асистент Скакун Л.А., студент Білецька В.В.

Вінницький національний аграрний університет

 

СТРАТЕГІЧНИЙ АНАЛІЗ  ТА ЙОГО МІСЦЕ В СИСТЕМІ  УПРАВЛІННЯ

Одним з факторів побудови сучасного рівня цивілізації розвинутих країн є впровадження адекватних сучасним умовам методів управління,які ґрунтуються на ефективному  проведенні  стратегічного аналізу.

Предметом стратегічного аналізу є очікувані господарські процеси, стан, динаміка та результати діяльності підприємства в строки, передбачені стратегічним планом, у процесі необхідно звернути увагу на логічний перехід від аналізу мікро- і макросередовища підприємства до розробки альтернатив і вибору з них оптимальної стратегії [3].

Стратегічний аналіз допомагає обрати напрям, у якому підприємство буде розвиватися. Без стратегії у підприємства немає обґрунтованого плану діяльності і єдиної програми досягнення бажаних результатів.

 Стратегічний аналіз управління здійснюється в контексті місії організації, і його фундаментальна задача полягає в тому, щоб забезпечити взаємозв’язок місії з основними цілями організації в умовах змінного економічного середовища. Стратегічний         аналіз управління стосується й цілей, і засобів. В площині цілей воно вимальовує загальні контури майбутнього організації; в якості засобів - показує, як ця ціль повинна досягатися. Отже, стратегічний аналіз підприємства — це процес визначення критично важливих ключових понять зовнішнього і внутрішнього середовищ, які можуть вплинути на здатність підприємства досягати своїх цілей як у коротко-, так і довготерміновій перспективі [4].

 Стратегічний аналіз повинен суміщатися з практикою поточного управління. Завжди необхідно пам’ятати, що стратегія це засіб для створення додаткової вартості. Стратегічні цілі спрямовані на зміцнення конкурентних позицій підприємства на ринку і довгостроковий розвиток бізнесу. Стратегічний аналіз є інструментом вирішення стратегічного завдання, що дасть можливість керівництву підприємства сформулювати стратегію для досягнення намічених цілей.  [5].

Під впливом процесів реформування економіки в Україні поступово складається нова фінансова система, яка включає в себе різноманітні фінансові відносини, пов’язані з утворенням і використанням грошових ресурсів, а також сукупність фінансових установ країни [4].

Дана проблема досліджується багатьма вiтчизняними і зарубiжними вченими, зокрема, це такі, як: Ансофф І., Скібіцький О.М., Василенко В.О., Шершньова З.Є., Нємцов В.Д., Забродська Л.Д., Міщенко А.П., Мізюк Б.М., Пономаренко В.С. Розкривши сутнiсть основних аспектiв стратегічного аналізу  управлiння, вони виділяли етапи і послiдовнiсть формування стратегiчної поведiнки окремого підприємства. У ходi розвитку теорії стратегії рiзнi дослідники пропонували рiзнi пiдходи. Завданням аналiзу стратегiчного розвитку пiдприємства є виявлення, розвиток і захист від конкурентiв чинникiв стратегiчного успiху [4].

Проте в зазначених працях, на мій погляд недостатньо розкрита проблема стратегічного аналізу середовища функціонування підприємства, виявлення його сильних і слабких сторін, погроз і можливостей, які необхідно враховувати при виборі стратегії підприємства, тому дослiдження цього питання є актуальним [1].

Вихідною ідеєю стратегічного аналізу є початковий етап розробки стратегії діяльності підприємства, яка ґрунтується на дослідженні та оцінці внутрішнього та зовнішнього середовища що відображає сутність концепції стратегічного управління при визначенні цілей підприємства. Стратегії в цьому випадку виступають як інструменти досягнення цілей, а для реалізації стратегій необхідно, щоб усе підприємство функціонувало у стратегічному режимі. Стратегічний аналіз може виступати процесом на основі якого можна сформувати управлінське рішення з метою удосконалення діяльності підприємства, тобто для отримання прибутку [5].

Стратегічний аналіз має велике значення для оцінки результатів діяльності та зміни стратегічного плану підприємства або його реалізації, тобто для виконання п’ятого завдання стратегії. Ефективність стратегічного аналізу залежить від кількості і якості елементів, які складають його інформаційну базу. Це означає, що фахівці-аналітики до початку аналізу стратегії підприємства повинні визначити межі аналізу середовища. [4].

Отже, стратегія пiдприємства є основою стратегічного аналізу  управління, за допомогою якого на підприємствi зважується комплекс проблем, пов’язаних з цiлеслрямованою переорієнтацією випуску продукцiї нової номенклатури й асортименту, впровадженням i використанням нових технологiй, розвитком маркетингу, удосконалюванням структури управлiння пiдприємством, своєчасною i якісною підготовкою і перепiдготовкою кадрів, і для свого ж добробуту кожне підприємство прагне розробляти власну стратегію управління, щоб максимально гарантувати себе від можливих невдач, за допомогою якої можна було б прогнозувати “критичний шлях” підприємства [5].

 

Література:

1.                Закон України “Про власність” // Відомості Верховної Ради України. -1991. - № 20.

2.                Закон України “Про підприємства в Україні ” № 887 – ХІІ від 27. 03. 1991. // Відомості Верховної Ради України. - № 24.

3.                Грабовецький Б.Є. Стратегічний аналіз в управлінні виробництвом:теоретико-методологічний аспект // Економіка і регіон №1 (16). – 2008. – С.177-181.

4.                Кутідзе Г.М. Стратегічний аналіз як передумова диверсифікації фірми // Економіка та підприємство. – 2009. – С. 87-90.

5.                Могилевська О.Ю. “Специфіка стратегічного управління промисловим підприємством” // Економіка і держава//, №2, 2008. – С. 30.