Багатопартійність як одна з передумов побудови правової держави

     Ключовим елементом демократичної політичної системи є багатопартійність, адже саме політичні партії заповнюють нішу між народом і урядом. У демократичному суспільстві партії є тією зв’язуючою ланкою, через яку уряд звертається до народних мас за підтримкою і забезпечує собі соціальну базу для здійснення свого курсу, а народ, свою чергу, користуючись багатопартійністю, може на найвищому рівні виражати свою думку і таким чином впливати на корегування офіційної лінії.

Багатопартійність є основною політичною умовою існування правової держави. Однопартійна система, наявність в суспільстві єдиної керівної спрямовуючої політичної партії, веде, як показав історичний досвід нашої країни, до злиття партійних органів з державними, виникнення партократії і тоталітарної держави. Багатопартійна система дозволяє існувати політичній опозиції для керуючої партії і забезпечує демократичний законний спосіб її зміни на випадок втрати довіри виборців на нових парламентських виборах [4].

Вже  друге десятиріччя не припиняються спроби  створити в Україні нормально існуючу  багатопартійну систему. Але неспроможність  утворення наводить  на думку, що причина  багаторічних  поразок  не стільки в невмінні створювати політичні  партії,  скільки  у відсутності  виразної  ідеології,  інструментом втілення якої в життя, власне кажучи, партія і є, а також існування недостатньо політично розвинутої соціальної бази – потенційного електорату.

   Багатопартійна  система – цілісне  утворення, що формується в політичній системі  суспільства  на основі  встановлених зв’язків між політичними  партіями, які відрізняються одна  від одної програмами, тактикою, внутрішньою структурою. Разом з державою та громадськими організаціями ця  система  покликана  забезпечувати  легітимну змінюваність, розвиток і стабільність державної  влади, нормальне функціонування суспільства.      Багатопартійна  система – це, безперечно, атрибут демократії, засіб, за допомогою  якого різні  суспільні  групи розподіляють владу  у відповідності до своєї  політичної ваги.

Головною передумовою утворення багатопартійної  системи є процес демократизації політичного життя суспільства. За цих  обставин партії виявляють себе як вторинні суб’єкти  політики і виконують функції нейтралізації  або  конвертування соціального плюралізму, що об’єктивно  існує  у суспільстві. Об’єктивною  основою багатопартійності є: соціальна диференціація, стратифікація суспільства, наявність  соціально-політичних інтересів,  спільних для різних  соціальних груп; існування конкуруючих груп, що борються за вплив  у верхніх ешелонах  влади та місцевих  органах.

Багатопартійність надає партіям  рівні можливості  у змаганні  за державну  владу. Тому багатопартійність  в Україні – явище  об’єктивне і закономірне, якщо враховувати  становлення  нашої держави  як суверенної, демократичної  та правової [3].

Дослідники становлення багатопартійності в Україні виділяють у цьому процесі декілька етапів або періодів.

Хронологічні рамки цих етапів умовно поділяють на три дати:

Осінь 1989 р. – перше формальне задекларування політичної партії в Україні;

Грудень 1991р. – проголошення незалежності;

Весна – літо 1994 р. – вибори до Верховної  Ради і обрання  Президента України [2].

Аналізуючи цю хронологію  слід зазначити, що у період  свого  становлення  багатопартійність в Україні розвивається ніби по спіралі: зародження – накопичення  сил – вихід  на державний рівень – розмежування – перегрупування – консолідація – боротьба  за владу і знову розмежування. Очевидно, різні партії перебувають на різних  витках цієї спіралі. Це пояснюється значною  мірою тим, що не всі  вони  однаково  швидко і з успіхом подолали визначені  М.Вебером  етапи  становлення  політичної  партії: аристократичне  угрупування – політичний клуб – масова партія.

Розкручування спіралі  багатопартійності зумовило появу  партій  досить різнобарвного  політичного  спектру.  Для періоду становлення  багатопартійності характерні  наступні  риси:

Мультипартійність,  тобто значна  кількість  політичних партій. До проголошення незалежності в Україні було зареєстровано 4 партії, а після  серпня 1991 р. – 27. Вже  в 1997 р. їх нараховувалося  біля 40. Цей  процес триває і по сьогоднішній день.  За даними  ЦВК  України в 1998  році було вже 65 партій, у 2002 р. – 156, 2005 р. – 127, а у 2007 р. – 124.

