Тези

Боднар М.І.,

Буковинська державна фінансова академія

м. Чернівці

Трудова міграція в Україні. Проблеми та перспективи розвитку

Протягом усієї історії людства міграційні процеси відіграють значну роль  у суспільному розвитку. З одного боку, вони є чутливими індикаторами реагування населення на зміни в економічному, політичному та соціальному житті, залежно від їхньої величини й напряму вони впливають на демографічні процеси, які відбуваються як у регіонах, так і в цілому у державі. Міжнародна міграція стала одним з головних чинників соціально-економічних трансформацій і розвитку всіх регіонів. В зв’язку з цим виникає потреба у дослідженні особливостей трудової міграції в Україні.

Проблему трудової міграції в Україні досліджували: Єчина Л.В., Звірід Н.В., Халак С.Г., Чайка Г.В., Жибак М.М. та ін.

Метою даної роботи є визначити, що таке трудова міграція, які фактори спричиняють еміграцію українців за кордон, які позитивні та негативні наслідки еміграції для населення України.

Трудова міграція - це переміщення у просторі, яке здійснюють індивіди для підвищення рівня життя на основі вигіднішого використання власної робочої сили без зміни постійного місця проживання.[5, c.140]

Враховуючи негативні наслідки світової кризи для України можна говорити, що трудова еміграція може стати ще більш загрозливим фактором, що призведе до скорочення населення в Україні та, можливо знелюднення деяких місцин. Українці відправляються на заробітки до Португалії, Чехії, Франції, Австрії, Великої Британії.[4, c.177]

Причини еміграції в Україні:

-          високий рівень безробіття в країні, у тому числі прихованого;

-          різниця в умовах життя і рівні заробітної плати в Україні та країнах Заходу;

-          відсутність перспектив професійного зростання для багатьох обдарованих людей;

-          економічна нестабільність в країні та невизначеність шляхів виходу з неї;

-          відсутність безпеки громадян тощо.

Як будь яке економічне явище, міграція робочої сили є детермінуючим чинником, тобто має різноманітні наслідки, що проявляються як в країнах-експортерах, так і в країнах-імпортерах. У країнах-експортерах втрати перевищують вигоди. Обсяг та динаміка трудової міграції істотно впливають на економіку України. Звідси випливає, що негативними наслідками трудової міграції є:

-          помітне зменшення конкурентоспроможної частини робочої сили, що спричинює уповільнення темпів науково – технічного процесу;

-          скорочення кількості молодих освічених людей, що зумовлює старіння нації та погіршення трудоресурсного потенціалу;

-          збільшення кількості дітей, залишених батьками на родичів або на близьких знайомих;

-          зростання рівня злочинності та соціального напруження у суспільстві через міжнаціональні конфлікти.

Серед позитивних наслідків трудової міграції слід зазначити такі:

-          одержання від трудових емігрантів іноземної валюти у формі грошових переказів, що у свою чергу зумовлює підвищення платоспроможного попиту та стимулювання виробництва;

-          створення спільних підприємств з іноземними засновниками і на цій основі – додаткове інвестування коштів в економіку;

-          зниження безробіття на національному ринку робочої сили;

-          можливість для працеспроможного населення реалізувати свої здібності за кордоном, підвищити рівень кваліфікації.

За підсумками 2010 року з України вибуло 3093 осіб, що на 626279 осіб менше в порівнянні з 2009 роком. Міграційний приріст у 2010 році становив 4506 осіб, що також на 8941 менший ніж був у 2009 році [6]. Проте дані офіційної статистики навіть приблизно не відображають дійсні масштаби трудової міграції за кордон.

 Найбільше мігрантів було з таких регіонів: Автономна Республіка Крим– 25727 особи, Волинська область – 18975 особи, Одеська область – 33045 особи, м. Київ – 32256 особи. Найголовнішими причинами можуть бути такі:  недостатній розвиток виробництва, господарства, дуже мала кількість робочих місць [6].

Отже, число заробітчан порівняно з 2009 роком помітно зменшилося. Це пов’язано із закінченням світової фінансової кризи.

Варто підкреслити, що нинішня еміграційна ситуація в Україні не відповідає національним інтересам. Ось чому тепер украй необхідним є вироблення і реалізація активної державної міграційної політики. Тобто уряду необхідно запроваджувати такі заходи, які б стимулювали населення працевлаштовуватись на території України: підвищувати рівень економічного добробуту населення, забезпечувати населення якісним медичним обслуговуванням, сприяти вільному доступу до отримання освітніх послуг, створювати нові робочі місця, підвищувати рівень середньої заробітної плати та ін.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.     Єчина Л.В. Зовнішня трудова міграція України: причини і наслідки / Л.В. Єчина, Г.С. Рекунова // Стратегія розвитку фінансово – економічних та соціальних відносин: регіональний аспект: матеріали 3-го Симпозіуму (Харків, 11 листоп. 2010р.) / МФУ, ХІФ УДУФМТ. – Х. : ХІФ УДУФМТ, 2010. – С. 233-234.

2.     Звірід Н.В. Кількісні методи аналізу впливу трудової міграції на соціально – економічний розвиток регіону / Н.В. Звірід // Статистика України. – 2010. - №4. – С. 48-52.

3.     Халак С.Г. Дослідження зовнішньої трудової міграції України та причин її виникнення / С.Г. Халак // Фінансово – економічне, обліково – аналітичне та організаційно – правове забезпечення відтворювальних процесів на шляху до економіки знань: матеріали Міжнар. наук.-практ. інтернет-конф. (25.26 лист. 2010 р., Чернівці) / МФУ, БДФА. – Чернівці: [БДФА], 2010. – С. 112-114.

4.     Чайка Г.В. Українська трудова міграція: «нова діаспора» чи остаточна втрата для країни? / Г.В. Чайка, А.С. Корчак // Науковий вісник БДФА. Серія: Гуманітарні науки: зб. наук. праць / МФУ, БДФА; гол. ред. В.В. Прядко. – Чернівці: БДФА, 2010. – Вип. 2. – С. 175-183.

5.     Жибак М.М. Вплив міграційних процесів на відтворення сільського населення в західному регіоні / М.М. Жибак // Економіка АПК. – 2009. - №5. – С.139-142.

6.     http://www.ukrstat.gov.ua – Державний комітет статистики [Електронний ресурс].