СЕМИСЮК А.М., ЛАПА Г.М., КЕКУХ З.М.

БУКОВИНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

(м. Чернівці)

 

Сучасні технології організації та проведення контролю іншомовної

мовленнєвої компетенції студентів медичних вузів за умов кредитно-модульної системи навчання

 

Професійноорієнтоване навчання іноземної мови у медичному вузі зумовлює безперервний пошук нових форм і методів навчання, впровадження інтеграційних технологій, удосконалення процесу контролю та оцінювання рівня набутих знань з різних видів мовленнєвої діяльності майбутніх фахівців.

Кредитно-модульна система навчання піднесла традиційні форми і методи контролю знань студентів на більш високий щабель, викликала до життя нові, більш ефективні (креативні) методики, які логічно поєднали моніторинг рівня набутих практичних навичок іншомовної комунікації, статуса організації навчального процесса (відвідування студентами практичних занять, їх особиста участь у процессі навчання), збільшення відсотку письмових та комбінованих форм контролю, видів контролю із застосуванням сучасних технічних засобів (РС, аудіо-відеотехніки), збільшення обсягу індивідуальної самостійної роботи (аудиторної та позааудиторної).

Таке розмаїття моніторингових технологій створює основу для коректної диференціації знань студентів, дає підставу для систематичного оцінювання навчальної діяльності студентів засобами діагностичного, поточного, рубіжного та підсумкового модульного контролю, логічного використання кожного виду окремо і у системі для накопичення, формування, автоматизації навичок та вмінь з різних видів мовленнєвої діяльності.

Студенти Буковинського державного медичного університету вивчають іноземну мову впродовж двох років.

Навчальний матеріал розприділений  на 5 змістових модулів. Метою всіх видів контролю,які застосовуються впродовж всього навчання іноземних мов на кафедрі, є підхід до кожного з них, як виміру щодо набутих студентами досягнень у певній проміжок часу, як заохочення до  наступних кроків у процесі опанування іноземною мовою, і як засобу оволодіння  обраним фахом, джерелом впевненості у своїх силах та можливостях вивчити «Чужу мову».

Діагностична функція або контроль вихідного рівня знань студентів реалізується впродовж всього навчального процессу (у повному обсязі на першому занятті, на подальшому етапі, коли контролюються практичні навички всіх видів читання, монологічного та діалогічного мовлення, говоріння, опанування лексико-граматичним матеріалом, термінологічними одиницями фаху, письмом.

У процессі діагностичного контролю викладач має можливість проаналізувати причини, які призводять до незадовільного стану щодо оволодіння тим чи іншим видом іншомовної компетенції, і побудувати свої подальші педагогічні кроки у бік усунення недоліків.

Впровадження форм і методів тестового контролю у систему кредитно-модульного навчання іноземної мови розширює спектр функцій поточного контролю всіх видів мовленнєвої діяльності, який призначений регулювати хід формування вмінь та навичок з предмету «іноземна мова».

Система тестових завдань для проведення поточного моніторингу базується на управлінні та проміжними об’єктами оволодіння, зміст яких характеризується  навчальними та контролюючими формами, де останні є домінуючими.

Контроль у системі навчання як засіб управління процесом вивчення іноземної мови тісно пов’язаний з формуванням самоконтролю як метода особистистної регуляції навчальної діяльності, яка формується і проявляється у взаємодії з режимом діяльності «студент-викладач», де перша роль надається викладачеві.

Зміст матеріалів для здійснення рубіжного контролю змістових модулів слугує розвитку коректуючої функції моніторингу – це комплекс лексико-граматичних завдань навчального характеру, укладений у вигляді тестів, що формується на основі вивченого дидактичного матеріалу модуля.

Тому цей вид контролю є багатогранним і базується на наступних принципах׃

-   комплексність, індивідуальність і коректність. Він перевіряє рівень оволодіння наступними практичними навичками проміжних основних видів мовленнєвої діяльності студентів, знання термінологічних одиниць, рівня граматичної компетенції, володіння вивчаючим, ознайомлюваним читанням, мовною здогадкою, аудиювання і т.ін.

Рубіжний контроль проводиться періодично після вивчення блоку тем׃ «Нервова система», «Ендокринна система», «Імунна система», «Фундаментальні науки у медицині» і т.ін., з метою перевірки засвоєння студентами цього навчального матеріалу та підтвердження результатів поточного контролю знань студентів.

Найбільш ефективними методами для проведення цього виду контрою є комбіновані – усні та письмові (лексико–граматичні тести), які уможливлюють виявити найбільш типові недоліки у процесі оволодіння студентами навчальним матеріалом.

Підсумковий модульний контроль є завершальним етапом моніторинга досягнутих результатів за весь період вивчення іноземної мови з метою виявлення сформованості базових знань з лексики, граматики, читання, письма.

Він виявляє кінцевий рівень набутих знань і проводиться у режимі (контроль-оцінювання), метою даного виду контролю є визначення індивідуальної здатності кожного студента у якості користувача іноземною мовою за професійним спілкуванням.

Зміст тестів комунікативно орієнтований, а результат оцінювання їх  виконання кожним студентом залежить від якості виконання комунікативних завдань набору  тестів.

Лексико граматичні контрольні вправи дозволяють виявити не лише рівень граматичної компетенції, а і вміння правильно викладати свої думки щодо певної мовленнєвої ситуації, що також слугує індикатором ступеня оволодіння іноземною мовою у вищому навчальному закладі. Вони укладені на основі змісту навчальної літератури з іноземних мов, за якою відбулось навчання і є коректними, оскільки з чотирьох запропонованих відповідей правильною є лише один варіант.

Підсумковому модульного контролю притаманні комбіновані форми щодо його проведення, які стимулюють креативність студентів, підвищують мотивацію навчання і надають студентам можливість впроваджувати свою іншомовну компетенцію, адже від її рівня залежить загальна оцінка з предмету «іноземна мова», яка виставляється у заліковій книжці студента за системою оцінювання  ЕCTS і  фіксується у  дипломі спеціаліста.

Отже, реалізуючи робочу навчальну програму предмету «іноземна мова», викладачі кафедри іноземних мов не лише керуються системою контролю якості підготовки фахівців, а використовують моніторинг навчальної діяльності студентів з іноземної мови як засіб підвищення ефективності формування іншомовної комунікації, технології проведення якого повинні сприяти якості освіти конкурентоспроможного фахівця.

Література.  

1.     Вагнер Р. Тренировочные упражнения по грамматике немецкого языка. К.Методика, 1998г. – 128 с.

2.     Кармазіна В.В., Гранкіна Т.О. Програмне забезпечення контролю знань студентів // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Динаміка наукових досліджень. 2004». Том 29. Педагогіка. – Дніпропетровськ׃ Наука і освіта, 2004. – с. 49-50

3. Кобзар О.Б. Дидактична роль нових інформаційних технологій у навчальному процесі вищої медичної школи // Нові технології навчання׃ Наук. – метод. Зб. / Ред. кол. ׃ В.О.Зайчук, О.Я.Савченко, М.Ф.Дмитриченко та ін. – К׃ НМЩ ВО, 2002. – Вип. 32 – с. 86-96.