Экономика. Экономика предприятия

Чинник М.І.

(науковий керівник ст. викладач Берест М.М.)

Харківський національний економічний університет, Україна

ФОРМУВАННЯ ШЛЯХІВ УДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

Сучасні світові процеси глобалізації та інтеграції ускладнюють умови функціонування вітчизняних підприємств та породжують кризові явища, що можуть погіршувати фінансовий стан суб’єктів господарювання. У зв’язку з цим перед вітчизняними підприємствами постає питання щодо забезпечення високого рівня організації фінансової безпеки, що дозволить своєчасно запобігати та протидіяти негативним явищам та процесам, які мають загрози та порушують інтереси фірми щодо сталого розвитку та самодостатності.

Однак, аналіз літературних джерел [1, 4-5] з проблем фінансової безпеки (ФБ) та сучасної практики функціонування господарюючих суб’єктів свідчить про загальний низький рівень організації фінансової безпеки підприємств (ФБП), що характеризується наступним:

по-перше, відсутня чітка послідовність дій управлінських структур щодо організації ФБП;

по-друге, відсутня ефективна методика оцінки рівня ФБП;

по-третє, наявна бездієвість  інструментарію, який має забезпечувати ефективне виконання системою ФБП поставлених перед нею функцій, а саме усунення кризових явищ і процесів, причин, що їх викликали.

Тому для удосконалення організації ФБП пропонується використовувати програмний продукт MS Project, за допомогою якого створюється план-проект організації фінансової безпеки, що представляє собою комплекс взаємозалежних заходів, які направлені на досягнення бажаних результатів в умовах обмеженості ресурсів та часу. Розроблений план є основою як для виконання проекту, так і контролю за ним.

Побудова плану проекту організації фінансової безпеки передбачає, перш за все, виділення цілей проекту, головною з яких є забезпечення ФБП. Важливою складовою процесу планування проекту є конструювання ієрархічної структури робіт, результатом виконання яких є досягнення головної цілі проекту. Не менш важливим є побудова матриці розподілу ресурсів відповідно до визначених завдань проекту для розробки реального календарного графіка.

Для оцінки рівня ФБП пропонується використовувати методику, яка основана на використанні контрольних карт Шухарта [2] та таксономічного показника рівня розвитку [3].

Використання контрольних карт Шухарта дозволяє виявити відхилення індикаторів ФБП від рівня, який є звичайним для його функціонування протягом досліджуваного періоду. Цей метод є динамічним, оскільки надає інформацію про розвиток процесу та дозволяє відстежити, коли досліджувані величини виходять за межі випадкових коливань, вказуючи тим самим на можливі зміни процесу [4].

Оскільки ФБП є багатоплановою категорією, яка характеризується великою кількістю показників, то використання таксономічного аналізу дає можливість сформувати узагальнену оцінку ФБП.

 Проведений аналіз економічної літератури стосовно діагностування ФБП [4, 5] виявив відсутність єдиного підходу серед науковців щодо системи індикаторів оцінки ФБП. Запропоновані системи індикаторів враховують не всі аспекти діяльності суб’єктів підприємництва, що зменшує достовірність отриманого результату, та не враховують особливості господарської діяльності вітчизняних підприємств .

Тому для проведення діагностування ФБП необхідним є розробка відповідної системи індикаторів для оцінки рівня ФБ, що має відповідати таким характеристикам:

комплексність, тобто за своїм змістом сукупність коефіцієнтів ФБП має відображати всі напрямки аналізу фінансового стану підприємства, а отже і ключові моменти фінансової діяльності суб’єкта господарювання. У зв’язку з цим, індикатори ФБП мають представляти  такі групи: показники фінансової стійкості, ліквідності, рентабельності, ділової активності, інвестиційної привабливості підприємства та показники майнового стану;

сформована система показників фінансового стану підприємства має бути інформативною та  складатись із різнопланових індикаторів. Під час аналізу фінансової діяльності часто використовуються показники, що дублюють один одного та загромаджують аналіз. Наприклад, коефіцієнт автономії і коефіцієнт фінансової залежності. Ці показники є одноплановими, тому не має необхідності розраховувати одночасно декілька показників;

необхідно  концентрувати увагу на тих показниках, аналіз яких враховує особливості економічної діяльності підприємства.

Діагностування ФБ господарюючих суб’єктів дає можливість виявити загрози ФБП та фактори, що спричинили їх появу, відповідно до чого доцільним є  розробка напрямків підвищення рівня ФБП. В якості інструментарію, який має забезпечити усунення кризових явищ і процесів, виступають фінансові методи (фінансове регулювання, фінансове планування, інвестування та ін.) та фінансові важелі – прибуток, дохід, фінансове стимулювання та ін.

Таким чином, удосконалення організації ФБП на основі розробки плану-проекту організації ФБП, оцінки рівня ФБП та розробки напрямів його підвищення забезпечує досягнення її головної мети – гарантування стабільного та максимально ефективного функціонування суб’єктів підприємництва сьогодні та високий потенціал їх розвитку в майбутньому.

 

Література:

1)   Гринюк Н.А. Інноваційні підходи до вивчення стану фінансової безпеки підприємств України / Н.А. Гринюк // Проблеми науки. 2009. №1. С. 8-15;  2) Джонсон Н. Статистика и планирование эксперимента в технике и науке. Методы обработки данных / Н. Джонсон, Ф. Лион; пер. с англ. Э. Лецкого. – М.: Мир, 1980. – 308 с.; 3) Плюта В. Сравнительный многомерный анализ в эконометрическом моделировании / В. Плюта; пер с польс. В.В. Иванова. – М.: Финансы и статистика, 1989. – 175 c.; 4) Теоретико-методичне забезпечення управління фінансовою діяльністю підприємств: монографія / Мартюшева Л.С., Берест М.М., Журавльова І.В. – Х.: АдвА, 2009. – 272 с.; 5) Фінансова безпека підприємств і банківських установ: монографія / [Єпіфанов О.А., Пластун О.Л., Домбровський В.С. та ін.]; за заг. редакцією д-ра економ. наук, проф. О.А. Єпіфанова. – Суми : ДВНЗ «УАБС НБУ», 2009. – 295 с.