Cтуденти кафедри комп’ютеризованих систем захисту інформації

Валовой В.І., Гулак Д.О., Довніч Р.О.

Національний авіаційний університет, Україна

 

 

Бенчмаркінг в інформаційно-агентурній розвідці

Розвиток підприємництва в Україні супроводжується поглибленням економічних перетворень, що зумовлює підвищений інтерес до нових теорій і напрямів розвитку маркетингу та менеджменту. Практика показує, що класичне визначення маркетингу, що включає відомі «4 P» (Product (продукт), Price (ціна), Place (місце), Promotion (пропозиція)), стає недостатнім, тому що не торкається процес взаємодії всіх суб'єктів ринкової системи. У зв'язку з цим у монографії розглядаються і інші напрями і тенденції розвитку сучасного маркетингу. До них відносяться: маркетинг взаємодії, стратегічна орієнтація маркетингу, бенчмаркінг. Бенчмаркінг як функція пошуку переваг в системі підприємництва завоював симпатії і успішно використовується в практиці зарубіжних країн (Японія, США та ін.) Бенчмаркінг близький до поняття маркетингової розвідки, яке означає постійну діяльність по збору поточної інформації про зміни зовнішнього середовища маркетингу, необхідної як для розробки, так і для коригування планів маркетингу. 

Історія виникнення бенчмаркінгу. Англомовне слово "бенчмаркінг" прийшло в економіку з геодезії, де воно означає опорну позначку. У найбільш загальному сенсі benchmark - це щось, що володіє певною кількістю, якістю і здатністю бути використаним як стандарт чи еталон при порівнянні з іншими предметами. Вперше цей метод був розроблений в 1972 році для оцінки ефективності бізнесу Інститутом стратегічного планування в Кембріджі (США). У 1979 році, у момент важкої кризи, бенчмаркінгом скористалася компанія Rank Xerox. Трампліном для бенчмаркінгу в 70-х роках 20 століття стали США. Першопрохідцем у його використанні для аналізу конкурентоспроможності була компанія Xerox, що проводила дослідження витрат і якості власних продуктів в порівнянні з японськими, з метою подолання ринкових проблем, обумовлених катастрофічно швидко зменшується часткою ринку корпорації. 

Сутність бенчмаркінгу. Термін "бенчмаркінг" походить від англійського слова benchmark (bench-місце, to mark-зазначити), являє собою спосіб вивчення діяльності господарюючих суб'єктів, перш за все своїх конкурентів, з метою використання та позитивного досвіду у своїй роботі. Бенчмаркінг включає в себе комплекс засобів, що дозволяють систематично знаходити, оцінювати та організовувати використання всіх позитивних достоїнств чужого досвіду у своїй роботі. Бенчмаркінг являє собою мистецтво виявляти те, що інші фірми роблять краще, а також вивчення їх методів роботи. 

В основу бенчмаркінгу покладена ідея порівняння діяльності не тільки підприємств-конкурентів, а й передових фірм інших галузей. Практика показує, що грамотне використання досвіду конкурентів і успішних компаній дозволяє скоротити витрати, підвищити прибуток і оптимізувати вибір стратегії діяльності вашої організації. 

Бенчмаркінг - це постійне вивчення кращого в практиці конкурентів, порівняння компанії з створеної еталонної моделлю власного бізнесу. Бенчмаркінг є систематичний процес виявлення кращих організацій і оцінки їх продукції і методів виробництва з метою використання передового досвіду цих організацій. 

Основні цілі бенчмаркінгу: 

·                   Підвищення прибутковості та ефективності. 

·                   Прискорення процесу змін і управління ним. 

·                   Постановка гнучких цілей. 

·                   Здійснення прориву в області інновацій. 

·                   Створення духу постійної бойової готовності компанії. 

·                   Подолання самовдоволення організації. 

·                   Розширення її кругозору. 

·                   Усвідомлення досягнень світового класу. 

·                   Прийняття більш обгрунтованих рішень. 

Отже, мета бенчмаркінгу полягає в тому, щоб на основі дослідження надійно встановити ймовірність успіху підприємництва. Ядром бенчмаркінгу є пошук найкращих стандартів ведення бізнесу для використання організацією-дослідником. Він концентрується не на простому вимірюванні і порівнянні досягнень, а на тому, як можна поліпшити будь-який заданий процес шляхом застосування передових підходів. 

Види та етапи проведення бенчмаркінгу. Існують різні види бенчмаркінгу. Наприклад, 

·       Внутрішній - порівняння роботи підрозділів компанії. 

