ПРОГНОЗУВАННЯ ДОХІДНОЇ ЧАСТИНИ В ПРОЦЕСІ ОРГАНІЗАЦІЇ ВИКОНАННЯ МІСЦЕВОГО БЮДЖЕТУ

 

Поліщук О. Ю.

 

Під організацією виконання місцевого бюджету слід розуміти процес забезпечення повного і своєчасного надходження доходів з кожного джерела і безперервне фінансування усіх заходів, передбачених відповідним бюджетом. Особливу роль в цьому процесі відіграє планування доходів та видатків місцевих бюджетів, оскільки істотно зростає значення об’єктивних оцінок дохідного потенціалу та розвитку відповідної території. Планування доходів та видатків місцевого бюджету, в свою чергу, базується на прогнозуванні. Прогнозування доходів дозволяє складати план надходжень бюджету та відповідно до отриманих доходів проводити фінансування необхідних видатків бюджету. У процесі складання і виконання бюджетів на місцевому рiвнi набула широкого застосування теорія економетричних моделей.

Методологія економічного прогнозування у науковій літературі широко представлена працями І. В. Антохонової, А. М. Єріної, А. В. Калініної, М. И. Конєвої, Н. Г. Соловйової, Л. М. Черчик, О. Д. Василика, І. О. Луніної та ін.

Метою роботи є прогнозування доходів місцевих бюджетів з використанням економетричних моделей.

Прогнозування обсягів доходів місцевих бюджетів може здійснюватися на основі методів часових рядів з використанням даних за попередні періоди виконання бюджету. Використання цього методу при прогнозуванні соціально-економічних явищ дозволяє кожен рівень часового ряду представити як результат еволюторної, циклічної, сезонної і випадкової величини [2, c. 32].

Особливості методу часових рядів полягають у наступному: наявність достатньо великої за обсягом вибіркової сукупності, наявність якісно однорідної досліджуваної сукупності, підкорення розподілу сукупності нормальному закону розподілу або близькість до нього [3, c. 145].

Прогнозування доходів з використанням методу часових рядів  здійснено на прикладі бюджету Харківського району. В процесі аналізу використано щомісячні доходи бюджету району за 2008-2010 рр. (36 місяців).

На першому етапі на основі вихідних даних побудовано тренд та  розраховано параметри лінійної залежності, що дозволило визначити трендові значення для кожного місяця. Графік доходів бюджету Харківського району має висхідний тренд і виразні сезонні коливання.

На другому етапі виділено циклічну складову. Динаміка зазначеної складової часового ряду вказує на тенденції зниження та підвищення обсягів доходів бюджету Харківського району протягом аналізованого часового періоду, які пов’язані з впливом економічних та соціальних чинників.

У тимчасових рядах економічних процесів можуть мати місце більш -менш регулярні коливання. Якщо вони мають суворо періодичний або близький до нього характер і завершуються на протязі одного періоду, то їх називають сезонними коливаннями. Тому третім етапом аналізу часового ряду є виділення сезонної складової. За результатами оцінки сезонної компоненти здійснюється розрахунок значення випадкової складової [1, c.24].

Останнім етапом аналізу часового ряду може бути прогнозування його майбутніх (екстраполяція) значень і визначення точності цього прогнозу на базі підібраної моделі.

Результати розрахунків дають можливість скласти найбільш точний та достовірний прогноз надходжень до бюджету Харківського району на наступний період (на 2011 рік). Перш за все були розраховані прогнозні значення доходів бюджету Харківського району на наступні 12 місяців на основі тренду. Потім враховано вплив сезонної, циклічної та випадкової складової.

Згідно з проведеними розрахунками прогнозні щомісячні доходи бюджету Харківського району в 2011 році мають позитивну тенденцію до збільшення в порівнянні з попередніми періодами. Але в червні та жовтні доходи зменшаться в порівнянні з відповідними місяцями минулих років.

Загалом прогнозування доходів місцевих бюджетів дозволяє зробити зрозумілим процес вироблення рішення щодо виконання бюджету по доходах; допомогти виявити базові тенденції в сфері наповнення місцевого бюджету; запропонувати варіанти та стратегії збільшення доходів місцевих бюджетів.

Отже, розроблення адекватних економетричних моделей прогнозування бюджетів різних рівнів, зокрема доходів місцевих органів влади, є сьогодні одним з актуальних напрямів системи місцевих фінансів та має широкий спектр практичного застосування. Прогнозування доходів місцевих бюджетів за допомогою економетричних моделей призначене полегшити процес бюджетного планування та зробити його більш ефективним, а також сприяти більшій самостійності місцевих бюджетів та збалансованості їхніх доходів і видатків. Воно забезпечить практичну реалізацію принципу обґрунтованості складання місцевих бюджетів, коли бюджети формуються на реалістичних макропоказниках економічного й соціального розвитку держави та розрахунках надходжень до бюджету і витрат бюджету.

 

Література:

1.      Дубров А.М. Многомерные статистические методы и основы економетрики: Учеб. пособ./ А.М. Дубров. –М.: МЭСИ, 2009. – 79 с.

2.      Геєць В.М. Моделі і методи соціально-економічного прогнозування: Підручник / В.М. Геєць, Т.С. Клебанова, О.І. Черняк, А.В. Ставицький та інші.-2 вид., виправ. –Х.: ВД „ІНЖЕК”, 2008.- 396 с

3.      Коваленко О.Ю. Прогнозування розвитку об’єктів сезонного типу функціонування  / О.Ю. Коваленко // Наукові праці. – 2010.– №113.– С. 143–148.