Филипюк Р.М.,

Студент групи ФК-35, БДФА

м. Чернівці

Науковий керівник: Петращак О.О.

 

Переваги інтернет-торгівлі та її перспективи в Україні

 

Сьогодні зростає актуальність пошуку альтернативних ринків реалізації продукції, оскільки з кінця 2008 року, у зв’язку із кризою, обсяги торгівлі значно скоротились, проте із зростанням кількості інтернет-користувачів і його якістю, інтернет-торгівля набуває в Україні дедалі більшої популярності. Але незважаючи на таку зростаючу популярність, лише кожен десятий покупець використовує банківські картки для розрахунків в Інтернеті. Так само, майже не розвивається і інтернет-банкінг, тобто здійснення банківських розрахунків в режимі он-лайн. Головні причини - недовіра до банків, до систем безпеки розрахунків та консервативність українців.

Згідно із останніми дослідженнями компанії інтернет-маркетингових досліджень Gemius, навіть у кризовому 2009-2010 рр. українська інтернет-аудиторія зростала. На січень 2011 року українська інтернет-аудиторія складала близько 9 мільйонів осіб у віці від 14 років. Інтернет-аудиторія є дуже цікавою для рекламодавців, адже її більшість є соціально активною та фінансово забезпеченою. Але при цьому, як твердять аналітики дослідницької компанії Gemius, майже половина такої “просунутої” аудиторії вважають розрахунки в Інтернеті “небезпечними”.

Найцікавіша для рекламодавців група у віці від 25 до 44 років, соціально активні та платоспроможні люди, - складає в українському Інтернеті 49%, тобто майже половину усієї аудиторії. Але найпопулярніший спосіб оплати наразі – це готівкою при доставці товару. І в цьому зацікавлені обидві сторони – і магазини, і покупці. В ході досліджень компанії Gemius, 46% опитаних відповіли, що вони вважають покупки з оплатою через Інтернет небезпечними. І це є дуже великою перепоною на розвитку електронної комерції. Тобто традиції та навички купувати в Інтернеті в українців поки що не склалися [3].

Учасники ринку оцінюють добовий оборот інтернет-торгівлі тільки у Києві у кілька сотень тисяч доларів, при чому ця торгівля є переважно роздрібною, а товари порівняно недорогими. Загальний річний обіг українських інтернет-магазинів експерти оцінюють у близько 1 мільярд доларів. Зростання популярності інтернет-торгівлі в Україні пояснюють у першу чергу тим, що витрати на запуск інтернет-магазину складають від 2 до 15 тисяч доларів, що неможливо порівняти із витратами на відкриття реального магазину. До того ж, за різноманітністю асортименту та цінами інтернет-магазини складають серйозну конкуренцію звичайним магазинам та навіть торговельним мережам [6].

Аналітики відзначають, що за допомогою інтернет-магазину можна уникнути значних платежів на оренду приміщення, також зникає таке поняття, як географічні кордони. Всю інформацію можна розмістити на одному сайті, докладно описати, продемонструвати наочно з допомогою фото та відео. На ТБ, радіо, зовнішньої реклами та ЗМІ - час і простір обмежений.

Ще однією перевагою інтернет-торгівлі є можливість залишати відгуки про даний товар. Це було започатковано власником першого інтернет-магазину amazon.com Джефом Безесом. Після впровадження можливості залишати відгуки, кількість та довіра користувачів моментально зросла.

Реакцію на рекламу і ефективність можна відстежити і виміряти в найкоротші терміни. Лічильники миттєво фіксують всі відвідування. За допомогою систем статистики можна простежити: кількість відвідувачів сайту, країну проживання, кількість користувачів, що зробили покупку, найменш популярні сторінки тощо.

Водночас, в  інтернет-магазинах клієнтам пропонують оплату не через Інтернет, а через пошту чи кур’єра після отримання товару. Це пояснюється недостатнім розвитком банківських послуг у цій галузі, недовірою до банків, а також певними упередженнями українців, які хочуть спочатку отримати товар.

Водночас, експерт компанії Gfk Ukraine Дмитро Яблуновський каже, що розрахунки готівкою є найбільш поширеними серед власників та клієнтів українських інтернет-магазинів, не в останню чергу тому, що це дозволяє приховувати доходи. Також представник Gfk Ukraine визнає, що при загальному стрімкому розвитку інтернету, інтернет-торгівлі та інтернет-послуг, інтернет-розрахунки майже не зростають. Показником цього є незмінно низький відсоток інтернет-банкінгу[4].

Рівень користування інтернет-банкінгом досить незначна – вона коливається біля 1%, і значних, кардинальних змін не спостерігається. Значна частина користувачів консервативно налаштований проти таких інноваційних послуг.

Національний банк України поширив між українськими комерційними банками лист, у якому йшлося про те, що кількість шахрайських операцій із платіжними картами, випущеними українськими банками, збільшилася у 6,5 разів у порівнянні із 2009 роком, а сума збитків від цих операцій зросла майже удвічі.

Українці неохоче використовують банківські картки для розрахунків в Інтернеті через недовіру до банків та інтернет-магазинів. Брендовані імена, які походять з-за кордону, наприклад  E-Bay, а також вітчизняні відомі  інтернет-магазини, пропонують оплату картками. Щодо нових магазинів, то тут, передусім необхідно створити довірчі відносини та забезпечити канал проведення платежу.

Також варто пропонувати клієнтам оформлювати додаток до свого договору карткового рахунку, на якому встановити ліміти перерахування коштів.

Що ж до перспектив розвитку інтернет-банкінгу, то тут діє фактор консервативності психології. Люди звикли приходити  до банку, сплачувати платежі і отримувати квитанції. Проте ті, які спробували хоча б раз сплачувати свої рахунки через Інтернет, не стояти у черзі, вони вже не повернуться до звичайних методів оплати платежів.

Із тим, що електронна комерція має майбутнє, погоджується президент інтернет-маркетингової дослідницької компанії Gemius Артур Завадський. За даними компанії, якщо 4 роки тому менше 40% користувачів Інтернету мали досвід покупок он-лайн, то у 2010 році їх частка зросла до 65%. А найголовніше, покупці бачать переваги інтернет-торгівлі в наступному:

- дешевизна покупки;

- економія часу;

- можливість ознайомитись з коментарями серед значного асортименту;

- можливість забронювати відсутній товар;

- магазин працює без вихідних;

- віртуальна площа необмежена.

Отже, інтернет-торгівля має потенціал для розвитку в Україні, оскільки не потребує великих грошових вкладень для підприємця, є дешевою для споживачів та не має географічних кордонів.

 

Список використаних джерел:

1.   Аблязова О. М. Використання прогресивних форм торгівлі в сучасних інтеграційних процесах / О. М. Аблязова // Економіка та держава. - 2010. - №4. - С. 81-82.

2.   Дубовик О. В. Концептуальні засади інтернет-реклами торговельного підприємства / О. В. Дубовик // Актуальні проблеми економіки. - 2009. - №11. - С. 71-76.

3.   Агентство он-лайн досліджень Центральної і Східної Європи лектронний ресурс]. – Режим доступу: http://gemius.com.ua.

4.   Компанія з маркетингових та соціальних досліджень в Україні  лектронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.gfk.ua/index.ua.html.

5.   Світовий лідер в області досліджень поведінки споживачів лектронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.acnielsen.ru.

6.   Як впливає криза на розвиток інтернет-торгівлі [ Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://arhiv-statey.pp.ua/money/4158-kak-vliyaet-krizis-na-razvitie-internet-torgovli.html.