Буковинська державна фінансова академія

М.М. Урсуляк

Науковий керівник: Безродна С.М.

 

Роль та значення інформації для інвестиційної діяльності в Україні

 

Кожен інвестор як учасник інвестиційного процесу у процесі свого функціонування потребує відповідної інформації про об’єкт та предмет своєї діяльності, прагне отримати точні, достовірні, необхідні дані, які безпосередньо стосуються такої діяльності. Проте, слід зазначити, що користувачів інформації занадто багато. Тому і виникає проблема забезпечення інших суб’єктів, у тому числі й інвестиційної діяльності, адекватною інформацією, яка б повністю відповідала їхнім інтересам (не порушуючи права інших агентів) та принципам інформаційних взаємовідносин.

Теоретичні та методологічні проблеми інформаційного забезпечення інвестиційного процесу розкриті в роботах багатьох вітчизняних вчених-економістів. Серед найбільш помітних дослідників, які вивчають дану проблематику можна назвати таких, як: Бутенін О.В., Вороніна Н.В.,                Петрова О.В., Платонов Б.Д., Плахова Л.В., Третьякова Г.О. та інші. Проте дане питання потребую подальшого та глибшого дослідження.

Мета написання даної роботи полягає в тому, щоб визначити ступінь важливості вчасної, достовірної та відповідної інформації для інвесторів.

Згідно із Законом України „Про інформацію” інформацією є документовані або публічно оголошені відомості про події та явища, що відбуваються у суспільстві, державі та навколишньому середовищі [1]. До інформаційного забезпечення інвестиційної діяльності слід віднести всі ви­ди повідомлень, які знаходяться у відповідних відношеннях. Ці повідомлення (усні, письмові, графічні, на магнітних носіях тощо), розміщуються в системі, яка є прийнятою для здійснення процесів управління інвестиційною діяльністю.

При розгляді інформації в сучасних умовах використовують наступні показники: обсяг, вірогідність, цінність, насиченість, відкритість, своєчасність надходження. Надлишкова інформація підвищує якість відповідних управлінських рішень, але вимагає великих витрат часу для її передачі й аналізу. Нестача інформації ускладнює вироблення правильного рішення. Цінність інформації може розглядатися з двох позицій: цінність для одержувача по відношенню до майбутньої прибутковості (споживча цінність) і цінність з погляду понесених витрат. Насиченість інформації – це співвідношення корисної і фонової інформації. Фонова інформація необхідна для кращого сприйняття корисної інформації через поліпшення емоційного настрою, зосередження уваги, підкреслення цінності. Своєчасність надходження інформації відіграє важливе значення для ефективного функціонування системи управління. Часткова інформація, одержана своєчасно, значно корисніша для управління, ніж повна інформація, яка одержана із запізненням [2, 49].

Безпека інформації забезпечується комплексом спеціальних заходів щодо правил використання, доступності з боку персоналу, процедур комп’ютерної обробки. Заходами захисту можуть бути: перевірка дійсності інформації, контроль доступу в приміщення, поділ повноважень, шифрування інформації, застосування цифрового підпису на повідомленнях, використання антивірусного захисту, контроль цілісності інформації, регламентування правил і способів захисту документів, наявність інструкції для користувачів інформації, обмеження доступу до архівів, скорочення привілеїв для користувачів інформації. Одним з найбільш розповсюджених способів захисту інформації є регламентування доступу до неї.

Інформація для інвесторів поділяється на п’ять основних видів, кожний з яких відноситься до однієї з важливих сторін процесу інвестування:

1) Економічна та загальнополітична інформація дає загальний фон, а також фактичний матеріал для прогнозування тенденцій в економіці, політиці та соціальній сфері в масштабах країни та всього світу. Вона потрібна всім інвесторам, бо вона лежить в основі оцінки власно середовища, в якому приймаються рішення.

2) Інформація про стан галузі або компанії дає фактичну картину та прогнозні дані про її розвиток – цей вид інформації використовується інвесторами для оцінки розвитку справ у рамках галузі або самої компанії. Така інформація найбільш цінна, передусім, при прийнятті рішень щодо інвестування фінансових ресурсів в акції, облігації та опціони.

3) Інформація про різноманітні фінансові інструменти забезпечує даними для прогнозування поведінки інших цінних паперів (крім акцій, облігацій та опціонів), а також різноманітних вкладень у реальні активи.

4) Інформація про котирувальні ціни на різноманітні фінансові інструменти, зокрема курси цінних паперів. Ці котирувальні ціни звичайно супроводжуються статистичними даними про динаміку цін на дані фінансові інструменти за останній час.

5) Інформація про стратегії індивідуальних вкладень складається з рекомендацій щодо варіантів інвестиційної стратегії або щодо окремих операцій з фінансовими інструментами [3, 61].

Джерелами даних в інвестиційному процесі є: експертні оцінки незалежних експертів, інтуїція менеджерів та аналітиків, повідомлення про розвиток інвестиційного процесу. Проте формалізація таких повідомлень для цілей інвестиційного аналізу не завжди є можливою.