Нечисленність  партійних  рядів. Велика кількість  партій не дає змоги утворитися  значним за кількістю членів декільком партіям.

 Невизначеність соціальної бази. Більшість  партій у своїх програмних документах, намагаючись розширити  сферу свого ідеологічного впливу, чітко не вказали, виразниками  інтересів  яких груп  вони є.

Більшість  партій створювалась не на  основі консолідації навколо ідеї; інтегративним стрижнем  виступав, як правило, лідер чи група авторитетних людей.

Локальність партійного впливу, столичність партійної діяльності, недостатня поширеність партійних структур у провінції.

Порівняно чітка географічна зорієнтованість партій. Націонал – демократи домінують у Західній Україні, партії лівої орієнтації – у  Східній.

 Поява на політичній арені незареєстрованої, неструктурованої, але реально утримуючої владні важелі «партії влади».

 Можна погодитися з висновком експертів Національного інституту стратегічних досліджень, що в Україні існує багатопартійність, однак багатопартійної системи немає, бо остання повинна характеризуватися помітною багатопартійною різноманітністю.

На мій погляд,  причинами такого стану справ в період становлення багатопартійності є:

·        слабка структурованість українського суспільства та особливості формування  українського менталітету;

·        низький рівень політичної культури населення;

·        штучність створення багатьох партій, особливо перед виборами.  

       Так, за даними  опитування 56,0 % вважають, що політичні партії необхідні для розвитку української демократії. Тільки 1,0 % визнали своє партійне членство; 90,0 % заявили, що вони безпартійні, а 9,0 %  бажають вступити в якусь партію. При цьому 61,0 % мешканців України підтримує багатопартійну систему.

      Еволюція багатопартійності триває. ЇЇ розвиток і остаточне утвердження залежатимуть від поглиблення процесів соціальної диференціації і структуризації населення. На підставі вироблення конструктивних програм дій політичні партії в Україні ведуть пошук майбутньої соціальної бази. Життєздатність кожної з них, чисельність, місце в партійній ієрархії залежатимуть від того, на скільки ідейно-програмні настанови і практична діяльність сприятимуть здійсненню політичних та економічних реформ для становлення незалежної правової України, формування зрілого громадянського суспільства.

Багатопартійність є політичною основою, політичною гарантією правової держави, яка забезпечує народовладдя, верховенство права над державою, а також яка включає виникнення політичних умов існування правової держави. Основним напрямком реалізації політичних умов існування правової держави є становлення в Україні сильних політичних партій парламентського типу. Нездатність України вийти зараз з цієї кризи, її подальше загострення, нерішучі заходи до її подолання, -- це плата за ліквідацію багатопартійної системи в роки тоталітаризму, за відсутність сильних досвідчених політичних партій, здатних розробляти і пропонувати народу ефективні програми подолання кризи і успішного розвитку країни в напрямку побудови правової держави [1].

Можна зробити висновок, що різні підходи партій, об’єднань, рухів до подальшого поступу України спонукати муть їх групування на ґрунті орієнтирів двох головних груп соціально-політичних сил суспільства: тих, хто прагне до оновленого, гуманно-демократичного соціалізму і тих, хто виступає за вільний ринок, мінімальне втручання держави в економіку.

У майбутньому це, можливо, приведе до зменшення кількості партій і формування класичної багатопартійної системи на зразок країн Європи або на зразок утворення двопартійної системи на зразок США чи Великобританії.

 

Література

1.Званішін В. Багатопартійна українська держава на початку XX ст. -- Київ.- 1992.- С.232

2.Конституція України – 2007. – С.160

3.Політичні партії в Україні // Збірник УВК за ред. М.Рябець. – К., 2002. – С. 503

4.Рябов С.Г. Політична теорія держави. – Київ, 1996. – С. 140

5.Рудич Ф.М. Політологія: Підручник. – К.: Либідь, 2005 – 480