География и геология/7.Техника  и технология 

                                                                  геологоразведовательных работ

 

ст. викл.  Бушева В.М., студ. Присяжнюк  А.Д.

Автомобільно-дорожній інститут  Державного вищого навчального закладу

                 «Донецький національний технічний університет», Україна

 

Використання сучасних методів проведення                                                                                                                               інженерно–геологічних вишукувань для  проектування інженерних споруд

 

Останнім часом значне місце в будівельній практиці займає питання реконструкції, перепрофілювання та реставрації будівель і споруд, як правило, в межах існуючої міської забудови. Це накладає особливу відповідальність на інженерів-геологів, які повинні оцінити ступінь змін у геологічному середовищі за період експлуатації будівель і споруд та виробити рекомендації щодо подальших проектних рішень в зв'язку зі зміною геологічної обстановки.

       Інженерно-геологічні вишукування є основною частиною  технічних вишукувань, під час яких з’ясовуються геологічні умови, їх можливий вплив на будівництво та експлуатацію споруд.

  Для прискорення геологічних обстежень та зменшен­ня обсягу бурових робіт застосовують геофізичні методи дослідження залягання геологічних нашарувань, що ґрун­туються на різниці фізичних властивостей гірських по­рід. Їх застосовують переважно для пошуку будівельних матеріалів, визначення глибини залягання вічномерзлих ґрунтів, виявлення великих водяних лінз, карстових пу­стот та скельних порід. Зменшуючи обсяг бурових трудо­містких робіт, досягають зменшення вартості інженерно-геологічних обстежень. За обстеження поверхневих наша­рувань достовірніші результати будуть отримані, якщо шари кардинально різняться своїми властивостями.

Для одержання еталонів під час розшифровки геофі­зичних даних ці види робіт обов'язково проводять вод­ночас із влаштуванням свердловин і шурфів та зонду­ванням ґрунтів. У разі дорожніх розвідувань викорис­товують такі геофізичні методи як електророзвідуван­ня на постійному струмі (метод опорів) та мікросейсмі­чне розвідування (сейсмоакустичний метод - метод від­биття ударних хвиль).       

Застосовуючи метод опорів, зважають на різницю електропровідності різних ґрунтів для розподілу геоло­гічного розрізу за літологічними ознаками або за воло­гістю. Встановлено, що питомий опір талих ґрунтів зна­чно нижчий, ніж скельних або мерзлих.

Під час дорожніх розвідувань використовують мето­ди вертикального електричного зондування (ВЕЗ) та електропрофілювання (ЕП). Зондування дає змогу до­слідити нашарування щодо глибини, а профілювання -   в горизонтальному напрямку.

Джерелом струму слугують батареї сухих елементів (постійний струм напругою від З0до 80 В). Струм вво­дять через спеціальні електроди-заземлювачі (сталеві або мідні), які забивають на глибину 75—150см. Силу струму вимірюють потенціометрами або автокомпенсаторами.

Досліджуючи поверхневі нашарування,  застосовують також метод мікро сейсморозвідування. За допомогою по­ртативних переносних установок дослідження прово­дять на глибині до 15-20м. Пружні хвилі створюють ударами кувалди по металевій плиті, що лежить на по­верхні ґрунту, або шляхом скидання на неї вантажу масою З0-40кг із висоти 1-1,5м. Поздовжні хвилі, що поширюються у верхньому шарі ґрунту, досягають геофонів через певні проміжки часу.

Для прискорення термінів знімальних робіт та підвищення їх якості використовують аерометоди, які особливо ефективні в районах, важкодоступних для наземного вивчення (заболочені низовини, пустелі і т. д.). Широке поширення в сучасних умовах отримали методи космічної зйомки, для яких розроблена спеціальна апаратура, методики дешифрування знімків, що дозволяють отримувати високоточну та достовірну інформацію.

У сучасних умовах жодна будівля або споруда не може бути спроектовано, побудовано і надійно експлуатуватися (а в подальшому може бути ліквідована або реконструйовано) без достовірних і повних інженерно-геологічних матеріалів. Все це визначає основні завдання, які стоять перед інженерами-геологами в процесі вишукувальних робіт ще до початку проектування об'єкту (при ухваленні рішення про будівництво, про інвестування проекту тощо), а саме: вибір оптимального (сприятливого) у геологічному відношенні майданчика або району будівництва даного об'єкта; виявлення інженерно-геологічних умов з метою визначення найбільш раціональних конструкцій фундаментів і об'єкта в цілому, а також технології виробництва будівельних робіт; вироблення рекомендацій щодо необхідних заходів і споруд інженерного захисту територій та охорони геологічного середовища при будівництві та експлуатації споруд.   

Складний вузол проблем, що виникає при взаємодії сучасних будівельних об'єктів з навколишнім, в тому числі і з геологічним середовищем, визначає необхідність для інженера-будівельника володіти знаннями в інженерній геології, а для інженера-геолога - у галузі будівництва.  В даний час тільки таке «взаємопроникнення» дозволяє грамотно і екологічно вирішувати всі завдання при будівництві, експлуатації, реконструкції та ліквідації будівельних об'єктів.

 

Література:

      1.Ананьев В.П Інженерна геологія: Учеб. для буд. спец. вузів. - 2 вид./ В.Ананьев, А.Потапов - М.: Вища школа, 2002. – 325с.

      2.Видуев Н.Г. Инженерные изыскания : Учеб. пособие для вузов /Н.Видуев, Ю.Полищук - Киев : Вища школа, Головное изд-во, 1979. – 272с. 

       3.Хом  як А.Я. Інженерні вишукування у транспортному будівництві: Навч. посіб. - К.:Знання , 2007. – 348с.

       4.Фёдоров В.И. Инженерные аэроизыскания автомобильных дорог./В.Фёдоров, Д.Румянцев – М.: Транспорт,  1984. – 240с.