УДК 336.71

Номеровченко Олександр Павлович

Науковий керівник Котелевська Ю.В.

Харківський інститут банківської справи УБС НБУ

СТРЕС-ТЕСТУВАННЯ, ЯК ОСНОВА ПРОГНОЗУВАННЯ ФІНАНСОВИХ ПОКАЗНИКІВ ДІЯЛЬНОСТІ БАНКІВ УКРАЇНИ

Функціонування банківських установ повязано з необхідністю постійного уникнення негативних наслідків ризиків, які обумовлені їх поточною діяльністю та взаємозвязком із зовнішнім середовищем. Виходячи з цього Національний банк України повинен не тільки ідентифікувати ризики, а й виявити можливі для використання менеджментом банку альтернативи подолання наслідків настання несприятливих подій. Ефективним інструментом вирішення даної проблеми виступає проведення стрес-тестування, яке дає можливість надати кількісну оцінку ризиків, і в результаті, акцентувати увагу керівництва банку на найбільш витратних аспектах діяльності банківської установи в розрізі її фінансової безпеки.

У серпні 2009 року Правління Національного банку України ухвалило методичні рекомендації щодо порядку проведення стрес-тестування у вітчизняних банках з метою досягнення базового рівня ефективної та надійної практики оцінки фінансової надійності банківської системи на основі методів стрес-тестування.

Питанням стрес-тестування присвячено багато наукових досліджень, зазвичай зарубіжних авторів, серед яких варто виділити публікації І.К. Андрієвської, К. Купєц, П. Кіма, Дж. Фінгер, Л. Алена, А. Сандерса, Г. Гербаха, A. Ліппонера, М. Хансена, Гарі ван Вурена, М.Сорже. Проте дослідження економічного капіталу як об'єкта стрес-тестування не достаньо висвітлено у наукових працях, здебільшого через порівняно нетривалу практику його використання у фінансовому ризик-менеджменті. Тому сьогодні невирішеними залишаються задачі побудови ефективних стресових сценаріїв, які давали б змогу коректно оцінити величину економічного капіталу під впливом шокових для економіки подій.

Комітет Європейського банківського нагляду перевірив на стійкість до стресу 91 банк у країнах Європи. Аналітики розраховували, чи вистачить фінансовим установам власних ресурсів, якщо європейська економіка упродовж двох наступних років повільно зростатиме або ж переживатиме стагнацію.

Тест виявив, що всі українські банки з європейським капіталом витримають можливе повторення фінансової кризи. Як зазначає голова наглядового правління «Парібас груп» в Україні та «Укрсиббанку» Жан Франсуа Варле, стабільність цих банків зумовлена зокрема і й тим, що їхній основний капітал становить більше, аніж 6 відсотків від загального обсягу вкладів. Адекватність капіталу «Укрсиббанку» перевищує 9 відсотків, подібна ситуація спостерігається і в інших банках з іноземним капіталом. Це дуже важливо для України: під час кризи жоден банк із міжнародною часткою звідси не пішов. А отже довіра населення до таких банків зростає, а сильні фінансові установи зможуть поновити кредитування української економіки.

Фінансовий експерт, радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ, вважає стабільність банків із європейським капіталом відносною. І розділяти банки за країною походження капіталу – помилково, адже вони працюють в одному середовищі, до того ж банкові може загрожувати і нестабільність материнської компанії, – зауважує експерт. Окрім того, високі ставки кредитів від банків залежать опосередковано. Вони викликані інфляцією, високою обліковою ставкою, встановленою Нацбанком, високими ставками державних позик і тим, що кредити в Україні вважаються ризикованими. Тому держава має зменшувати рівень ризиків.

Тим часом провідні українські банки прогнозують здешевлення кредитів завдяки дефляції, яка спостерігається в Україні. Зі свого боку, керівники банків готують пропозиції урядові, які дадуть змогу створити ґрунт для появи доступних кредитних програм та стимулювання економіки.

Таким чином, актуальності набуває визначення сутності поняття стрес-тестування та вимог до його проведення. Так, основою формалізації стрес-тестування виступають наступні аспекти:

- дана категорія характеризується як підхід до оцінки ризику за допомогою застосування кількісних методів;

- основою проведення кількісної оцінки є визначення невідповідності показників поточного стану банку нормативно встановленим значенням;

- інформаційна база повинна враховувати як макроекономічні і мікроекономічні, так і екзогенні та ендогенні фактори ризиків, повязані з банківською безпекою;

- результатом впровадження виступає визначення прогнозованих обсягів витрат, які будуть характерні для банківської установи в розрізі кожної альтернативи прийняття рішення щодо подолання або уникнення негативних наслідків ризиків;

- перевагою застосування є можливість надання ризикам банківської діяльності як кількісного, так і якісного визначення;

- передбачає проведення аналізу впливу коливання одного з факторів за умови незмінності інших чинників (оцінка чутливості змін факторів);

- заключним етапом проведення стрес-тестування є формування тактичних та стратегічних програм, направлених на попередження та подолання наслідків ризиків різного характеру.

Отже, актуальності набуває побудова методичного підходу до проведення стрес-тестування банків в розрізі фінансової безпеки (за кредитним ризиком, ризиком ліквідності, ринковим та операційним ризиком), яка повинна передбачати реалізацію наступної послідовності етапів.

Для успішного впровадження і розвитку системи стрес-тестування в  Україні потрібним є проведення наступних заходів:

1. Розробка чіткої інструкції по організації і проведенню стрес-тестування в банках та загально прийнятної форми звітності про результати проведення стрес-тестів.

2. Впровадження методики стрес-тестування для кожного банку окремо повинне стати однією з конкурентних переваг, а не обовязковою нормою НБУ. У такому випадку банки самі будуть зацікавлені в достовірності інформації, що подається, оскільки зможуть оцінювати конкурентні позиції, порівнюючи власні результати стрес-тестування з результатами банків-конкурентів.

3. Розвиток і впровадження додаткових методик стрес-тестування, окрім аналізу чутливості та сценарного аналізу, спрямованих на оцінку вірогідності реалізації стратегії банку в повному обсязі.

У цілому впровадження системи стрес-тестування в діяльність українських банків сприятиме підвищенню ефективності оцінки і управління фінансовою стійкістю як окремих банків, так і підвищення рівня надійності, а, як наслідок, і стабільності банківської системи України загалом.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 

1.           Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28.06.1996 р. - К.: Преса України, 1997. – 80 с.

2.           Про банки i банкiвську дiяльнiсть: Закон України вiд 7.12.2000 р.№ 2121–ІІІ// Законодавчi i нормативнi акти з банкiвської дiяльностi (До даток до журналу «Вiсник Нацiонального банку України»). – 2001. – № 1. – С. 3–46.

3.           Авраменко С. Раннее предупреждение и стресс-тестирование риска потери ликвидности / С.Авраменко // Банкаўскi веснiк. – 2006. № 16.

4.           Андриевская И. К. Стресс-тестирование: обзор методологий [Текст] / И. К. Андриевская // Управление в кредитной организации. – 2007. – 5. – С. 34–44.

5.            Про схвалення Методичних рекомендацій щодо порядку проведення стрес-тестування в банках України [Електронний ресурс] 460 від 6.08.2009 р. Постанова Національного банку України Режим доступу:www.rada.gov.ua