Секція «Економічні науки»

Краснобаєва Н.В.

Національний гірничий університет

До питання експортного відшкодування ПДВ

На сучасному етапі розвитку Україна здійснює активну зовнішньоекономічну діяльність.

Такий вид зовнішньоекономічної діяльності як експорт товарів потребує особливої уваги. «Поставка (вивезення, пересилання) товарів (супутніх послуг) у митному режимі експорту або реекспорту згідно з положеннями глав 31-32 Митного кодексу України за кошти або інші види компенсацій (винагороди) не є об’єктом оподаткування ПДВ» [1, ст. 3 пп. 3.1.3]. «При експорті товарів та супутніх такому експорту послуг ставка  податку  становить  "0" відсотків до бази оподаткування» [1, ст. 6 п. 6.2].

Платник податку, який здійснює операції з вивезення (пересилання) товарів (робіт, послуг) за межі митної території України (експорт) і подає розрахунок експортного відшкодування за наслідками податкового місяця, має право на отримання експортного відшкодування протягом 30 календарних днів з дня подання такого розрахунку [2, п. 3.2].

Таким чином, операції, пов'язані з експортом товарів, відображаються в Податковій декларації тільки в тому випадку, коли товари фактично вивезені з митної території України, що підтверджено вантажною митною декларацією (ВМД), а суми авансів, отриманих за товари, що підлягають експорту, у декларації з ПДВ не відображаються. Тобто, підприємство отримує право на відшкодування сум ПДВ з бюджету протягом наступного місяця, що настає після подання декларації, і тільки тоді, коли фактично здійснений експорт товарів.

Тут виникають певні труднощі: термін «експорт товарів» чинним  законодавством України трактується неоднозначно. Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» визначає його як «експорт товарів – продаж товарів українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності іноземним суб'єктам господарської діяльності (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України, включаючи реекспорт товарів» [3, р. 1 ст. 1]. В свою чергу, Митний кодекс України визначає експорт як «митний режим, відповідно до якого товари вивозяться за  межі  митної  території України для вільного обігу без зобов'язання про їх повернення на цю територію та без встановлення умов їх використання за межами митної території України». [4, ст. 194].

Таким чином, ключовим у визначення терміну «експорт» у Митному кодексі України є вивезення товарів за межі митної території України, а Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» обов’язкового вивезення товарів не передбачає. Така невідповідність термінів в юридичній літературі має назву колізії законів. 
За юридичним статусом кодекси України мають більшу юридичну силу ніж Закони України. Тому, перетин митного кордону України є обов’язковою ознакою експортної операції і підкріплюється товаросупровідними документами. У ВМД, яка заповнюється згідно Інструкції «Про порядок заповнення вантажної митної декларації» [5], у першій графі зазначається 2-значний літерний код напрямку переміщення товарів "ЕК" – вивезення з України. У другому підрозділі зазначається код митного режиму відповідно до Класифікатора митних режимів, що затверджується Держмитслужбою: для митного режиму експорту код 010. У графі 20 указуються умови поставки. Згідно класифікації ІНКОТЕРМС (в редакції 2000 р.) діє 13 умов поставки.
Виходячи тільки з абревіатури умов поставки ІНКОТЕРМС, указаної у ВМД, неможливо однозначно встановити, чи товар було вивезено за межі митної території України Продавцем, чи його було передано Покупцеві–нерезиденту України на її митній території. Тому, визначаючи право Продавця на відшкодування експортного ПДВ, необхідний аналіз контракту, з метою встановлення реального місця передачі товару від Продавця Покупцеві. 
Вивіз товару за межі митної території України в режимі експорту передбачає [4, ст. 195]:
            1) подання митному органу документів, що засвідчують підстави та умови вивезення товарів за межі митної території України;
            2) сплату податків і зборів, встановлених на експорт товарів;
            3) дотримання експортером вимог, передбачених законом. 
Усунення юридичних колізій та суворе дотримання чинного законодавства суб’єктами господарювання та фіскальними органами будуть сприяти розвитку зовнішньоекономічної торгівлі та усуненню випадків економічних злочинів у сфері відшкодування експортного ПДВ. 

 

Література:

1. Про податок на додану вартість: Закону України № 168/97-ВР [Електронний ресурс] // Комп’ют. довід. “Ліга бізнесінформ”. – Ліга: закон версія 7.7.1.

2. Порядок відшкодування податку на додану вартість: Наказ Державної податкової адміністрації, Державного казначейства України від 02.07.97р.        № 209/7 [Електронний ресурс] // Комп’ют. довід. “Ліга бізнесінформ”. – Ліга: закон версія 7.7.1.

3. Про зовнішньоекономічну діяльність: Закон України № 959-XII [Електронний ресурс] // Комп’ют. довід. “Ліга бізнесінформ”. – Ліга: закон версія 7.7.1.

4. Митний Кодекс України від 11.07.02 р. № 92-IV [Електронний ресурс] // Комп’ют. довід. “Ліга бізнесінформ”. – Ліга: закон версія 7.7.1.

5. Інструкція про порядок заповнення вантажної митної декларації: Наказ Державної митної служби України від 07.11.07 р. № 933 [Електронний ресурс] // Комп’ют. довід. “Ліга бізнесінформ”. – Ліга: закон версія 7.7.1.

6. Інкотермс «Офіційні правила тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати»  (редакція 2000 року): Видання Міжнародної торговельної палати від 01.01.00 р. № 560 [Електронний ресурс] // Комп’ют. довід. “Ліга бізнесінформ”. – Ліга: закон версія 7.7.1.