Люленко С.О

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Формування готовності студентів до природоохоронної роботи з учнями як наукова проблема

Україна підтримала Концепцію ООН про сталий людський розвиток (Sustainable Human Development) як напрям дій у XXI столітті. У «Повістці дня на ХХІ століття» – головному документі Конференції ООН з навколишнього середовища і розвитку (Ріо-де-Жанейро, 1992), «sustainable development» набуває статусу концептуального, теоретико-методологічної основи рішень про необхідність виходу цивілізації на рівень збалансованого розвитку. Такий підхід, в першу чергу, пояснюється тим, що Україна йде шляхом докорінних соціальних перетворень, кінцева мета яких є інтеграція в міжнародну спільноту. Відбувається пошук шляхів щодо визначення основних орієнтирів індексу людського розвитку, який відображає гуманітарний потенціал суспільства і характеризується рівнем освіти, тривалістю і якістю життя людей тощо.

Одним з шляхів вирішення проблем формування готовності студентів до роботи з учнями є формування нового мислення, що спрямоване на зміну підходів щодо визначення мети, шляхів і методів розвитку цивілізації як необхідного чинника виживання людства. Освіта та виховання мають забезпечити формування цілісного знання і мислення, необхідних для прийняття обґрунтованих рішень на рівні людини, сім'ї, суспільства, держави.

        Проблема готовності особистості до будь-якого виду діяльності досить широко представлена в науковій літературі. Тому розглянемо змістовну характеристику ключового поняття – готовність.

У філософській літературі професійна готовність розглядається як цілісна інтегральна характеристика людини (суб’єкта діяльності), прояви якої пов’язані з широким спектром суб’єктивних сил [1, с. 33].

У тлумачному словнику В. Даля готовність визначається як стан і властивість готового, а термін готoвийозначає той, що приготувався до чого-небудь. За визначенням С. Ожегова готовність – це згода що-небудь зробити; стан, за якого все зроблено [2, с. 122]. У психологічному словнику поняття готовність до дії розглядається в декількох аспектах: як озброєність людини необхідними для успішного виконання дії знаннями, вміннями, навичками і як згода на виконання будь-яких дій [3, с. 112]. Педагогічні словники містять поняття готовність до школи, однак поняття готовність до педагогічної діяльності в них, на жаль, відсутнє.

За даними Л. Гайсиної, термін готовність виник у експериментальній психології, і звідти був перенесений у психологічні дослідження. У науковій літературі готовність трактується досить неоднозначно: як передумова цілеспрямованої діяльності; особистісна якість, сформованість якої забезпечує успішне виконання професійних функцій; психічний стан; активний стан особистості; вибіркова активність організму, яка налаштовує людину на подальшу роботу; особистісне структурне утворення; передумова і регулятор діяльності тощо.

У розвитку психолого-педагогічних уявлень про сутність і зміст професійної готовності науковці виокремлюють декілька етапів. За А. Ліненко, перший етап вивчення цього феномена припадає на кінець XIX – початок XX і пов’язаний з проникненням у психічні процеси людини. Саме в цей період склалося розуміння готовності як установки (Д. Узнадзе). Другий етап вирішення проблеми готовності зумовлений інтенсивним дослідженням нейрофізіологічних механізмів регуляції та саморегуляції поведінки людини. Третій етап пов’язаний з дослідженнями в галузі теорії діяльності (середина ХХ ст.), коли психологічну готовність почали розглядати у світлі когнітивної концепції діяльності людини на рівні психофізіологічних механізмів (потреба, мотив, установки). Значний вклад у розробку цих аспектів проблеми готовності внесли О. Бодальов, Л. Божович, О. Леонтьєв, М. Левітов, Б. Теплов та інші.

Аналіз психолого-педагогічної літератури свідчить, що науковці виокремлюють різні види готовності людини до діяльності залежно від предмету дослідження й специфіки самої діяльності.

Саме поняття професійної готовності вживається в декількох значеннях, а іноді й ототожнюється з професійною підготовкою. На думку О. Абдуліної та А. Серих, поняття підготовка й готовність дуже близькі, взаємопов’язані, взаємозумовлені, але не синонімічні . Тому будемо виходити з того, що підготовка до професії – це процес формування готовності до неї, орієнтація на виконання певних трудових завдань, а готовність до праці є результатом професійної підготовки.

Професійна готовність як необхідна умова ефективної реалізації можливостей кожної особистості – не лише результат, але й мета професійної підготовки, чим підкреслюється діалектичний характер готовності як якості та як стану, а також як динамічного процесу. Слушною в цьому плані є думка С. Литвиненко про те, що підготовка виступає засобом формування готовності до діяльності, готовність є результатом і показником якості підготовки, що реалізується і перевіряється у діяльності [4, с. 157].

Отже, під підготовкою слід розуміти динамічний процес, кінцевою метою якого є формування готовності як важливого показника професіоналізму.

Тривала професійна готовність є стійкою системою професійно важливих якостей особистості, знань, умінь і навичок, необхідних для вдалого виконання обраної діяльності. Такий вид готовності не є природженим, а формується в результаті цілеспрямованих, спеціально організованих заходів, зокрема педагогічних. Стійка готовність є важливою передумовою успішної діяльності.

Короткочасна (ситуативна, локальна) ж готовність є внутрішньою настроєністю особистості на певну поведінку в конкретній ситуації, а тому є нестійкою. Її прояв залежить від впливу різних факторів, що діють у той чи інший момент. Отже, обидва прояви готовності взаємопов’язані та взаємонеобхідні. Діяльність педагога спрямовується на формування тривалої готовності, адже вона є професійно значущою, короткочасна ж своєю чергою є актуальним станом першої та визначає її продуктивність у конкретних обставинах.

Готовність як важлива якість особистості є складним психічним утворенням і включає в себе компоненти, достатня розвиненість, прояв і цілісність яких є показниками високого рівня професійної психологічної підготовки спеціаліста до праці, його активності, самостійності, творчості. Готовність як психічний стан особистості студента – це його внутрішня настроєність на певну поведінку під час виконання навчальних і трудових завдань, настанова на активні та доцільні дії. Виникнення й формування стану готовності (настрою) визначається розумінням професійних завдань, усвідомленням відповідальності, бажанням досягти успіху тощо.

 

       Література

                     1. Драндров Г. Л. Формирование готовности учителей физической культуры к профессиональной творческой деятельности : монография / Герольд Леонидович Драндров. – Чебоксары, 2001. – 355 с.

                     2. Даль В. Толковый словарь живого великорусского языка / Владимир Иванович Даль ; ред. К. В. Виноградова. – Т. 1 : А–З. – М. : Русский язык,
1978. – 699 с.

                     3. Глузман А. В. Профессионально-педагогическая подготовка студентов университета: теория и опыт исследования / Александр Владимирович Глузман / Институт педагогики и психологии профессионального образования АПН Украины. – К. : Поисково-издательское агентство, 1998. – 251 с.

                     4. Литвиненко С. А. Соціально-педагогічна підготовка майбутнього вчителя : монографія / Світлана Анатоліївна Литвиненко. – Одеса : СВД Черкасов М. П. ; Рівне : РДГУ, 2004. – 302 с.