Нагорна Марина Миколаївна

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

 

КОНЦЕПЦІЯ КАЙДЗЕН В ЯПОНСЬКОМУ АВТОМОБІЛЕБУДУВАННІ

 

Кайдзе́н (яп. 改善) - японська філософія, яка фокусується на безперервному поліпшенні усіх аспектів життя. Дії кайдзен безперервно покращують усі функції бізнесу, від виробництва до вищого керівництва, від директора до рядового робочого. Покращуючи стандартизовані дії і процеси, кайдзен має на меті усунути усе зайве.

Вперше філософія кайдзен була застосована декількома японськими компаніями (включаючи Toyota) в період відновлення після Другої світової війни, і відтоді поширилася по всьому світу. Термін “Кайдзен” ввів Масаакі Імаі в 1986 році в своїй книзі, після чого термін став широко відомий. Теорія та досвід застосування системи “Кайдзен” японськими фірмами та різноманітними компаніями інших країн викладені у двох його книгах “Кайдзен – ключ к успеху японских компаний”, “Гемба кайдзен: путь к снижению затрат и повышению качества” [2, 3].

Нині виділяють два основні підходи до вирішення проблеми підвищення ефективності діяльності підприємства або компанії. Перший передбачає інновації – застосування новітніх коштовних технологій, а також вкладення значних коштів. Другий підхід використовує такі інструменти, як здоровий глузд, контрольні списки та методи, що не вимагають значних витрат. Саме цей підхід і називають кайдзен, що українською можна перевести як ощадливе управління [2,3].

Японське слово кайдзен означає постійне вдосконалення. Мова йде про про процес удосконалення, в якому беруть участь всі - і управлінці, і робітники - і на це йде відносно небагато коштів. Філософія кайдзен полягає в тому, що наш спосіб життя (робота, громадська діяльність, будинок) повинен зосереджуватися на постійних зусиллях до вдосконалення. Дане поняття є настільки природним і очевидним для більшості японців, що вони навіть не усвідомлюють, що володіють подібним знанням [1]. На мою думку, концепція кайдзен відіграла важливу роль в успіху японської конкурентоспроможності.

Принципи кайдзен для багатьох японських менеджерів настільки природні і самі собою розуміються, що вони їх застосовують підсвідомо, не зосереджуючи на цьому свою увагу. Поняття кайдзен пояснює, чому компанії в Японії не можуть довго залишатися незмінними. Концепція кайдзен сьогодні не існує або виражена дуже слабо в більшості західних компаній. І, що ще гірше, вони відкидають її, не маючи ні найменшого поняття про її принципи, спираючись на свій старий синдром у нас це не приживеться. Саме відсутністю кайдзен пояснюється, чому американський або європейський завод може абсолютно не мінятися протягом чверті століття [4].

Процес кайдзен грунтується на здоровому глузді, на його реалізацію не потрібно багато коштів; процес цей забезпечує повільно наростаючий прогрес, який врешті-решт окупається. Кайдзен так само є підходом з мінімальними ризиками. Управлінці завжди можуть повернутися на колишній шлях, не зробивши великих витрат.

 Слідуючи правильним крокам і правильно виконуючи різні процеси, будь-яка компанія, не залежно від національної приналежності, незаперечно отримає користь від реалізації концепції кайдзен [1].

Сутність більшості “унікальних для Японії” методів менеджменту, чи то підвищення продуктивності, заходи щодо TQC (загального контролю якості), гуртки КЯ (контролю якості) або трудові відносини, можна звести до одного слова: кайдзен. Замінивши такі слова, як продуктивність, SQC (статистичний контроль якості), НД (нуль дефектів), канбан, терміном кайдзен, ми зможемо отримати куди більш чітке уявлення про те, що відбувається в японській промисловості. Кайдзен - це парасолька, під якою сховалася велика частина цих унікальних для Японії практик, які здобули останнім часом світову популярність. Зокрема, таких як: орієнтація на споживача; TQC (загальний контроль якості): роботизація; КЯ гуртки; система пропозицій; автоматизація; дисципліна на робочому місці; ТРМ (загальний догляд за устаткуванням); канбан; підвищення якості; точно в строк; нуль дефектів; робота малих груп; відносини співробітництва між менеджерами і робітниками; підвищення продуктивності; розробка нової продукції.

Основне значення TQC або CWQC (контролю якості в масштабі всієї компанії) в тому, що ці концепції допомогли японським фірмам сформувати мислення, орієнтоване на процес, і розробити стратегії безперервного вдосконалення, причому в цей процес залучені співробітники на всіх рівнях організаційної ієрархії. Центральна ідея кайдзен полягає в тому, що без удосконалення в компанії не повинно проходити жодного дня. Для японської ментальності характерна віра в нескінченні можливості вдосконалення.

 Після Другої світової війни більшість японських компаній починали буквально з нуля. Кожен день кидав менеджерам і робочим нові виклики і кожен день приносив нові успіхи. Без постійного руху вперед підприємства не могли вижити, і кайдзен перетворився на спосіб життя. Крім того, за щасливим збігом обставин в 1950-і і на початку 1960-х рр. такі фахівці, як У.Е. Демінг і Дж.М. Джуран, ознайомили японців з різними інструментами, які дозволили підняти концепцію кайдзен на нові висоти [4].

Західні менеджери мають схильність проявляти нетерпіння або не помічати користь, яку приносить концепція кайдзен компанії. З іншого боку, концепція ця підкреслює зусилля людей, їх моральний стан, спілкування, навчання, роботу в команді, залученість в процес, і самодисципліну - це підхід, заснований на здоровому глузді, до того ж, досить недорогий.

Запитайте будь-якого менеджера з процвітаючої японської компанії, яке завдання ставить перед собою вищий менеджмент, і він відповість «кайдзен», тобто вдосконалення, яке означає встановлення більш високих стандартів. Як тільки вони встановлені, завдання менеджменту - стежити за їх дотриманням. Стабільне поліпшення досягається лише тоді, коли люди працюють по більш високим стандартам. Таким чином, додержання цих стандартів та їх вдосконалення перетворилися для більшості японських керівників в нерозривні поняття.

Основними системами стратегії кайдзен є: повний контроль якості/управління за допомогою повного контролю якістю; система виробництва суворо за робочим графіком; система виконання робіт; точно в строк (Виробнича система компанії Toyota); повний контроль за зносом обладнання та поломками; розгортання політики; система підказок; діяльність малих груп. Дані системи є основними, їх необхідно реалізувати для успішної реалізації стратегії кайдзен [1].

Отже, підсумовуючи вище сказане можна сказаи, що концепція Кайдзен являє собою процес розв'язання проблем. Для того, щоб проблема була правильно зрозуміла і вирішена, її необхідно встановити, і зібрати данні, які відносяться до справи. Кайдзен спрямований на вдосконалювання всіх аспектів діяльності підприємства. Думаю застосування хоча б деяких складових кайдзен на підприємствах нашої країни покращили б операційний менеджмент кожного з них.

 

Література:

1.                 Имаи М. Кайдзен: Ключ к успеху японских компаний/ Масааки Имаи; Пер. с англ. — 3-е изд. — М.: Альпина Бизнес Букс, 2007. — 276 с. — (Серия “Модели менеджмента ведущих корпораций”).

2.                 Смирнов І.Г. Досвід японської логістики та його застосування в Україні: від Канбан до Кайдзен //Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2008. – №1(36).

3.                 Кайдзе́нwww.ru.wikipedia.org

4.                 Концепция кайдзен - www.management.com.ua