Кателла Є. Ю., Распопова В.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

ДОСЛІДЖЕННЯ МЕТОДІВ ПРОГНОЗУВАННЯ ТОВАРООБІГУ НА ТОРГІВЕЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ

 

Важливою методологічною базою планування на торговому підприємстві є прогнозування основних показників господарської діяльності та навколишнього економічного середовища. Завдяки прогнозуванню планові служби отримують об'єктивні ймовірнісні оцінки шляхів і методів досягнення поставлених у межах стратегічного та тактичного планування цілей. Прогнозування дає змогу сформувати моделі поведінки підприємства в умовах нестабільності оточення, досягти бажаних показників діяльності, зокрема високих обсягів товарообігу, оптимально вирішувати ті, чи інші питання щодо його оптимізації.

Прогнозування як попередня стадія планування покликане відповісти на такі головні запитання: чого з найбільшою ймовірністю слід очікувати у майбутньому? Як треба змінити внутрішні та зовнішні умови, щоб досягти поставлених цілей? Прогнозування є важливою ланкою, що пов'язує мінливе економічне середовище, в якому знаходиться промислове підприємство, і планування його виробничої діяльності на перспективу.

Принциповою відмінністю прогнозування від планування є характер вихідної інформації: обов'язковість планової інформації і орієнтовний характер прогнозної інформації. Прогноз, на відміну від плану, має ймовірнісний характер. Його головне завдання полягає у науковому передбаченні можливих альтернатив розвитку підприємства з вказівкою відповідних ризиків, а також у пошуку варіантів, які забезпечать оптимальний режим досягнення поставлених цілей.

Розробкою методів прогнозування займалися такі вчені як Курак О.Я. [1], Міценко Н.Г. [2], Трофімчук О.Р. [3], Яковишина Н. [4], Янковий О.Г. [5].

Прогнози можна класифікувати за різними критеріями й ознаками залежно від цілей, завдань, об'єктів, предметів, проблем, періоду упередження, організації прогнозування тощо [1, c. 387].

Прогнозування товарообігу на підприємстві охоплює основні показники діяльності і проводиться на основі прогнозу попиту, який розраховують з врахуванням масштабів підприємства. Прогнозування товарообігу є цілеспрямованим процесом перетворення товарів, що надійшли на підприємство як продукція для продажу. Чим точніше керівник зможе передбачити зовнішні і внутрішні умови майбутнього, тим вищою є ймовірність досягнення запланованих результатів товарообігу підприємства [4, c. 77].

Під час прогнозування товарообігу підприємці користуються різноманітними методами, кожен з яких має свої переваги і недоліки. Розробляючи прогноз товарообороту зі врахуванням регіонального попиту та частки на ринку, можна передбачити збереження, зменшення або зростання частки ринку, укріплення своїх позицій на ньому або ліквідацію певного виду товару.

Метод екстраполяції дає змогу найбільш точно спрогнозувати обсяг товарообігу на коротко- або довгостроковий період, визначити фактори, що найсильніше на нього впливають, ліквідувати або посилити їх значення. Проте, завдяки цьому методу неможливо врахувати вплив факторів, яких не існувало в минулому, але можливо вони виникнуть в майбутньому [2, c. 253].

Найбільш повним і точним є метод експертних оцінок. Він дає змогу цілком і повністю розглянути всі аспекти зовнішнього впливу на підприємство, передбачити можливі загрози зміни вподобань і смаків покупців, дії конкурентів, зміни на ринку, зміни у політичній, економічній ситуації, зміни соціального характеру та їх вплив на товарообіг. [3, c. 71].

Прогнозування шляхом розроблення комплексу економіко-математичних моделей (кореляційно-регресивних, лінійного програмування, динамічного програмування, матричних методів) дає змогу інтенсифікувати і найбільш точно спрогнозувати обсяги товарообігу на підприємстві [1, c 388].

Застосування економіко-математичних методів прогнозування обсягів продажу можливе у випадку, коли в минулому діяльність підприємства мала чітко визначену тенденцію, і за достатнього обсягу інформації можна продовжити цю тенденцію в майбутньому, виявити фактори, які найсильніше впливають на обсяг продажу товарів. Таким методом користуються за динамічного характеру діяльності підприємства. Чим більш достовірне припущення про схожість майбутнього з минулим, тим більшою є точність прогнозу. Сутність методу полягає в тому, що ми відкидаємо неважливі, як на наш погляд, фактори і відбираємо ті, які є для нас важливими, що зрештою в майбутньому може призвести до можливого виникнення нового фактору, який не був врахований у моделі або ж до збільшення впливу неврахованого чинника на зміну обсягу товарообігу, і необхідно буде вносити корективи та розробляти нову модель товарообігу [2, c. 252].

Висновки. Отже, підприємство повинно самостійно визначити доцільний саме для нього метод прогнозування, врахувавши переваги і недоліки кожного з них, визначивши суму коштів, які можуть бути витрачені на складання прогнозної моделі поведінки підприємства для отримання кінцевого результату.

 

Література

1.     Курак О.Я., Грицак О.С. Теоретичний аспект розробки оптимальних прогнозних показників розвитку торгівлі в умовах ринкових відносин// Вісник ЛКА. – 2002. -№ 13. – С. 386.

2.     Міценко Н.Г. Необхідність та методи прогнозування товарообігу на підприємстві// Науковий вісник НЛУУ. – 2007. - вип. 17.1. – с. 251.

3.     Трофімчук О.Р. Короткотермінове прогнозування товарообороту в малому торговельному бізнесі// Вісник ЛКА. – 2001. - № 11. – С. 69.

4.     Яковишина Н. Економіко-математичний метод аналізу доходів від реалізації продукції// Вісник КНТЕУ. – 2004. - № 3. – С. 76.