Начальник відділу з проблем продуктивності Мовчан С.А.,

економіст Міщенко Л.В.

Центр продуктивності Міністерства праці та соціальної політики, Україна

Проблеми підвищення продуктивності праці в Україні

 

Старі, ще не втрачені з часу соціалізму навички з контролю за продуктивністю праці можуть стати для українських підприємств основою побудови цілком сучасної системи управління

 

В умовах глобалізації, економічних реформ і лібералізації, мабуть, не існує іншого питання, якому сьогодні приділяється більше уваги, ніж конкурентоспроможність. Найбільш важливим чинником конкурентоспроможності є рівень продуктивності економіки і підприємства, оскільки продуктивність є також основним джерелом національного багатства і добробуту окремої особи, життєвих стандартів і якості життя взагалі. Крім того, продуктивність є універсальним і безкомпромісним робочим інструментом менеджерів, фахівців з організації праці та виробництва, економістів і навіть політиків3.

Продуктивність праці – це головний показник економічної ефективності виробництва, галузі й кожного підприємства. Виявлення резервів та шляхів підвищення продуктивності праці повинне спиратися на комплексний техніко-економічний аналіз роботи підприємства. Аналіз продуктивності праці дозволяє визначити ефективність використання підприємством трудових ресурсів і робочого часу.

Продуктивність в самому загальному значенні – це відношення кількості виробленої продукції (товарів і послуг) до витрат на її виробництво. Витрати можуть приймати форму не тільки праці, але й капіталу, енергії, матеріалів та інформації. Продуктивність праці є базовим показником використання трудових ресурсів на підприємстві, в галузі, в державі. Цей показник є підсумковим в аналізі діяльності менеджменту персоналу та визначає ефективність програм підвищення мотивації, навчання персоналу тощо.

У бізнесі, що виник після перебудови, продуктивність праці взагалі ніхто не вимірює. На старих підприємствах її рахують по звичці (ще не всі економісти з праці, що цим займались, пішли на пенсію), але користі від цього найчастіше ніякої. Принаймні, у щоденній роботі даний показник не використовується. Застосовують його зовсім не ті, кому він потрібен. Реальна роль цього показника прагне до нуля. Адже продуктивність – основний фактор для оцінки конкурентноздатності бізнесу. Ще одна причина використання показника продуктивності праці – одержання аргументу в суперечці з профспілками про зарплату.

Заробітна плата є основним джерелом формування доходів працівників та рівня добробуту населення, а також виступає як базовий стимул до праці. Проведені дослідження взаємозв’язку між заробітною платою та продуктивністю праці в промисловості України, а також порівняння одержаних результатів із даними інших країн дозволили зробити ряд висновків.

В українській промисловості спостерігається якісний зв’язок між середніми темпами зростання доходу підприємств та заробітною платою працівників, при цьому остання випереджує кількісно (за 1995-1999 рр. середньорічні темпи зростання продуктивності у промисловості України складали 6%, а заробітної плати – 14,6%). Однак виявлений звязок не є залежністю, що обумовлюється головним чином зростанням обсягів виробництва та інфляції та практично не повязується з рівнем продуктивності праці. На промислових підприємствах практично відсутня система вимірювання та аналізу рівня продуктивності праці, а існуючі системи матеріального стимулювання за основу приймають загальні результати економічної діяльності підприємства як для оплати праці керівників, так і рядових працівників. При цьому останні не в змозі безпосередньо вплинути на результат, що суттєво зменшує мотивуючу силу заробітної плати. Фінансовий успіх підприємства значною мірою залежить від ефективності маркетингових заходів та цінової політики, що часто призводить до зростання заробітної плати (основної та додаткової), яке не пов’язане із зростанням продуктивності. Така ситуація фактично відображає інфляційні процеси і не призводить до зростання реальної зарплати.

Основною формою оплати праці робітників залишається індивідуальна пряма відрядна оплата праці, крім того на багатьох підприємствах рівень заробітної плати працівників, які працюють за почасовою оплатою, напряму прив’язується до зарплати відрядників. У сучасних економічних умовах це обумовлює необґрунтоване зменшення зайнятості на рівні окремих підприємств.

Існує тенденція стримування підприємцями зростання заробітної плати за рахунок її тарифної частини, що викликане невпевненістю у стабільності досягнутих підприємством економічних результатів. Це призводить до фактичної втрати додатковою заробітною платою (преміями, надбавками) її стимулюючої ролі.

В той же час, з урахуванням чинного законодавства Уряд може впливати на процес формування заробітної плати тільки через участь у переговорному процесі при укладанні Генеральної та галузевих угод. Тому з метою збільшення стимулюючої ролі заробітної плати та посилення зв’язку між нею та досягнутим рівнем продуктивності праці слід:

1.       Визначити зростання продуктивності праці як основний чинник та джерело зростання заробітної плати та матеріального стимулювання.

