Кордюкова О. М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені М. І. Туган-Барановського

Сучасні тенденції розвитку стратегічного маркетингу.

 

Маркетинг як основа ринкового управління впроваджений у діяльність значної частки підприємств України. В умовах інтенсифікації глобалізаційних процесів, посилення конкуренції на міжнародному рівні, скорочення життєвих циклів товарів і послуг, розвитку і швидкій передачі нових технологій однією з основних умов формування конкурентної стратегічної перспективи підприємства стає стратегічний маркетинговий підхід до ведення ринкової діяльності.

Стратегічний маркетинг передбачає  систематичний аналіз інтересів споживачів, розробку і виробництво товару (надання послуги), що дозволить підприємству обслуговувати обрані сегменти більш ефективно, ніж конкуренти. З досягненням цих цілей підприємство забезпечує стійку конкурентну перевагу, у тому числі і на міжнародному рівні. Стратегічний маркетинг є невід'ємною частиною ефективного розвитку та органічної взаємодії підприємства з глобальним ринковим середовищем.

Багато праць присвячено питанням стратегічного маркетингу, передусім це розробки відомих іноземних авторів, таких як Ігор Ансофф, Філіп Котлер, Малколм МакДональд, Жан Жак Ламбен та інші, а також вітчизняних спеціалістів  Н.В. Куденко, А. О. Старостіної, І. Л. Решетнікової та інших авторів. У більшості робіт розглядається формування національних маркетингових стратегій без урахування глобалізації ринкового середовища. Предмет стратегічного маркетингу для українських підприємств в умовах глобалізації також залишається недостатньо розробленим і вимагає додаткового вивчення комплексу питань, пов'язаних з використанням маркетингових інструментів ринку.

Метою статті є визначення сучасних тендцій у формуванні маркетингових стратегій та їх ролі у процесі стратегічного планування виробництва фірми.

Аналіз сучасного маркетингу, який було проведено в роботах    Циганковї Т. «Сучасні моделі та тенденції розвитку стратегічного маркетингу» та Кредисова А. «Маркетинг: основные концепции 2-й половины ХХ ст. и некоторые тенденции развития в начале ХХІ ст.», дозволяє виділити деякі тенденції його розвитку. Кожного року виходить з друку велика кількість робіт. Кожна з яких має новітні концепції та ідеї, дає раціональні рекомендації та новітні погляди, які в сукупності формують тенденції розвитку стратегічного маркетингу. З кожним роком все більше уваги при розробці стратегії приділяється споживачам: «орієнтованість на споживачів – змішення центру уваги з частки ринку, прибутку, конкурентів на споживача як джерела конкурентної переваги, прибуткової діяльності, лідерства на ринку» [2].

Все більш важливим фактором успішності маркетингової стратегії визнається комплексний підхід до її формування – інтегрованість маркетингу, фінансів, менеджменту персоналу, досліджень і розробок. А впровадження функціональних стратегій в загально корпоративну навпаки відходить на другий план. Т. Циганкова називає це " міжфункціональна інтеграція стратегічного процесу" [2].

Наступною тенденцією розвитку стратегічного маркетингу є його довготермінова орієнтованість – «збільшення часового горизонту стратегічного планування з орієнтацією на майбутні (ще не існуючі) ринки та тенденції розвитку галузей» [2]. Найбільш відомою тут є, наприклад, концепція Г.Хемела та К.Прахалада [1].

Для сучасного стратегічного маркетингу також характерна демократизація розробки та реалізації стратегій, тобто залучення співробітників усіх рівнів до стратегічного процесу. Це збільшує зацікавленість працівників в результаті та сприяє підвишенню іноваційності в розробці стратегії бо працівники фірми дуже часто мають що запропонувати для підвищення ефективності діяльності. Це підтверджує й   А. Кредисов: «усиливается внимание к организационной культуре, а также к разнообразным формам демократизации, участию рядовых работниках в прибылях и осуществлении управленческих функций» [3]. Поряд з інтелектуалізацією стратегічного процесу йде й його комп’ютеризація, а саме перехід від традиційного використання комп'ютерів для обробки даних до побудови моделей майбутніх стратегій, використання комп'ютерних експертних систем на всіх стадіях формування маркетигової стратегії. Майбутнє стратегічного маркетингу також пов'язане з глобалізацією, з прискоренням процесу інтернаціоналізації виробництва, з переходом до інформаційного суспільства, в якому прибуток організації зростає не шляхом спеціалізації окремих функціональних навиків, як це було властиво індустріальному суспільству, а завдяки гнучкості і інтегрованості бізнес процесу.

Таким чином можна констатувати, що в теорії і практиці стратегічного маркетингу відбулися істотні зміни. Сучасна наука вивчає їх, а також пов’язані з ними тенденції, доповнюючи існуючі теорії та вдосконалюючи практику. В Україні на розвиток стратегічного маркетингу можуть впливати особливості перехідного періоду.

Список використаної літератури:

1.     Рывкина О. Структура механизма управления реализацией стратегии предприятия // Экономика Крыма.-2005.-№14.– С.64-68.

2.     Циганкова Т. Сучасні моделі та тенденції розвитку стратегічного маркетингу// Маркетинг в Україні.-2004.-№2. – С.31-36.

3.     Кредисов А. Маркетинг: основные концепции 2-й половины ХХ ст. и некоторые тенденции развития в начале ХХІ ст. // Экономика Украины.-2005.-№11. – С.12-20.