Коноплянко О.В.

 

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

Галузева структура зовнішньої торгівлі Японії

 

Україна та Японія перебувають у тісному співробітництві, тому збільшення обсягів японських інвестицій і розширення сфери співробітництва має величезне значення для розвитку української економіки, тому тема дослідження є актуальною.  Цією науковою проблемою займались Болтівець Я.С., Голіков А.П., Кирєєв А.П., Козик В.В., Кулінич М., Павлятенко В.Н., Рум’янцев А.П., Старостіна О.А., Сусін Є., Юрківський В.М. Однак, деякі аспекти були розкриті не повністю, тому вона вимагає подальшого розгляду. Метою даної роботи є дослідження галузевої структури зовнішньої торгівлі Японії. Завданнями дослідження є:

-                    розгляд зовнішньої торгівлі Японії в 2009-2010 рр.

-                    діагностика товарної структури зовнішньої торгівлі Японії;

-                    дослідження перспектив розвитку зовнішньої торгівлі Японії.

Японія належить до групи країн з розвиненою економікою, разом з країнами США та країнами Європи входить до трійки найважливіших економічних центрів світу. Зовнішньоекономічна діяльність відіграє важливу роль в її економічному розвиткові. За останніх 50 років обсяг експорту Японії збільшився більш, ніж в 70 разів, його темпи майже в два рази випереджали приріст світового експорту. У основі успіхів японських компаній на світових ринках лежить конкурентоспроможність продукції, яка формується за рахунок високої якості, новітніх технології, кадрової політики, авторитету. Зростання рівня автоматизації і роботизації, використання систем контролю за якістю устаткування дозволяють значно покращувати якість товарів, що випускаються. За даними 2009 року частка Японії в світовому експорту дорівнювала 4,6% (4-й показник у світі), а імпорту  - 4,4% (5-й показник) [2]. Головними експортними партнерами є США (16,4%), Китай (18,9%), Республіка Корея (8,1%), Гонконг (5,5%). Головними партнерами імпорту є Китай (22,2%), США (11%), Корея (4%), Австралія (6,3%), Індонезія (4,0%), Саудівська Аравія (5,3%), ОАЕ (4,1%) [2].

Японія, безперечно, є досить сильним суб’єктом міжнародної торгівлі. Проте, динамічний розвиток цієї країни неможливий без розширення співробітництва з рядом держав. Загалом зовнішньоекономічна стратегія Японії визначається трьома основними пріоритетами: вирівнювання диспропорцій у зовнішній торгівлі з іншими країнами; збільшення експорту капіталу; розширення офіційної допомоги країнам, що розвиваються, що у перспективі планується використовувати як стимул для подальшого розширення експорту сюди японських товарів. Із 2006 року почався новий етап розвитку міждержавної співпраці, в тому числі, й у сфері економіки. Його поява обумовлена прийняттям нової зовнішньополітичної політики Японії – «Арки свободи та процвітання». Концепцію «Арки свободи та процвітання було вперше озвучено у виступі міністра закордонних справ Японії Таро Асо з нагоди 20-річчя створення японського міжнародного форуму 12 березня 2006 р [3]. Серед пріоритетних напрямків зовнішньої співпраці Японії він назвав традиційні її напрямки: відносини з США та КНР, Республікою Корея та Російською Федерацією. Успішна реалізація цієї стратегії та вихід Японії з економічної кризи безперечно сприятимуть поступальному розвитку світової економіки [1]. Якщо раніше до основних сфер інтересів Японії входив розвиток відносин із країнами Азійсько-Тихоокеанського регіону, то у зазначеній концепції новою складовою курсу держави було визначено поглиблення взаємовигідного співробітництва з цілою низкою країн Євразії – від держав Північної, Центральної та Східної Європи та Каспійсько-Центрально-Азіатського регіону до держав Північно-Східної Азії включно – практично з усіма країнами Євразії, за винятком Російської федерації та Китайської Народної Республіки, розвиток відносин з якими й надалі залишаються одним з найважливіших пріоритетів зовнішньої торгівлі Японії.

Між Україною та Японією продовжується процес визначення сфер спільних інтересів та пошук нових можливостей для опрацювання перспективних напрямків взаємовигідної співпраці. Головними товарами Українського експорту в Японію кукурудза, концентровані залізні руди, феросплави. Серед товарів імпорту найбільшу частку займає продукція машинобудування, напівпровідники, автозапчастини, лікарські засоби. Зростаюча вага на міжнародній арені України як одного з провідних центрів пострадянського простору, її готовність брати участь у врегулюванні кризових ситуацій в різних регіонах світу поступово привертають серйозну увагу Японії і сприяють реалізації зовнішньополітичних пріоритетів нашої України в Азіатсько-тихоокеанському регіоні. Зовнішня торгівля Японії відіграє велику роль у світовій торгівлі товарами та послугами та є однією з пріоритетних країн для співробітництва з Україною.

Таким чином, Японія – одна з найбільших торгових держав світу. Торговими партнерами Японії є Китай, США, Корея, Гонконг, Австралія. Серед головних товарних груп експорту можна виділити транспортне обладнання, двигуни, електротовари, імпорту – запчастини, паливо, продукти харчування, сировину. Країна є одним з найбільших конкурентів на світовому ринку товарів та послуг.

Література:

1.                http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Japan#Population

2.                http://www.unctad.org – Site of United Nations conference on trade and development.

3.                http://www.wto.org