ВІДОМОСТІ ПРО АВТОРІВ

Романюха Людмила Іванівна, ст. викладач кафедри обліку і аудиту Державного ВНЗ «Національний гірничий університет»

Домашня адреса: 49101, м. Дніпропетровськ, пр.. Кірова, 22, кв. 20.

Моб. тел.: 095-405-37-74.

 

Кравцова Ангеліна Дмитрівна, студентка гр. ЕО-07-1 Державного ВНЗ «Національний гірничий університет»

Домашня адреса: 51200, м. Новомосковськ, пл.. Леніна, 5, кв. 56.

Моб. тел.: 099-124-30-86.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Секція «Економічні науки»

Кравцова А.Д., Романюха Л.І.

ДВНЗ «Національний гірничий університет»

ПРАКТИЧНІ АСПЕКТИ ВИПИСУВАННЯ,

ВИДАЧІ І ОТРИМАННЯ ПОДАТКОВИХ НАКЛАДНИХ

Порядок виписування податкової накладної встановлений Податковим кодексом України (ПКУ) [1] і Порядком заповнення податкової накладної [2]. Відповідно до Закону «Про мови в Українській РСР» [3] податкова накладна складається українською мовою. Податкова накладна виписується продавцем товарів (послуг) у двох примірниках у день виникнення у нього податкових зобов’язань. Оригінал видається покупцеві, копія залишається у продавця. Але є виняток. Виписування податкової накладної в одному примірнику ведеться одержувачем послуг – платником податку на додану вартість (ПДВ) при отриманні послуг від нерезидента, місце постачання якого знаходиться на території України [1].

Податкова накладна є підставою для нарахування покупцем податкового кредиту. Не дає права на відображення у покупця податкового кредиту податкова накладна, виписана платником, звільненим від сплати податку на додану вартість за рішенням суду. Відповідно до Порядку ведення єдиного реєстру податкових накладних[4] продавець зобов’язаний видати покупцеві податкову накладну після її реєстрації. У верхній лівій частині податкової накладної та розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної у полі «Включено до ЄРПН» проставляється позначка «Х» та відповідно до Порядку заповнення податкової накладної [2] тип причини:

01 – виписана на суму перевищення звичайної ціни над фактичною;

02 – постачання неплатнику ПДВ;

03 – натуральна виплата в рахунок оплати праці фізичним особам;

04 – постачання в межах балансу для невиробничого використання;

05 – ліквідація основних фондів за самостійним рішенням платника ПДВ;

06 – переведення основних фондів до складу невиробничих;

07 – експортні постачання;

08 – постачання для операцій, що не є об’єктом обкладення ПДВ;

09 – постачання для звільнених від ПДВ операцій;

10 – визнання умовного постачання товарних залишків та/або основних фондів, що знаходяться в обліку платника ПДВ на день анулювання його реєстрації як платника ПДВ, за якими був нарахований податковий кредит у минулих або в поточному податкових періодах;

11 – виписана за щоденними підсумками операцій.

Заповнення верхньої лівої частини податкової накладної наведено на рис. 1.

 

 

Оригінал

Видається покупцю

 

Включено до ЄРПН

 

Залишається у продавця

(тип причини)

Х

0

2

Копія (залишається у продавця)

 

                   (Потрібне виділити поміткою «Х»)

 

Рис.1. Заповнення податкової накладної

 

Дата виписки податкової накладної заповнюється в клітинках у форматі ДДММРРРР, де ДД – число (01-31), ММ – місяць (01-12), рік (2011 - …). Крапки, тире, а також будь-які інші розділові знаки в жодній з клітинок поля «Дата» не ставляться. Номер податкової накладної має не більше 7 цифр, є виключно порядковим номером, не може містити літер, ком, дужок, тире, знаків дробу чи інших символів. Нумерацію податкових накладних можна кожного місяця починати  з № 1. За вибором платника можна вести наскрізну нумерацію податкових накладних весь рік. При заповненні порядкового номера податкової накладної заповнюються клітинки, які знаходяться зліва від знака « / », починаючи з тих, що ближче до знака « / ». Пусті клітинки нулями не заповнюються. Найбільший номер податкової накладної – 9¢999¢999.

Порядковий номер податкової накладної – обов’язковий реквізит. Він присвоюється податковій накладній відповідно до її номера в реєстрі. При  складанні податкової накладної філією або структурним підрозділом порядковий номер  установлюється з урахуванням присвоєного номера і визначається числовим значенням через дріб: у чисельнику – порядковий номер податкової накладної, а у знаменнику – номер філії (структурного підрозділу).

Складаються окремі податкові накладні за видами діяльності, що передбачають спеціальний режим оподаткування. При цьому вказують у порядковому номері після дробу перед номером філії (структурного підрозділу) код діяльності, наприклад: 4 – переробні підприємства.

Дата виписування і порядковий номер податкової накладної наведені на рис. 2 та 3.

1

6

0

5

2

0

1

1

 

Рис. 2. Дата виписки податкової накладної

 

2

2

2

2

1

2

5

/

4

0

0

3

 

Рис. 3. Порядковий номер податкової накладної

 

Відповідно до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість [5] поле для індивідуального податкового номера продавця (покупця) має 12 клітинок. Якщо індивідуальний податковий номер платника податку має менше дванадцяти знаків, поле заповнюється починаючи з останньої клітинки, пусті клітинки перед першою цифрою номера нулями не заповнюються.