2.       Запровадити систему державного моніторингу рівня продуктивності праці на усіх рівнях економіки, починаючи з рівня підприємства.

3.       Рекомендувати розширення застосування почасової (на заміну відрядної)  форми оплати для робітників основних виробництв.

4.       Вимагати збільшення тарифної частини заробітної плати, що в свою чергу може бути досягнуте через розширення участі держави у нормуванні праці на підприємствах та у галузях економіки.

5.       Розробити і запропонувати до використання систему рекомендацій щодо оптимізації кваліфікаційно-професійної диференціації заробітної плати працівників різних професійних груп та кваліфікаційних рівнів.

6.       Рекомендувати до використання на підприємствах розроблені (в тому числі і на замовлення Мінпраці) методичні матеріали, повязані із регулюванням заробітної плати. Наприклад, Типове положення щодо матеріального стимулювання, Методику вимірювання та аналізу продуктивності праці тощо.

Схематично залежність результатів виробництва і ситуації в країні від низької продуктивності представлена моделлю “пастки” низької продуктивності (рисунок 1). Модель відображає причинний зв'язок між багатьма змінами і чинниками, які впливають на продуктивність. Ясно, що порочне коло бідності, безробіття та низької продуктивності може бути розірваний лише за допомогою збільшення продуктивності.

Підвищення продуктивності є вираженням загального економічного закону, економічною необхідністю розвитку суспільства і має такі цілі:

         стратегічну – підвищення життєвого рівня населення. За рахунок зростання продуктивності в країнах, що переходили до ринкової економіки, досягалося від 40 до 90% життєвого рівня;

         найближчу – підвищення ефективності діяльності галузей і підприємств, а також реальне зростання особистих доходів працівників.

 

 

Рисунок 1 – Модель “пастки” низької продуктивності

 

В умовах посиленої конкуренції на ринках товару, послуг і праці великого значення набуває підвищення продуктивності праці на підприємствах, яке виявляється передусім у збільшенні маси продукції, що виробляється в одиницю часу за незмінної її якості, або в підвищенні якості та конкурентоспроможності за незмінної її маси, що виробляється в одиницю часу та зменшенні затрат праці на одиницю продукції. Підвищення продуктивності праці означає, що затрати живої праці в продуктах зменшуються, а частка затрат уречевленої праці збільшується. При цьому загальна сума праці, яка міститься в кожній одиниці продукту зменшується. Зростання продуктивності праці сприяє скороченню часу виробництва й обігу товару, збільшенню маси і норми прибутку.

В Україні становлення ринкової економіки, створення конкурентоспроможної продукції, збільшення обсягу продажу можливо лише за умови ефективного використання ресурсів на кожному робочому місці, підприємстві, тобто глибокої реформи системи управління, виробництва і реалізації продукції, узгодженої з такими перетворювальними процесами, як приватизація, реструктуризація та адаптація до міжнародних стандартів. Зростання продуктивності також сприятиме підвищенню зайнятості.

Підвищення продуктивності праці завжди мало вирішальне значення для розвитку економіки країни. В Україні щодо підвищення продуктивності праці та в цілому й економіки є ще ряд невикористаних резервів та можливостей, а саме:

1.       Суттєве розширення як чисельності, так і активності сфери підприємства.

2.       Збільшення питомої ваги кінцевого продукту.

3.       Проведення активного технічного переозброєння та реконструкції підприємств.

4.       Застосування прогресивних технологій.

5.       Використання сучасного обладнання.

6.       Підвищення наукоємності продукції.

7.       Зниження ресурсо - та енергомісткості продукції.

8.       Підвищення кваліфікаційної підготовки виробничого персоналу.

9.       Дотримання технологічної дисципліни та культури обслуговування.

10.   Підвищення уваги до якості продукції у кожній ланці – від виробника до споживача.

11.   Зниження рівня травматизму (особливо у вугільній галузі).

Велике значення підвищенню продуктивності праці надають на багатьох підприємствах України. Наприклад: ПАТ „Ново-Краматорський машинобудівний завод” м. Краматорськ; ВАТ „Краматорський хлібокомбінат” м. Краматорськ; ЗАТ „ШВЕЯ” м. Краматорськ; ВАТ „АрселорМіталл м. Кривий Ріг”; ЗАТ „КАУЧУК” м. Маріуполь; ТОВ Промислове підприємство „ЗІП”, м. Дніпродзержинськ; ЗАТ „АВК” м. Донецьк.

