову річну звітність подають до Мінагрополітики у такому складі:

• баланс (форма № 1);

• звіт про фінансові результати (форма № 2);

• звіт про рух грошових коштів (форма № 3);

• звіт про власний капітал (форма № 4);

• примітки до фінансової звітності (форма № 5). Також передбачено і статистичну звітність, а саме:

• форму № 50-с-г. "Основні показники роботи сільгосппідприємств за 20 рік", затверджену наказом Держкомстату України від 01.07.02 № 254;

• звіт про фінансові результати та дебіторську і кредиторську заборгованість (форма № 1-Б).

Заповнюючи форми № 1-5, керуються положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, затвердженими наказами Міністерства фінансів України та Методичними рекомендаціями з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затвердженими наказом Міністерства аграрної політики України від 18.05.01 №132.

Щоб забезпечити достовірність показників фінансових звітів, перед їх складанням усі підприємства зобов'язані провести інвентаризацію активів і зобов'язань — перевірити і документально підтвердити їх наявність, стан та оцінку.

За погодженням з Державним комітетом статистики України у формах фінансової звітності та формі № 50-с-г., а також у зведених звітах вартісні показники вказують у тисячах гривень з одним десятковим знаком, натуральні — в центнерах, людино-години — в тисячах.

На сучасному етапі тема сільського господарства є дуже проблемною, тому що на Україні є всі умови для розвитку цього сектору економіки. На мою думку, розділення на три основні форми бухгалтерського обліку в фермерських господарствах є дуже зручним як для користувачів звітності, як і для тих хто її складає.

Висновки та перспективи подальших наукових досліджень. Сільські господарства  відіграють велику роль в економіці країни впливаючи на створення додаткових робочих місць та насичення ринку сільськогосподарської продукції, тому необхідною умовою їх розвитку є значна підтримка з боку держави та забезпечення чіткої методології обліку фермерської діяльності.

Література

1.                     Облік і звітність селянського господарства//Бухгалтерський облік і аудит. - №2 – 2003 с. 19-27

2.                     Основи бухгалтерського обліку// Економіка АПК. – №1 – 2007 р. С. 102 – 104

3.                     „Сельскохозяйственный ” учет: общее и частное// Бухгалтерия. – 8.09. – 2008

4.                     Мех Я. В., Журавель Г. П., Крупка Я. Д., Крисоватий А. І. Бухгал­терський облік у галузях народного господарства. — К.: НМК ВО, 1991.