Землюк Г. Я

                                                                     Науковий керівник: Попадюк О. О

                                                           Буковинська державна фінансова академія

                                                                                                                  м. Чернівці

 

СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ ЗАЛУЧЕННЯ І ВИКОРИСТАННЯ ІНВЕСТИЦІЙ У ЧИННІЙ СИСТЕМІ ГОСПОДАРЮВАННЯ УКРАЇНИ.

 

Розвиток та пожвавлення економічної сфери України і виходу на рівень економічного зростання залежить від інвестиційної активності, тобто функціонування внутрішніх інвестицій та іноземного інвестування в країну.

Ефективне реформування економіки України в сучасних умовах господарювання вимагає стійких, широкомасштабних трансформаційних процесів у всіх сферах суспільного життя. На сьогодні структурно-технологічні зрушення, які спрямовані на економічне зростання держави передбачають потужне фінансове забезпечення. У сучасній ринковій системі такі процеси здійснюються саме завдяки інвестуванню.

На мою думку, дослідження шляхів залучення та використання інвестицій є досить актуальне, адже чим активніше в Україні відбуватиметься інвестиційний процес тим  швидше здійснюватимуться ефективні перетворення в державі.

Багато вітчизняних вчених та науковців присвятили свої праці дослідженню саме інвестиційної привабливості України. До таких можна віднести Захаріна С. В., Чернікову О. В., Нікіфоряк Л. В., Череп А. В., Москвіна  С. та інших.

Метою даної роботи є визначення оптимальних шляхів, способів залучення інвестицій в економіку України, а в подальшому і ефективне їх використання, що сприятиме прискореному економічного розвитку.

Основним завданням є вирішення таких проблем як:

·             Підвищення дисципліни платіжних відносин між суб’єктами господарювання;

·             Підвищення рівня монетаризації грошового обігу та ліквідація різних грошових замінників, бартерних угод, тощо [4, c.148];

·             Усунення помилок проведення приватизації;

·             Створення ефективного механізму надання коштів для вирівнювання рівнів регіонів.

Необхідно зазначити, що в Україні є ряд конкурентних переваг для залучення інвестицій, зокрема це високий рівень вищої освіти, тобто значна кількість університетів, залізнична мережа, інноваційний потенціал, якість математичної освіти. Також варто врахувати і те, що Україна становить один з найбільших ринків Європи, який характеризується наявністю великого людського та природного потенціалу, що значно підвищує інтерес до неї світових транснаціональних компаній.

 Україна має доступ до стратегічних ринків, таких як ЄС, що являється одним із найбільших світових ринків, також до Росії – найбільш динамічного світового ринку. Перевагою для нашої держави також є сусідство із країнами Середнього Сходу [3, c.78].

Як відомо, інтерес інвесторів в Україні до гірничодобувної промисловості, хімічної промисловості та металургії, сільського господарства може бути використаний для залучення коштів у ці найперспективніші галузі.

Однак поряд із позитивними чинниками виділяють і низку недоліків, зокрема це інвестиційне законодавство, ненадійність банківської системи, погана якість доріг, нестабільність фіскальної сфери, митних процедур [3] .

Отже, на сучасному етапі розвитку країни, важливу роль повинна відігравати  вдала політика залучення іноземних інвестицій. При цьому необхідно враховувати особливості світового ринку, його потенціал та учасників. Важливо пам’ятати, що попит на інвестиції значно перевищує їх пропозицію на світовому ринку, тому для України вихід на світовий ринок передбачає боротьбу за бажання інвесторів вкладати свої кошти в її економіку.

Одним із головних передумов успішної інвестиційної діяльності є низький рівень інфляції та передбачуваність рівня цін в економіці, стабільність національної валюти. Для цього необхідно ефективно здійснювати ефективну валютно-курсову, бюджетну та податкову політику, а саме контролювати доходи та видатки бюджету, розв’язати проблему державного боргу, реформувати українську судову систему, яка на сьогодні має невисокий рівень довіри з боку іноземних інвесторів.

Фінансова політика України повинна бути спрямована на збалансування державного бюджету, здійснення структурних змін, також сприяти збільшенню доходів товаровиробників, стимулювати вільне підприємництво та сприяти збільшенню маси прибутку.

Таким чином, перш за все для залучення інвестицій та їх ефективного використання в Україні, слід розробити й реалізувати вітчизняні стратегії залучення іноземного капіталу. Обов’язковим має бути розв'язання проблеми залучення іноземних інвестицій у період економічної кризи в Україні.

НБУ необхідно спростити правила залучення інвестицій в Україну, які передбачать відкриття місцевих рахунків в українських банках та використання українських посередників.

Інвестиції повинні перш за все бути спрямовані на розширене відтворення, тобто на створення нових традиційних виробництв, розширення наявних потужностей, адже просте відтворення повинно здійснюватися за рахунок амортизаційних відрахувань [1, c. 61]. Особливо важливе значення для економічного розвитку має інноваційне інвестування, тобто фінансування створення принципово нових виробництв та продуктів.

Щодо капітальних інвестицій, то в 2010 році їх частка сягнула 189060,6 млн.грн. З них 182075,8 млн.грн. склали інвестиції в матеріальні активи, меншу частку займають вкладення у нематеріальні активи та капітальний ремонт.

Таким чином, основними цілями інвестиційної діяльності повинні бути такі: структурна перебудова промислового комплексу; забезпечення технічного рівня розвитку на основі нових технологій; сприяння розвитку приватного сектору; збільшення обсягів експортного потенціалу та подолання залежності економіки країни від імпорту; створення виробництв з використанням місцевих природних ресурсів.

Отже, для забезпечення розвитку інвестиційної діяльності України, для підвищення її конкурентоспроможності на світовому ринку потрібно перш за все стабілізувати політичне становище країни, адже результативність залучення іноземних інвестицій буде залежати від чинного законодавства. На сьогодні іноземні інвестиції є тим ресурсом який може забезпечити ефективне функціонування українських підприємств, забезпечити позитивний загальновиробничий клімат й сприятливу соціальну й економічну ситуації в країні та поліпшити становище міст та громадян.

Важливість залучення іноземних інвестицій до української економіки є безумовною, адже економічні зрушення відбуватимуться тільки за рахунок росту національного й іноземного капіталу на внутрішньому українському ринку, тобто завдяки стратегії взаємодії іноземних і внутрішніх інвесторів.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1.     Захарін С. В. Інвестиції в інновації : теорія, парадигма, методологія досліджень / С. В. Захарін // АПЕ. – 2010. – №4  С.60-64

2.     Чернікова О. В. Інвестиційний процес в економіці країни як визначальний чинник економічного розвитку / С. В. Чернікова // АПК. – 2010. – №9 С.83-87

3.     Череп. А. В. Інвестиційна привабливість України та шляхи її поліпшення /А. В. Череп // Формування фінансових відносин в Україні. – 2010. –№5. С. 76-79

4.     Нікіфоряк Л. С Залучання інвестицій як засіб розвитку виробничого потенціалу промисловості / Л. С. Нікіфоряк // Науковий вісник БДФА. Економічні науки: 2009. Вип. №2 С.144-150