Закономірний характер підвищення продуктивності праці, не означає, що потрібний для народного господарства ріст продуктивності праці може бути досягнутий сам по собі. В умовах реалізації чинників ринкових відносин, зокрема, розвиток приватної власності, упровадження повного госпрозрахунку і самофінансування, оренди й орендних відносин, важливо знати, які фактори впливають на підвищення продуктивності праці, які з них гальмують його, які наявні шляхи і резерви росту. Тому при вивченні питань продуктивності праці необхідно розглянути всю сукупність факторів, шляхів і резервів росту продуктивності праці.

В умовах ринкової економіки дедалі більшого значення набуває такий фактор зростання продуктивності праці, як підвищення якості продукції, її конкурентоспроможності на ринку. Для зростання продуктивності праці, крім упровадження нової техніки, велике значення має максимальне використання діючих потужностей. Поліпшення використання засобів праці здійснюється за двома напрямами:

         екстенсивним – збільшення часу їх роботи шляхом скорочення простоїв, введення в дію не використовуваного устаткування, підвищення коефіцієнта змінності в раціональних розмірах, скорочення строків ремонту тощо;

         інтенсивним – поліпшення використання машин та устаткування за одиницю часу через упровадження прогресивних технологічних процесів.

Перехід до ринкових відносин має змінити інвестиційну політику держави з метою посилення її впливу на інвестиційний процес за допомогою ринкових регуляторів.

У сучасних умовах для впровадження у виробництво досягнень науково-технічного прогресу необхідно інвестиції спрямовувати насамперед на реконструкцію і технічне переозброєння діючих виробництв, підвищувати частку витрат на активну частину основних виробничих фондів. Планування і регулювання капітальних вкладень здійснювалося в Україні без урахування процесу відтворення основних фондів і суспільного продукту. Віддавалась перевага новому будівництву на неосвоєних територіях. При цьому майже не відновлювався виробничий потенціал. Власне, планування відтворення основних фондів у країні не було. Наслідком такої політики стало те, що виробничий потенціал України через його технічне зношення і технологічну відсталість не відповідає вимогам часу, рівень зношення основних виробничих фондів становить понад 40%. Для промислово-виробничих фондів він перевищує 48%, а в будівництві досяг 61%. Тільки нині для планування відтворення основних фондів в Україні починають застосовувати моделі міжгалузевого балансу, за допомогою яких можна розрахувати на перспективу основні балансові показники відтворення капітальних вкладень з урахуванням демографічного прогнозу в кожному регіоні.

Велике значення для підвищення продуктивності праці мають організаційно-економічні фактори, які визначаються рівнем організації виробництва, праці й управління. До цих факторів належать:

         удосконалення форм організації спільного виробництва, його подальшої спеціалізації та концентрації, удосконалення організації виробничих підрозділів і допоміжних служб на підприємствах (транспортної, інструментальної, складської, енергетичної тощо);

         удосконалення організації праці шляхом поглиблення поділу і кооперації праці, впровадження багатоверстатного обслуговування, розширення сфери суміщення професій і функцій;

         застосування передових методів і прийомів праці;

         удосконалення організації та обслуговування робочих місць;

         поліпшення нормування праці (впровадження технічно-обґрунтованих норм затрат праці, розширення сфери нормування праці);

         застосування гнучких форм організації праці;

         поліпшення підготовки і підвищення кваліфікації кадрів;

         поліпшення умов праці;

         удосконалення матеріального стимулювання праці;

         удосконалення організації управління виробництвом шляхом удосконалення системи управління виробництвом, поліпшення оперативного управління виробничим процесом, впровадження автоматизованих систем управління виробництвом.

Зростання продуктивності праці забезпечує збільшення реального продукту й доходу, а тому воно є важливим показником економічного зростання країни. Оскільки збільшення суспільного продукту в розрахунку на душу населення означає підвищення рівня споживання, а отже, і рівня життя, то економічне зростання стає однією з головних цілей держав з ринковою системою господарювання.

 

Перелік літератури

 

1.       Синк Д.С. Управление производительностью: планирование, измерение и оценка, контроль и повышение: Пер. с англ./Общ.ред. и вступ.ст. В.И. Данилова-Данильяна. – М.: Прогресс, 1989. – 528 с.

2.       Буряк П.Ю., Карпінський Б.А., Григор’єва М.І. „Економіка труда і соціально-трудові відносини”. – Київ, 2005.

3.       Єременко В.О. Підвищення продуктивності: теорія, світовий досвід, шлях України. Видавництво Центру продуктивності Міністерства праці та соціальної політики України. – Краматорськ, 2000. – 397 с.

4.       Прокопенко И.И. Управление производительностью: Практическое руководство: Пер. с англ. – Киев: „Техника”, 1990. – 319 с.