Індивідуальний податковий номер продавця – обов’язковий реквізит. У разі виписування податкової накладної одержувачем послуг від нерезидента, місце постачання яких знаходиться на митній території України, у рядках «Індивідуальний податковий номер продавця» і «Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (продавця)» проставляється 0 у крайній правій клітинці поля, при цьому інші клітинки не заповнюються.

Індивідуальний податковий номер покупця – обов’язковий реквізит податкової накладної. При постачаннях неплатникам ПДВ (включаючи експорт); при операціях за натуральними виплатами в рахунок оплати праці фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах із платником податків; при постачаннях у межах балансу для невиробничого використання; при використанні товарів (послуг), за якими ПДВ заздалегідь був уключений до податкового кредиту, в операціях, що не є об’єктом оподаткування або звільнені від ПДВ; у разі визнання умовного постачання товарних залишків та/або основних фондів, що знаходяться в обліку платника ПДВ на день анулювання його реєстрації як платника ПДВ, за якими був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах; у разі ліквідації основних фондів за самостійним рішенням платника податків; при переведенні виробничих необоротних активів до складу невиробничих – у рядках «Індивідуальний податковий номер покупця» і «Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (покупця)» проставляється 0 у крайній правій клітинці поля, при цьому інші клітинки не заповнюються.

Індивідуальний податковий номер продавця (покупця) наведені на рис. 4 та 5.

1

4

5

6

7

7

1

0

1

0

5

2

 

Рис. 4. Індивідуальний податковий номер продавця

 

0

9

6

7

4

5

3

4

1

2

8

3

 

Рис. 5. Індивідуальний податковий номер покупця

 

Згідно із затвердженою формою свідоцтва поле для номера свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ продавця (покупця) має 10 клітинок. Якщо номер Свідоцтва має менше десяти знаків, поля заповнюються починаючи з останньої клітинки, пусті клітинки перед першою цифрою номера нулями не заповнюються. Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість продавця (покупця) наведені на рис. 6 та 7.

0

0

2

3

1

2

4

4

5

6

 

Рис. 6. Номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ продавця

 

0

0

6

6

4

5

2

2

3

6

 

Рис. 7. Номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ покупця

 

Відповідно до порядку заповнення податкової накладної [2] поле «Номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ продавця» не заповнюється (9 пустих клітинок, в десятій клітинці ставиться 0: _ _ _ _ _ _ _ _ _ 0) у разі виписки податкової накладної покупцем (одержувачем) послуг від нерезидента, місцем постачання яких є митна територія України, поле  «Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку (покупця)» не заповнюється (9 пустих клітинок, в десятій клітинці ставиться 0: _ _ _ _ _ _ _ _ _ 0), якщо покупець не зареєстрований як платник податку на додану вартість, здійснюється поставка на експорт, визнання умовного постачання товарів та в інших випадках, коли обидва примірники податкової накладної залишаються у продавця.

Порядком заповнення податкової накладної [2] передбачене виписування підсумкової податкової накладної за день у таких випадках:

-         постачання за готівку кінцевому споживачу – неплатнику ПДВ;

-         виписування транспортних квитків, готельних рахунків за послуги зв’язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку;

-         видача платнику ПДВ касових чеків, що містять суму поставлених товарів (послуг), загальну суму ПДВ із визначенням фіскального та податкового номера постачальника.

Відповідно до ПКУ покупець має право на податковий кредит без податкової накладної на підставі фіскального чека в межах 200 грн. (без урахування ПДВ) за день зі всіма постачальниками.

Строки, протягом яких допускається відображення податкового кредиту за запізнілими податковими накладними встановлені п. 198.6 ПКУ: у загальному порядку – це 365 календарних днів із дати виписування, а для платника, який застосовує касовий метод – 60 календарних днів із дати списання коштів з його банківського рахунка.

Отже, у разі отримання податкових накладних в поточному звітному періоді, які було виписано у попередніх періодах, покупець товарів (послуг) має право на включення суми ПДВ до складу податкового кредиту лише за наявності документального підтвердження (конверта, листа, з яким прийшла податкова накладна чи реєстрації податкової накладної в журналі вхідної кореспонденції).

Таким чином, податкова накладна є податковим і розрахунковим первинним документом. Своєчасне включення податкових накладних до складу податкового кредиту, а також забезпечення контролю за своєчасним їх отриманням є обов’язком платника ПДВ.

Література:

1.       Податковий кодекс України. [Електронні текстові дані]. – Комп’ютерний довідник «Ліга бізнесінформ». – Ліга: закон версія 7.7.1.

2.       Про затвердження форми податкової накладної та порядку її заповнення: Наказ ДПАУ від 21.12.2010 р. № 969. [Електронні текстові дані]. – Комп’ютерний довідник «Ліга бізнесінформ». – Ліга: закон версія 7.7.1.

3.       Про мови в Українській РСР: Закон Української Радянської Соціалістичної Республіки від 28.10.1989 р. № 8312 – ХІ. [Електронні текстові дані]. – Комп’ютерний довідник «Ліга бізнесінформ». – Ліга: закон версія 7.7.1.

4.       Про затвердження порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних: Постанова Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 [Електронні текстові дані]. – Комп’ютерний довідник «Ліга бізнесінформ». – Ліга: закон версія 7.7.1.

5.   Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість: Наказ Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 р. № 978 [Електронні текстові дані]. – Комп’ютерний довідник «Ліга бізнесінформ». – Ліга: закон версія 7.7.1.