ЧИННИКИ ВНУТРІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ПІДПРИЄМСТВА РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ ЯК МОЖЛИВІСТЬ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ

В умовах ринкової економіки підприємство, що постачає свою продукцію на ринок, не може тривалий час займати, стійку позицію, спираючись у своїй стратегії тільки на показники конкурентоспроможності продукції, тобто не враховувати власні сукупні витрати пов’язані із створенням та реалізацією цієї продукції. При входженні на новий ринок, при появі нових конкурентів, при прийнятті рішень про розширення виробництва, при здійсненні інвестицій у модернізацію технологічного обладнання або оновлення продукції, що випускається, необхідна оцінка всього підприємства, а не окремого цього виду продукції.                                                                                                Визначення рівня конкурентоспроможності підприємства є початковим моментом планування діяльності та розробки стратегії конкурентоспроможності підприємства. Для функціонування організаційно-економічного механізму забезпечення конкурентоспроможності підприємства необхідна система оцінки конкурентоспроможності підприємства, яка б врахувала інтереси інвесторів, підприємств, споживачів, держави. Для визначення положення підприємства на ринку необхідна оперативна та об’єктивна методика оцінки потенційної конкурентоспроможності підприємства та ефективності використання потенційної конкурентоспроможності підприємства.

Структура конкурентного середовища підприємницької діяльності включає три основні елементи: конкурентний клімат внутрішньої і зовнішньої конкурентного середовища; інвестиційна привабливість конкурентного середовища; конкурентний потенціал підприємницьких структур [1].

Предметом для розгляду нашої роботи є чинники внутрішнього середовища підприємства роздрібної торгівлі, як можливість для підвищення його конкурентоспроможності.

Конкурентоспроможність підприємства - це відносна характеристика, яка виражає відмінності розвитку цієї фірми від розвитку конкурентних фірм по мірі задоволення своїми товарами потреби людей і по ефективності виробничої діяльності. Конкурентоспроможність підприємства характеризує можливості і динаміку його пристосування до умов ринкової конкуренції.

Серед чинників внутрішнього середовища, здатних вплинути на роздрібну торгівлю можна виділити наступні :

а) структурні. До них відноситися організаційна структура управління, місія організації, персонал, інформаційна і нормативно-методична база управління.

б) ресурсні: наявність конкурентоздатних постачальників товарів [2]. Методика комплексної оцінки конкурентоспроможності підприємства призначена для виявлення наявних ресурсів підприємства, оцінки ефективності використання потенціалу конкурентоспроможності і визначення рівня його конкурентоспроможності відносно підприємств, які функціонують в одній галузі та належать одній продуктовій групі.                                                               Можна сказати, що наскільки підприємницька структура орієнтована на досягнення кінцевих результатів, ефективне використання ресурсів, сировини, матеріалів, живої праці, виробничих потужностей, від інтенсивності обігу капіталу безпосередньо залежить рівень його конкурентних можливостей і, отже, стійкість розвитку.

Роздрібна торгівля відноситися до такої галузі, в якій швидкість ухвалення рішень грає ключову роль в забезпеченні конкурентоспроможності підприємства. Зовнішнє середовище постійно змінюється, що пов'язано не лише з появою нових конкурентів але і діями конкурентних сил на ринку, тому, чим швидше підприємство зреагує на дії конкурентів, тим більше вірогідності, що підприємство збереже своїх покупців і забезпечить свою конкурентоспроможність.

Нині роздрібні підприємства особливу увагу в забезпеченні конкурентоспроможності приділяють інструментам мерчандайзинга, під яким розуміється оптимальне розташування торгового устаткування і ефективне представлення товарів. Використання в практичній діяльності мерчандайзинга, дозволить роздрібному підприємству тримати марку стабільного функціонуючого підприємства, в магазинах якої зручно здійснювати покупки і є можливість знайти усі необхідні товари [3].

За обліком таких чинників, які забезпечують конкурентоспроможність підприємству наприклад збут продукції, ефективний розподіл і задоволення споживачів при правильному їх використанні приведе до поліпшення і підвищення конкурентоспроможності підприємства.

Так само впровадження автоматизованих систем управління дозволить регіональному роздрібному підприємству скоротити витрати в цілому на організацію торгівлі, що зрештою приведе до збільшення прибутку. Нині ринок інформаційних продуктів в області торгівлі пропонує велику кількість різноманітних програм, що забезпечує ефективне виконання більшості функцій і оптимізацію основних бізнес-процесів.

Таким чином, для забезпечення конкурентоспроможності роздрібного підприємства потрібне комплексне використання усіх внутрішніх чинників і обов'язковий моніторинг зовнішнього середовища.

 

Література:

1.     Пан, Л. В. Управління конкурентоспроможності підприємства [Текст] / Л. В. Пан // Фінанси України. - 2006. - №6. – С. 34-38

2.     Фатхутдинов, Раис Ахметович. Управление конкурентоспособностью организации: учеб. пособие / Р. А. Фатхутдинов. - М. : Эксмо, 2004. – 544с.

3. Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємства: навч.посіб. – 2-ге вид., випр. і доп. – К.:Знання, 2005. -662 с. ISBN 966-346-043-1