Студентка 4 курсу ОЕФ Хоміч І.В.

Криворізький економічний інститут Державного вищого навчального закладу „Київський національний економічний університет   ім. В.Гетьмана”, Україна

Особливості процесу аудиту в умовах автоматизації

Сучасний рівень розвитку аудиторських та контрольних відносин вимагає залучення новітніх технологій до процесу аудиторської перевірки. Інновації в основному базуються на застосуванні обчислювальної техніки в обробці економічної інформації, що позитивно впливає на методику аудиту.

Вдосконалення методики аудиторського процесу дозволяє підвищити якість аудиту, запобігти втратам, нестачам і порушенням законодавства в процесі перевірки, а також знизити трудомісткість та тривалість процедури перевірки.

Дослідженням даного питання займаються такі вчені: Івахненков С.В., Подольский В.Й., Щербакова Н.С., Клименко О.В., Комісаров В.Л., Кулаковська Л. П.,Шурупова Ю.Г., Лісіна В.Ю., Усач Б.Ф., Кузнєцов С.А., Голов С., Зубилевич С., Рудницький В. та інші.

Розширення можливостей аудитора у використанні автоматизованих систем обробки інформації (АСОІ) не ускладнює процес перевірки, навпаки дає змогу скоротити терміни перевірки, нову можливість чіткої організації і методики її проведення. Крім того автоматизовані системи обробки інформації в аудиторському процесі сприяють удосконаленню інтелектуалізації аудиту та науковому обґрунтуванню його висновків  [5,с. 205].

При проведенні аудиту в умовах АСОІ важливу роль відіграє саме комп’ютерне програмне забезпечення, оскільки за допомогою цих засобів аудитор здійснює перевірку облікової інформації, моделювання та аналіз з метою з'ясування її повноти, достовірності та правомірності. З цією метою також проводиться порівняння облікових даних з фактичними даними інформаційної системи, а також контроль правильності відновлення даних.

Важливим фактором що сприяє використанню автоматизованих систем обробки інформації в аудиті є те, що значно скорочуються терміни аудиторського процесу, а також підвищується його вплив на результати діяльності підприємства.

На сьогодні аудиторські фірми розробили і використовують спеціальні інформаційні системи, орієнтовані на внутрішню регламентацію аудиторської діяльності із застосуванням внутрішньофірмових і Міжнародних стандартів [2,с.35].

Ринок аудиторського програмного забезпечен­ня в Україні тільки починає розвиватися. Серед спеціалізованого аудиторського програмного забезпечення, яке представляє собою завершенні програмні продукти для продажу, можна назвати лише п’ять таких продуктів, а саме: програмний продукт „Асистент Аудитора” (розробник фірма „Сервіс-аудит”), програмний продукт „Помощник аудитора” (фірма „Гольдберг-аудит”), програмний продукт „Abacus Professional”, програмний комплекс „ЭкспрессАудит: ПРОФ” та програмний продукт „IT Audit: Аудитор” (КСБ „Мастер-Софт”). В нашій країні, на сьогодні, існує лише одне програмне забезпечення власної розробки – аудиторська програма  Івахненков & Катеньов Аудит [1,с.21].

На шляху впровадження використання комп'ютерної техніки і технології в аудиті в Україні існує певне коло проблем, серед яких виділяють наступні:

1. Низький рівень розвитку аудиторського ринку, викликаний незначним періодом його становлення.

2. Різна галузева спеціалізація клієнтів аудиторських фірм, що при динамічно мінливому законодавстві заважає детально налагодити спеціалізовані системи на усі можливі випадки.

3. Ряд методичних проблем, зокрема, необхідність розроблення методичних підходів реалізації трансформаційних процедур перетворення фінансових звітів по заданих форматах, не розголошуючи при цьому комерційну таємницю тих аудиторів, які вже виконують подібні замовлення й знають, як цю роботу виконувати. [5,с. 205].

Таким чином, можна сказати, що аудиторським фірмам України доцільно розробляти  системи  комплексної автоматизації аудиторської діяльності, які б враховували переваги та недоліки наявних моделей автоматизації аудиторської діяльності, як національних, так  і закордонних.

Розробка та впровадження засобів автоматизації аудиторської діяльності дозволять підвищити якість і знизити трудомісткість проведення аудиту, ефективно організувати процес планування аудиту, здійснювати оперативний контроль за якістю аудиту.

При цьому, комп’ютеризація аудиторської діяльності повинна передбачати розробку та впровадження в аудиторську практику програмних продуктів, які б забезпечували автоматизацію виконання завдань з надання впевненості щодо різних предметів перевірки та супутніх послуг та включали б можливості експертних систем.

Деякі українські аудиторські фірми не мають достатньої кількості власних коштів для запровадження власного програмного забезпечення аудиту. Тому, їм  доцільно було б розробляти проекти автоматизованого аудиту з метою залучення іноземних інвестицій в межах програми щодо впровадження міжнародних стандартів фінансової звітності та аудиту (МСФЗ).

Література:

1.Івахненков С.В. Комп’ютерний аудит: контрольні методики і технології. – К.:Знання, 2007. – 286 с.

2.Ільїна С.Б. Основи аудиту: навчально-практичний посібник . –К.: Командор. 2007. –378 с.

3.  Інформацiйнi системи i технологiї в облiку: навч. посiбник / О.В. Клименко . - К. : ЦУЛ , 2008. - 320 с.

5. Кулаковська Л. П. Організація і методика аудиту: навч. посіб. / Л. П. Кулаковська Ю. В. Піча. – К.: Каравела, 2004. – 568 с.