Ануфрієва О.К., Толмачова О.В.

Донецький  національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського,Україна

СИСТЕМА УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ У БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВАХ

 

У процесі реформування обліку в банківських установах успішно розв’язується питання формування оптимальної облікової політики, опрацьовуються методи обліку з урахуванням механізмів дії нових облікових інструментів. Це потребує надійних джерел інформації про фінансовий стан банку загалом та конкретної інформації, придатної для використання в процесі прийняття управлінських та інвестиційних рішень. Ведення управлінського обліку дає можливість керівництву банку приймати виважені управлінські рішення [1,с.255] .

Особливої актуальності набувають практичні питання опрацювання ефективних прийомів і способів ведення управлінського обліку, складання необхідної фінансової звітності, тому що ефективне управління банком прямо залежить від прогнозування та своєчасного передбачення можливих змін їх врахування та контролю за ними.

Аналіз попередніх досліджень засвідчує, що деякі питання організації та методики управлінського обліку у банківських установах висвітлюються у працях вчених: О.В. Карпенко, А.М. Герасимовича, М.С. Демкович та ін..

Управлінський контроль охоплює набагато ширший діапазон питань, ніж фінансовий. Передусім він включає елементи планування та прогнозування в поєднанні з аналізом фактичних показників фінансової звітності.

У Плані рахунків виділено окремий клас рахунків управлінського обліку. Втім, номенклатура рахунків не передбачена. Перевагою є те, що такий підхід дає змогу творчо підійти до вирішення проблеми. Але в Україні процес організації управлінського обліку новий, досвід у цій сфері діяльності незначний. Це зумовлює необхідність розробки певних рекомендацій з цього питання.

У системі управлінського обліку контроль і його функції зорієнтовані на майбутні події, хоча процедури в основному пов’язуються з аналізом і ревізією фактів минулого. Контроль є продовженням процесу планування – початкового етапу управління. Якщо ж розглядати систему управлінського обліку, то управлінський контроль слід вважати процесом регулювання всіх видів діяльності банку з метою поліпшення я кості управлінських рішень [2,с.33].

За допомогою управлінської бухгалтерії формується відповідна інформація, яка доводиться до відома керівництва у формі внутрішньої звітності. Вона містить оперативні данні про доходи, витрати і результати діяльності за центрами відповідальності, прибутку та витрат. Тобто відповідно до обраних кожним банком напрямів ведення управлінського обліку. Банк має використовувати стандартні для всіх структурних підрозділів одного банку методики, що сформовані на єдиній базі даних. Управлінський облік доцільно здійснювати відповідною службою банку централізовано.

Служба управлінського обліку має відповідати за:

1)     Оцінку ефективності діяльності, а саме. За розроблення методики і процедур: визначення центрів витрат і прибутку, інших об’єктів управління; розподілу витрат;

2)     Контроль витрат;

3)     Фінансове планування та складання бюджету; складання та оновлення прогнозів діяльності;

4)     Підготовку періодичної звітності для керівництва банку про фінансовий результат і ефективність порівняно с бюджетом та аналіз відхилення фактичних показників від запланованих;

5)     Підготовку матеріалів щодо оцінки запропонованих довгострокових інвестицій в основні засоби. Нематеріальні активи, довгострокові фінансові вкладення;

6)     Іншу інформацію необхідну керівництву.

Служба управлінського обліку має забезпечити звірку даних управлінської звітності з відповідними даними бухгалтерського обліку та регулярне подання управлінської звітності [3,с.20].

Формування управлінської звітності потребує більш докладної інформації. Ніж та, що подається у фінансовій звітності згідно з нормативно-правовими актами Національного банку України. У банку може виникнути потреба в розширенні внутрішнього плану рахунків з метою деталізації обліку доходів і витрат, резервів, активів та зобов’язань за об’єктами управління.

Ефективна система управлінської звітності забезпечує доступність керівників усіх рівнів до даних, потрібних для прийняття рішення в оптимальний строк. Управлінська звітність формується на базі адекватних інформаційних технологій, які мають враховувати вимоги та потреби майбутнього розвитку банку, вимоги до управлінської звітності.

Зробивши висновок, можна сказати, що для ефективного функціонування системи управлінського обліку необхідно створити відповідне внутрішнє правове поле, тобто розробити нормативне забезпечення організації управлінського обліку в банку.

Формування управлінської звітності потребує більш докладної інформації, ніж та, що подається у фінансовій звітності згідно з нормативно-правовими актами Національного банку України.

Література:

1.     Крещенко О.В., «Формування системи управлінського обліку у банківських установах» [Текст]// О.В. Крещенко, Л.О. Водяник //Економічний аналіз. – 2010.- №6.- с. 254-256.

2.     Головко Е., «Разновидности индикаторов и видов финансовой стабильности банков» [Текст]// Е. Головко //Вестник ТНЭУ. – 2010.- №1.- с. 32-36.

3.     Скрипник М.І., «Управлінський облік: проблеми теорії» [Текст]// М.І. Скрипник //Вісник ТНЕУ. – 2010.- №2.- с. 15-22.