Економічні науки/ 7.Облік і аудит.

 К. е. н., доцент Сурніна Е.С

Аналітичні процедури на етапі перевірки по суті

Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського,Україна

 

      Існує нескінченна різноманітність методик, які аудитор може застосовувати для проведення перевірки по суті і збору аудиторських доказів  відносно фінансової звітності. Проте враховуючи вимоги достатності і належного характе­ра аудиторських доказів, а також дотримання принципів цілеспрамованності, переконливості і раціональності проведення аудиторської перевірки, на наш погляд, найкращими є методики, засновані на застосуванні ана­литических процедур.

       Позитивним моментом застосування аналітичних процедур є те, що вони дозволяють отримувати аудиторські докази відносно декількох рахунків одночасно без яких-небудь обмежень, тоді як тес­ти по суті, як правило, направлені на виявлення певних завданих помилок. Утестах по суті головна увага приділяється  статтям бухгалтерсько­го балансу; результативні рахунки не ігноруються, але вони перевіряються швидше як побічний продукт тестів балансу, а не як процедури  по суті. Тоді як за допомогою аналітичних процедур результативні рахунки і статті бухгалтерско­го балансу перевіряються разом на прийнятність і їм приділяється однакова увага [1, с.405].

     Дані положення підтверджуються практикою, зокрема, в ході аудиту заборгованості по авансах отриманих. При використанні процедур по суті необхідно виконання перевірки виписок банку і платіжних доку­ментов, підтверджуючих отримання сум авансів, зіставлення їх з данни­ми регістрів бухгалтерського обліку. В той же час отримання аудиторських до­казів достовірності сум заборгованості по авансах отриманим можливо шляхом проведення однією аналітичною процедури - аналізу основних умов договорів (умови оплати, суми і терміни перерахування авансових платежів). В цьому випадку необхідно зіставити розмір і терміни отримання авансів по договорах з  даними бухгалтерського обліку. Одночасно аудитор отримує з договорів інформацію про характер взаємин з покуцем (замовником), термінах виконання і загальної суми договору, що використано  при перевірці таких розділів як :

  ►«Аудит незавершеного виробництва» - при позаказному методі обліку в розрізі кожного договору доказу обгрунтованості наявності і розміру суми незавершеного виробництва на звітну дату виходячи з термінів виконання і загальної  вартості робіт за договором;

►«Аудит виручки від реалізації» - своєчасність відображення виходячи з термінів виконання договору, повнота визнання виходячи з вартості договору.

Таким чином, проведення однієї аналітичної процедури дозволило отримати докази відносно декількох розділів перевірки.

    Зважаючи на можливість за допомогою аналітичних процедур одночасно отримувати аудиторські докази по різним напрямкам (передумовам) і (або) сегментах аудиту, на наш погляд, доцільно підходити до процесу збору аудиторських доказів з двох сторін. По-перше, необхідність отримання певної інформації (аудиторських доказів) визначає проведення деяких видів аудиторських процедур. По-друге, при проведенні спочатку завданих аудиторських процедур для отримання аудиторських доказів певного типа належить оцінити можливі додаткові докази, що отримуються при виконанні вказаних  аудиторських процедур, з метою оцінки можливості скорочення загальної кількості аудиторських процедур, що проводяться.

   В міжнародній практиці [3, с. 68] більшість аудиторів охоче вдаються до застосування аналітичних процедур у зв'язку з відносною дешевизною їх проведення в порівнянні з детальними тестами. У літературі по аудиту зару­біжних авторів наводяться конкретні приклади можливостей використання аналітичних процедур при аудиті різних сегментів звітності.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

 

 

  1. Арне А., Лоббекдж. Аудит: Пер. з англ.; Гл. редактор серії проф. Я.В. Соколів. - М.: Фінанси і статистика, 2003. - 560 с

2. Аудит Монтгомері /Ф.Л. Дефліз, Г.Р. Дженик, В.М. О'рейллі, М.Б. Хирш; Пер. з англ. під ред. Я.В. Соколова. - М.: Аудит, ЮНІТІ, 1997. - 542 с.

3.Сурніна К.С., Пожарицька І.М. Аудит у зарубіжних країнах: Навч.посібн.- Сімферополь: ВД « АРІАЛ»,2009 – 308 с.