Люцевич О.М.

Національний гірничий університет

Проблеми та перспективи розвитку малого бізнесу в Україні

В наш час дуже актуальною темою є розвиток малого бізнесу, адже саме завдяки йому створюються нові робочі місця, через що зменшується рівень безробіття, збільшуються надходження до державного бюджету у вигляді податків, відбувається насичення ринку товарами та послугами, відбувається структурна перебудова економіки. Окрім того, малі підприємства не потребують великого стартового капіталу. Все це дуже необхідно в умовах економічної кризи.

         Але без підтримки держави і без власної внутрішньогрупової взаємодії малий бізнес не зможе відстоювати свої політичні, економічні, соціальні інтереси у конкурентній боротьбі з  великим бізнесом.

         Перспективи розвитку малого бізнесу досліджували у своїх працях такі науковці, як І. Комарницький, М. Офік, В Стадник, О. Петрицька та А.Чернявський. У своїх роботах вони  виклали основні проблеми  та стратегічні завдання розвитку малого бізнесу.[1,2,3]

         В Україні станом на 2008 рік функціонувало 72 малих підприємства у розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення, найбільша кількість субєктів малого підприємництва припадає на Миколаївську область, найменша – на Львівську область. Це свідчить про те, що на розвиток малих підприємств впливають регіональні умови, серед яких : наявність ресурсів, ставлення до підприємництва населення та органів місцевої влади, психологія населення даного регіону та інші. Все це треба враховувати при здійсненні ефективної програми територіальної політики стосовно розвитку малого підприємництва, що дозволить подолати економічну кризу. На  малих підприємствах зайнято 2237,4 тис. працівників, з них найбільша кількість найманих працівників припадає на малі підприємства, що займаються операціями з нерухомим майном, орендою, інжинірингом та наданням послуг підприємцям. [4]

         Головними стримуючими факторами розвитку малого бізнесу в Україні є недосконала система оподаткування, відсутність державної фінансово – кредитної підтримки,  низький  управлінський рівень, недоступність кредитних ресурсів, проблеми з формування каналів збуту та слабкий розбиток інвестиційних процесів, недостатнє інформаційне забезпечення малого підприємництва.

         Проблема фінансування малих підприємств полягає в обмеженні їх доступу до коштів банківської системи. Це відбувається через високі проценти. Але фінансова підтримка малих підприємств повинна йти не тільки від держави, але й від великих підприємств.

         Також на розвиток малого бізнесу негативно впливає зростання цін, інфляція, корупція та низький рівень платоспроможності населення. З цими проблемами необхідно боротися на державному рівні. Адже через складну економічну ситуацію в країні, населення не може дозволити собі надмірні фінансові затрати. Як наслідок малі підприємства втрачають покупця своєї продукції, що призводить до їх зникнення з ринку товарів та послуг. Частка банкрутств малих підприємств завжди вище, адже, щоб вирішити проблему конкурентоспроможності продукції, підприємцю треба піти на ризик. Особливо тяжко малому бізнесу в умовах фінансово-економічної кризи.

         Велика кількість малих підприємств знаходяться «в тіні». Це відбувається через високі ставки податку на прибуток, ПДВ та нарахування до фонду заробітної плати. Підприємства змушені приховувати свої реальні доходи, щоб нагромадити кошти для розвитку їхнього бізнесу.

         Для вирішення проблем розвитку малого бізнесу в Україні необхідно вжити ряд заходів: вирішити проблеми з надмірного податкового навантаження на діяльність підприємств, обмежити втручання державних службовців у підприємницьку діяльність, прийняти заходи боротьби з тінізацією підприємницької діяльності за допомогою законодавства, встановити фінансово-кредитну підтримку малих підприємств, здійснити кадрове забезпечення бізнесу та стимулювати зовнішньоекономічну діяльність суб’єктів малого бізнесу.

         Таким чином, державі необхідно створити  програму розвитку малого підприємства, адже малий бізнес беззаперечно має позитивне значення для національної економіки.

1.     Комарницький І., Офік М. Проблеми розвитку малого і середнього

підприємництва. // Регіональна економіка. - 2005. - №4. - С. 50-58.

2.     Стадник В., Петрицька О. Складові і чинники формування потенціалу

розвитку малого підприємництва. // Актуальні проблеми економіки. - 2006.

- №12. - С. 124-128.

         3.  Чернявський А. Стратегічні завдання розвитку малого підприємництва.//

Економіка і держава. - 2005. - №4. - С. 38-41.

4. http://www.ukrstat.gov.ua/