Левадний Р.О.

Науковий керівник: Дядечко Л.П., к.е.н., професор

Донецький національний університет економіки і

 торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

ПРОБЛЕМИ І ШЛЯХИ РОЗВИТКУ ТУРИСТИЧНОЇ ІНДУСТРІЇ В УКРАЇНІ

 

Туристична індустрія – складна динамічна галузь економіки, яка включає сукупність виробничих і невиробничих видів діяльності, спрямованих на виробництво і комплектування туристичного продукту та надання послуг туристичного призначення. Визнання туризму пріоритетним напрямом соціально-економічного розвитку України ставить проблеми підвищення ефективності функціонування та розвитку вітчизняної туристичної індустрії. Визнано, що розвиток туризму забезпечує створення додаткових робочих місць, поповнення валютних запасів держави та підвищення її авторитету на міжнародній арені.  Тому проблеми розвитку туризму на основі створення ефективної його індустрії є нині доволі актуальними [1; с. 98-115].

Аналіз соціально-економічної ситуації в країні дозволив виявити причини, які сповільнюють розвиток туризму, бо гальмують удосконалення туристичної індустрії. До таких причин вже протягом десятиріччя відносяться: відсутність цілісної системи державного регулювання туризму в регіонах і брак коштів на реконструкцію пам’яток історії та архітектурного мистецтва;  неврегульованість нормативно-законодавчої бази, що гальмує залучення інвестицій; нестача висококваліфікованих фахівців для туристичної сфери діяльності; недостатність рекламування національного турпродукту на внутрішньому і міжнародному ринках туристичних послуг; неефективність методичного, організаційного та інформаційного забезпечення туристичного  підприємництва, що проявляється в низькій якості обслуговування туристів, найперше, інфраструктурою в зонах автомобільних доріг та міжнародних транспортних коридорів.

Визнається, що для вирішення зазначених проблем необхідна програма реформування туристичної індустрії на основі її сталого розвитку. Головними елементами такої програми вважаються такі:

·          вдосконалення існуючої законодавчої бази та створення ефективних механізмів її реалізації;

·          підготовка кваліфікованих і відповідальних фахівців;

·          розвиток і впровадження фінансово-економічних механізмів забезпечення сталого розвитку туристичної індустрії.

Розвиток туризму за наявності ефективної інфраструктури зможе забезпечити комплексний розвиток економіки територій при збереженні екологічної рівноваги та історико-культурної спадщини. Доведено, що це стосується, перш за все, таких привабливих туристично-рекреаційних зон, як Автономна Республіка Крим, Закарпатська, Львівська, Херсонська області, місто Київ, і, звісно, Донеччина [2].

Подолання розглянутих проблем і реалізація запропонованих заходів стимулюватимуть туристичну діяльність в Україні, посилять взаємозв’язок туризму з іншими пріоритетними сферами соціального, економічного та культурного розвитку окремих регіонів і всієї країни. А це, у свою чергу, сприятиме зростанню авторитету України на світовому ринку туристичних послуг, зміцненню економіки країни, наповненню державного бюджету, створенню потужної туристичної галузі, зростанню добробуту українських громадян, збереженню історико-культурної спадщини та піднесенню духовного потенціалу суспільства.

Список використаних джерел:

1.     Кифяк В.Ф. Організація туристичної діяльності в Україні. – Чернівці: Книги-21, 2003. – 300 с.

2.     Державна служба туризму і курортів України. [Електронний ресурс]. – (122189 байт). 2010. – Режим доступу: http://www.tourism.gov.ua