·       Конкурентний - порівняння свого підприємства з конкурентами по різних параметрах.

·       Загальний - порівняння компанії з непрямими конкурентами за обраними параметрами. 

·       Функціональний - порівняння за функціями (продажу, закупівлі і т. д.). 

Загальний бенчмаркінг представляє собою порівняння показників виробництва і продажу своїх продуктів з показниками бізнесу достатньо великої кількості продуцентів або продавців аналогічного продукту. Таке порівняння дозволяє намітити чіткі напрямки інвестиційної діяльності. Параметри, які використовуються для порівняння характеристик продукту, залежать від конкретного виду продукту. 

Функціональний бенчмаркінг означає порівняння параметрів роботи окремих функцій (наприклад, операцій, процесів, прийомів робіт тощо) продавця з аналогічними параметрами найбільш кращих підприємств (продавців), що працюють у схожих умовах. 

Конкурентний бенчмаркінг розглядає вироби, послуги, і процеси роботи прямих конкурентів організації. 

Розрізняють такі етапи проведення бенчмаркінгу на підприємстві: 

1.Визначення об'єкта бенчмаркінгу. На цьому етапі встановлюються потреби підприємства в змінах, поліпшенні; проводиться оцінка ефективності діяльності підприємства; виділяються вивчаються основні операції, що впливають на результат діяльності підприємства, а також спосіб кількісного вимірювання характеристик; встановлюється на скільки глибоким повинен бути бенчмаркінг. 

2.Вибір партнера з бенчмаркінгу. Необхідно встановити, яким буде бенчмаркінг зовнішнім чи внутрішнім; проводиться пошук підприємств, які є еталонними; встановити контакти з цими підприємствами; сформулювати критерії за якими буде здійснюватися оцінка та аналіз. 

3.Розшук інформації. Необхідно зібрати інформацію про своє підприємство та партнерів з бенчмаркінгу.Для цього використовуються як первинні так і вторинні дані. Отримана інформація, повинна бути всебічно перевірена. 

4.Аналіз. Подальший аналіз дозволяє оцінити відмінності в ефективності, виявити причини свого відставання, досвід, який можна використовувати у себе. 

5. Впровадження. Розробити план впровадження, процедури контролю, оцінювати і аналізувати процес впровадження. Домогтися, щоб змінювані процеси досягли найвищої ефективності. 

Спираючись саме на бенчмаркінг, змогли утримати свої позиції на ринку такі відомі компанії, як Apple і Rank Xerox. На цей метод орієнтуються Hewlett-Packard, Dupont, Motorola, Unilever і багато інших. 

У вітчизняній практиці минулих років бенчмаркінг більш відомий як використання передового досвіду кращих підприємств у рамках соцзмагання. Проте є важливі відмінності бенчмаркінгу, використовуваного в ринкових умовах, від впровадження передового досвіду в рамках соцзмагання, використовуваного в умовах централізованої економіки. 

Перша помилка: соцзмагання, як правило, нав'язувало кращі зразки зверху, а бенчмаркінг проводиться на ініціативній основі. 

Друга: бенчмаркінг використовує передовий досвід не тільки аналогічних підприємств, але і підприємств з інших галузей і сфер. 

Третя: бенчмаркінг не шукає найкращих зразків для наслідування, йому достатньо використовувати досвід діяльності, який за тими чи іншими параметрами виявився кращим і на цій основі проводити покращення власної діяльності. 

Четверта: бенчмаркінг здійснюється, як правило, безперервно, кожного разу після впровадження тих чи інших нововведень проводиться новий пошук кращих зразків для передачі передового досвіду. 

Також було б несправедливо не згадати всіх дослідників, які зробили істотний внесок у розвиток бенчмаркінгу: Професор В. Едвардс Демінг, професор Джозеф М. Джуран, професор Арманд В. Фейегенбаум, професор Каору Ішікава, професор Генічі Тагучі і професор Шигео Шинго та ін.

 

 

Список використаної літератури

1.                 Н. А. Воеводина, А. А. Вяльшина, Т. Л. Ермак  «.Бенчмаркинг – инструмент развития конкурентных преимуществ».- М.: Омега-Л – 2010. – 170с.

2.                 Немцов В.Д., Довгань Л.Є. Стратегічний менеджмент. - К.: ТОВ «УВПК «ЕксОб», 2001. – 340с.

3.                 Бенчмаркинг в конкурентной разведке. http://www.bre.ru/security/26065.html