Чайковська О. В., Сугоняк А. О.

ДонНУЄТ им. М. Туган- Барановського

Залучення позикових коштів як джерело фінансування підприємств

Формування фінансових ресурсів підприємства здійснюється за рахунок власних і позикових коштів. До власних джерел фінансових ресурсів на діючих підприємствах відноситься прибуток (від основної та інших видів діяльності), амортизаційні відрахування, виручка від реалізації вибулого майна. У міру функціонування підприємства (зростання виробничої програми, зносу основних виробничих фондів тощо) потреба в коштах зростає, що вимагає відповідного фінансування приросту капіталу.

Залучення позикових коштів є складовою фінансової діяльності та обумовлюється об’єктивними причинами: позиковий капітал дозволяє істотно розширити господарську  діяльність підприємства, забезпечити більш ефективне використання власного капіталу, прискорити формування різних цільових фондів, і в кінцевому підсумку - підвищити ринкову вартість підприємства.

Потреба у позикових коштах обумовлюється об’єктивними причинами фінансово – економічного характеру, тому тема дослідження є актуальною.

Метою статті є обґрунтування необхідності залучення позикових коштів, як джерела фінансової діяльності підприємства.

Підприємство, що використовує лише власний капітал, має максимальну фінансову стійкість, але при цьому обмежуються темпи його розвитку, оскільки відмова від залучення позикових коштів в період сприятливої ринкової кон'юнктури, позбавляє підприємство додаткового джерела фінансування.

За підсумками діяльності підприємств Донецької області у 2009 році залучені кошти складають 282633,2 млн. грн. або 61,4 % в загальному обсязі фінансових ресурсів станом на кінець року. Це свідчить про те, що позикові кошти є переважним джерелом фінансування підприємств. У структурі позикових коштів найбільшу питому вагу займають поточні зобов’язання (47,7%), сформовані на 4,9% за рахунок короткострокових кредитів та на 41,1% кредиторської заборгованості.

Необхідність залучення позикового капіталу повинна обґрунтовуватися попередньо зробленим розрахунком потреби в оборотних коштах. Позикові кошти можуть залучатися у вигляді: фінансового кредиту, отриманого від банківських та небанківських фінансово-кредитних установ, комерційного кредиту від постачальників, кредиторської заборгованості підприємства, заборгованості по емісії боргових цінних паперів та ін.

Приймаючи рішення про залучення позикових слід враховувати, як позитивні так і негативні риси позичкового капіталу.

 До позитивних характеристик відносяться: збільшення фінансового потенціалу підприємства за необхідності суттєвого піднесення темпів зростання обсягів виробництва; достатньо широкі можливості залучення, особливо при високому кредитному рейтингу підприємства; можливість збільшення приросту рентабельності власного капіталу за рахунок забезпечення розширеного відтворення виробництва [2].

Негативними рисами є: складність залучення коштів, оскільки це залежить від рішень кредиторів, які за будь-яких негативних обставин узагалі можуть відмовити підприємству у таких коштах; зниження норми прибутку активів, оскільки прибуток підприємства зменшується на суму сплачених відсотків за кредит; зниження фінансової стійкості підприємства і відповідно зростання ризику банкрутства [2].

Фінансування  за рахунок позикових коштів вигідно для  підприємства, оскільки  його вартість зростає, знижується середня зважена  ціна капіталу підприємства і збільшується його рентабельність. Це пов'язано з тим, що прибуток, отриманий від використання кредиту, в розмірі, що перевищує сплачені відсотки за його використання, належить підприємству і, отже, збільшує сумарну величину прибутку і підвищує рентабельність власних засобів підприємства [2].

         При прийнятті рішень про залучення позикових коштів треба враховувати:    - стабільність динаміки обороту - підприємство із стабільним оборотом може дозволити собі відносно більшу питому вагу позикових коштів і значніші постійні витрати; структура активів - якщо підприємство має в розпорядженні значні активи загального призначення, здатні служити забезпеченням кредитів, то збільшення частки позикових коштів в структурі пасиву цілком виправдане; податковий тягар - чим вище податки, тим сильніше підприємство відчуває нехватку засобів і тим частіше воно вимушене звертатися до кредиту і т.д.  

При використанні позикових коштів необхідно приділяти увагу також динаміці структури джерел використовуваних підприємством засобів, і оцінці  коефіцієнтів ліквідності (характеризує достатність обігових коштів для погашення боргів протягом року), оборотності (оскільки швидкість обігу засобів спричиняє безпосередній вплив на платоспроможність фірми), фінансової стійкості [1].

Таким чином, позикові кошти потрібні для успішного функціонування підприємства, водночас для того, щоб механізм фінансування діяльності підприємства був ефективним потрібний ретельний аналіз залучення  позикових коштів. Для того, щоб процес управління позиковими ресурсами був якомога ефективнішим, підприємство повинно дотримуватися таких основних принципів: цільовий характер залучення позикових ресурсів, оптимізація розміру потреби в кредиті та термінів його використання, оптимізація співвідношення позикових та власних джерел фінансування розвитку підприємства, забезпечення ефективності використання позикових ресурсів не нижче їх вартості, повернення суми боргу в зазначені терміни та в повному обсягу.

Список літератури :

1. Ковальов К. В. Фінансовий аналіз: Управління капіталом. Вибір інвестицій. Аналіз звітності. - М.: Дзеркало, 2008. - 529 с.

2. Економіка підприємства : Підручник. - 2-е видавництво / Під ред. В. М. Семенова. М.: Центр економіки і маркетингу, 2009. - 312 с.