Чистякова Катерина

студентка гр. ЭП-08 Д

Викладач: Ягмур К.А.

 

ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАСАДИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В СИСТЕМІ КОНТРОЛІНГУ

Майже перед кожним вітчизняним підприємством постають питання, що пов’язані з труднощами реалізації стратегії підприємства, оскільки кожний його структурний підрозділ виконує різні функції та, як правило, має свої цілі. У зв’язку з цим, одним з найбільш актуальних напрямів розвитку практично всіх галузей економічної науки є сукупність методологічних підходів і концепцій, які направлені на інтеграцію всіх існуючих бізнес-процесів та координацію складових системи управління з метою досягнення цілей підприємства.

В практичній діяльності європейських підприємств ефективно функціонують відповідні служби контролінгу, діяльність яких спрямована на комплексне вирішення проблем. Серед вітчизняних науковців спостерігається значний інтерес до питань контролінгу. В основному, щодо питань, присвячених контролінгу, увага вітчизняних авторів зосереджується на загальнотеоретичних аспектах.  Питання щодо використання та забезпечення необхідною інформаційною підтримкою системи контролінгу на підприємстві відображаються в працях як вітчизняних (О.І. Головіна, Г.П Мізерна, С.Н. Петренко, М.С. Пушкар, В.П. Савчук, Л.А. Сухарева, О.О. Терещенко, Г.Ф. Шепітко), так і зарубіжних науковців (С.І Боков, І.Б. Гусев, А. Дайле, В. Данилочкіна, А. Кармінський, Е. Майер, Р. Ман, М.Н. Павленкова, С.Я. Юсупова).

Створення та організація системи контролінгу на певному підприємстві повинна розглядатись через призму функціонування системи обліку, оскільки саме в цій системі створюється основна інформація, яка використовується контролінгом. Отже, більшу частину інформації, яка безпосередньо необхідна для прийняття оперативних та стратегічних рішень, надає система бухгалтерського обліку.

Дійсно, бухгалтерський облік в сучасних ринкових відносинах нерозривно пов’язаний з інформаційним забезпеченням служби контролінгу та керівника підприємства в процесі прийняття управлінських рішень. Вирішення поточних і перспективних (стратегічних) завдань стає можливим тільки при регулярному надходженні повної та достовірної інформації про фінансовий стан та результати господарської діяльності підприємства. Взаємозв’язок контролінгу з бухгалтерським обліком проявляється, в першу чергу, в тому, що саме на стадії проектування системи контролінгу слід враховувати зацікавленість користувачів звітності в різних розрізах управлінської інформації [2].

В умовах еволюційного розвитку проявляється певна обмеженість бухгалтерського фінансового обліку, як інформаційної бази управління підприємством, оскільки бухгалтерський фінансовий облік жорстко регламентована та достатньо консервативна система документообороту, що являється перешкодою для отримання оперативної інформації [1,с.134] У зв’язку з цим, виникає потреба у необхідності доповнення бухгалтерського фінансового обліку управлінським. Слід звернути увагу, що орієнтування бухгалтерського обліку на управління зумовлено, в першу чергу, вимогами системи управління щодо забезпечення інформацією потреб всіх рівнів управління.

На відміну від бухгалтерського фінансового та податкового обліку, які є регламентованим,  бухгалтерський управлінський облік ведеться у відповідності до інформаційних потреб певного підприємства. Зважаючи на значні об’єми інформаційних потоків на підприємстві, особливістю системи контролінгу є те, що ним висуваються вимоги до бухгалтерського управлінського обліку з метою отримання точних, конкретних та доцільних облікових даних, які будуть використовуватись для прийняття альтернативних управлінських рішень. Тому безумовне функціонування системи контролінгу буде можливим лише при впроваджені відповідно організованої системи бухгалтерського управлінського обліку на підприємстві.

Система контролінгу є системою реагування та попередження, яка, вивчаючи зовнішні та внутрішні фактори впливу на діяльність підприємства, висуває вимоги та ставить конкретні завдання перед відділами, які є у її підпорядкуванні щодо забезпечення необхідною інформацією для розробки альтернативних рішень [3,с.78]. Отож, щоб організувати систему облікового забезпечення контролінгу на підприємстві необхідно визначити яка інформація, як часто та в якому вигляді вона буде необхідна. Для забезпечення вимог відділу контролінгу інформація бухгалтерського управлінського обліку повинна відповідати певним критеріям. 

Врахування вимог щодо організації бухгалтерського управлінського обліку є однією з найважливіших умов успішного впровадження та функціонування системи контролінгу та управління підприємством в сучасних умовах господарювання.

 Бухгалтерський управлінський облік є основним інформаційним джерелом системи контролінгу.  При впровадженні системи контролінгу на підприємстві необхідно враховувати її взаємоузгодження з іншими складовими системи управління та методами управління. Бухгалтерський управлінський облік та контролінг доповнюють один одного і забезпечують управлінський персонал всією необхідною інформацією, яка сприяє прийняттю ефективних управлінських рішень.

 

Список літератури

1. Бутинець Ф.Ф. Організація бухгалтерського обліку: підруч. / Бутинець Ф.Ф. Войналович О.П., Томашевська І.Л.; За редакцією д.е.н., проф., Заслуженого діяча науки і техніки України Ф.Ф. Бутинця. – 4- е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП «Рута», 2006. – 528 с.

2. Павликівська О.І. Контролінг в системі інформатизації управління / О.І. Павликівська, В.З Папінко  // Збірник матеріалів міжнародної міжвузівської науково-практичної конференції. Тернопіль-Мукачево, 2004. – С. 240-243

3. Сухарева Л.А. Контроллинг – основа управления бизнесом / Л.А. Сухарева. – Донецьк: «НОРД компьютер», 2000. – 210с.