Важлива перевага інформації для інвесторів полягає в тому, що вона дає базу для оцінки очікуваного рівня ризику й відповідної йому доходності можливих вкладень. Використання тієї чи іншої інформації не гарантує успіху, але не може не допомогти прийняти більш доцільні та обмірковані рішення.

Інформація для інвестора – це можливість захиститися від небажаних наслідків неправильної інтерпретації фактів. Корисно перед прийняттям рішення звернутися до оцінки інформації, яку пропонують незалежні джерела. На підставі інформації посольств, країн-потенційних інвесторів і матеріалів, які надходять в уряд, утворено базу даних іноземних інвестиційних фірм (їх більше 200), що використовують українські виробники для пошуку іноземних інвесторів. В Україні діє Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Частину власних повноважень Комісія делегувала професійній організації учасників фондового ринку – Українській Асоціації Інвестиційного Бізнесу для забезпечення відповідною інформацією щодо останніх операцій з цінними паперами, змінами у законодавстві, надання консалтингових послуг потенційним інвесторам. З огляду на зростаючі потреби іноземних інвесторів у якісній і актуальній інформації відносно інвестиційної привабливості учасників страхового й банківського ринку, в Україні створений спеціалізований заклад –Міжнародний Інвестиційний Конгрес Страхової Еліти, що об’єднав три основні взаємодоповнюючі сфери фінансової діяльності: інвестиції, страхування й банки.

„Українська Торгівельна Гільдія” є лідером серед консультантів України, пропонуючи повний спектр високопрофесійних послуг у сфері комерційної й житлової нерухомості власникам, орендарям та інвесторам на столичному й регіональному рівнях, пропонуючи свої знання й досвід для реалізації цілей замовників, підвищення ефективності й прибутковості їхнього бізнесу; гарантуючи високий професійний рівень, індивідуальний підхід до поставлених завдань, розробляючи грамотні проекти, в основу яких закладені компетентність, відповідальність, надійність і глибокі знання [4, 885].

Компанія по керуванню активами „Академія Інвестментс” міцно втримує лідерство на інвестиційному ринку й займає провідні позиції по наданню по­луг з керування активами. Під керуванням КУА „Академія Інвестментс” перебуваїють 16 інвестиційних фондів, які показують високі результати, як по прибутковості, так і по приросту активів. КУА управляє активами найбільших корпоративних і приватних інвесторів. Загальний обсяг активів0 що знаходяться під керуванням на сьогоднішній момент становить більше 130 мільйонів гривень. Місія КУА „Академія Інвестментс” – сприяти підвищенню добробуту своїх клієнтів, надаючи якісні інвестиційні продукти й брати активну участь у розвитку фондового ринку України.

Ще одне інформаційно-аналітичне агентство „Гроші та світ” надає наступні інформаційні продукти:

-          щоденну оперативну й аналітичну інформацію про стан фінансових ринків як в Україні, так і в країнах ближнього зарубіжжя;

-          щотижневі інформаційні огляди: „Преса про банки України” (інформація надається в електронному вигляді);

-          різноманітні друковані видання України в сфері бізнесу, такі як „Building Business [Україна]”, „Експерт”, „Бізнес”, „Кореспондент”, „Влада грошей”.

Основною проблемою надання та використання інформації для інвесторів в Україні є відсутність єдиного органу, відповідального за формування й функціонування інформаційно-консалтингової інфраструктури в області інвестування. Також для сприяння інвестиційної діяльності в Україні необхідно розширити спектр інформаційних видань, більш повно надавати інформацію з питань фінансових інвестицій.

Отже, інвестиційна діяльність не може існувати поза інформаційним простором. Для інвесторів різного рівня інформація є важливою складовою інвестиційної діяльності. Інвестиційна діяльність буде більш ефективною, якщо буде спиратися на достовірну, повну та своєчасну інформацію.

 

Література:

 

1.      Про інформацію: Закон України від 2 жовтня 1992 року N 2657-XII // rada.kiev.ua.

2.      Крупка Я.Д. Застосування принципів обліку та розкриття інформації в процесі інвестиційної діяльності / Я.Д. Крупка, А.Р. Мельник // Наукові праці КНТУ: Економічні науки, вип. 12, ч. ІІ. – Кіровоград, 2007. – 384 с.

3.      Марцин В.С. Стратегія розвитку інвестиційної діяльності в економіці України / В.С. Марцин // Актуальні проблеми економіки – 2009, №9, С. 57-65.

4. Романинець Р. М. Інвестиційна діяльність в Україні на шляху до євроінтеграції / Р.М. Романинець, Г. В. Шульга, С. А. Свірідова // Економіка. Проблеми теорії та практики : [зб. наук. праць]. Дніпропетровськ : ДНУ, 2008. Випуск 237. Т. ІV. С. 883888.