Куликова Л.А., Харченко Т.І.

Мелітопольський державний педагогічний університет

ім. Б. Хмельницького, Україна

Аудіокнига як ефективний засіб розвитку навичок спілкування

 

На сучасному етапі розвитку вітчизняного суспільства, економіки та культури володіння англійською мовою надає можливості долучитися до світової думки та світових надбань в будь-якій сфері професійної діяльності, тому це є непорушною вимогою під час прийому на престижну роботу або просування по кар'єрних сходах. Тим часом, знань, отриманих в школі чи ВНЗ не завжди достатньо для розвитку усвідомленої, міцної мовної навички.

Вивчаючи іноземну мову, більшість учнів не мають можливості спілкуватися з носіями мови. За відсутністю практики навички мовлення втрачається. Підтримувати та розвивати слухо-вимовні навички можна створивши «умовне», «штучне» мовне середовище. Одним із способів створення іншомовного оточення є використання аудіокниги.

Аудіокнига – це текстовий матеріал художнього або нехудожнього твору, представлений у друкованому вигляді з ідентичним аудіозаписом текстового матеріалу. Аудіокниги являють собою синтез написаного і сказаного тексту. Слухач одночасно стежить за текстом, надрукованим на сторінці книги або на екрані, і слухає, як читає цей текст диктор.

Різними дослідженнями британських і американських вчених доведено, що подібний метод донесення навчального матеріалу скорочує до 30% часу необхідного для запам'ятовування нових слів. Цьому сприяють різні фактори, найбільш значущим з яких є синхронна робота лівого (відповідає переважно за декодування зорових сигналів) і правого (що фокусується на сприйнятті аналогічних за змістом звуків, пауз, наголосів і т.п.) півкуль мозку. Це дозволяє сприймати більший обсяг знань і служить допоміжним прийомом тренування мовної пам'яті.

Обкладинки та перші сторінки аудіо книги функціонально використовуються для розміщення візуально-зображувальної інформації та культурологічних матеріалів, які допомагають розкрити зміст, пробуджують інтерес, налаштовують читача, активізують фонові знання, а також містять вербальну інформацію. Таким чином вони поєднують в собі зображувальні елементи, що вводять у тему твору за допомогою необхідної інформації. Всі інші сторінки аудіокниги супроводжуються ілюстраціями, схемами, географічними картами, тісно пов’язаними зі змістом аудіокниги. Вони дають уявлення про явища, предмети та події, що описуються, ілюструють ситуації сюжету, що викликає емоційне сприйняття твору читачем та забезпечує візуалізацію оповіді, тим самим включаючи формальне словесне сприйняття інформації.

Щодо мікрополіграфічного оформлення аудіокниг – тут такі важливі елементи як назви розділів, найважливіші слова та речення виділяються із загального тексту за допомогою іншої форми шрифту, тексту, надрукованого курсивом. Завдяки такому поліграфічному вирішенню увага концентрується на важливих змістових пунктах твору.

Аудіокнига характеризується гармонією змісту і форми, що підвищує її дидактичну цінність. Однією з переваг аудіокниг є те, що під час їх використанні читання і аудіювання доповнюють одне одного. Наприклад, читач може зрозуміти те, що не встиг зрозуміти слухач. З іншого боку, у звукозапису аудіокниги присутня інтонація мовлення, багатство емоцій, що, як відомо, відсутнє у надрукованому текстові й читачеві необхідно самому привнести до тексту. Слід згадати про емоційний вплив, який здійснює на слухача усне мовлення, особливо у виразному авторському виконанні. Як відомо, воно сприяє не лише розумінню, але й мимовільному запам’ятовуванню інформації.

Збільшенню навчального потенціалу аудіокниги сприяють створені британським методистами так звані робочі аркуші (Worksheets). Вони містять чотири вправи, що виконуються перед читанням, та контрольні вправи до кожного розділу. Це, як правило, тести альтернативного та множинного вибору, запитання. На їх сторінках подається короткий зміст аудіокниги і ключі до вправ.

Пропонуються такі кроки роботи з аудіокнигою:

Перший крок – етап, що передує сприйняттю АК (вправи на прогнозування змісту аудіокниги), звернення до базових знань учнів.

Другий крок – безпосередня робота з аудіокнигою (читання, аудіювання, одночасне читання і аудіювання окремих розділів)

Третій крок – узагальнюючий етап (після завершення читання або аудіювання аудіокниги).

Таким чином, аудіокниги надають можливість розширення словникового запасу слухача, полегшують розуміння як усної, так і письмової мови. Вони можуть служити знаряддям для досягнення прогресу в області вимови і дикції.

Аудіокниги це сильна, гнучка система, структура якої сприяє швидкому розумінню і засвоєнню інформації завдяки активізації одночасно декількох рецепторів сприйняття. Це значно розвиває аналітико-синтетичну розумову діяльність. Аудіокниги допомагають зробити іноземну мову гнучким засобом спілкування.

Результати, яких можна очікувати від використання аудіокниг – це формування словникового запасу, стимулювання уяви, підвищення швидкості читання. За допомогою аудіокниг можна ознайомитися з частотними структурами речення, моделями вимови. Аудіокнига – це зручне і доступне джерело автентичного іншомовного потоку, штучна модель спілкування.

 

Література:

1. Черныш В.В. «Принципы отбора аудиокниг для обучения чтению / аудированию в средних специализированных школах с углубленным изучением иностранного языка»// Вісник КДЛУ.-2000.-Вип.2.-С.12-15