Студентка гр. ЭКІ 09 Ковальська А.С., студентка гр. ЭКІ 07 Македонська Л.Г.

 

Автомобільно-дорожній інститут державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет», г. Горловка, Украина

 

АНАЛІЗ СУЧАСНОГО СТАНУ ОБЄ’КТНОГО АНАЛІЗУ І МОДЕЛЮВАННЯ ЕКОНОМІЧНИХ СИСТЕМ

 

 

Основна ідея об'єктного підходу полягає в тому, аби укласти дані і пов'язані з ними процедури в деякі структури (об'єкти), об'єднані механізмом спадкоємства. Об'єктно-орієнтований підхід до моделювання і проектування програмних систем щонайкраще підходить для вирішення проблем, що вимагають детального представлення об'єктів реального світу і динамічних стосунків між ними. У таких програмах компоненти складної системи представляються структурами, що інкапсулюють і дані, і функції, що моделюють поведінку відповідних компонентів.

Методологія об'єктно-орієнтованого аналізу і проектування набула широкого поширення з появою мови об'єктного моделювання  нового покоління - уніфікованої мови моделювання Unified Modeling Language (UML), призначеної для візуального моделювання і проектування інформаційних систем. Вживання сучасних засобів моделювання дозволяє реалізувати такі методи системного аналізу, як створення ієрархії понять, узагальнення понять, спадкоємство властивостей, різноманіття моделей опису предметної області, візуалізацію представлень експерта про процеси, що протікають в цій предметній області. Впровадження методології об'єктно-орієнтованого моделювання інформаційних систем дозволяє чітко визначити, у зв'язку з цим значення мови UML істотно зростає, оскільки він усе більш набуває рис мови представлення знань. При цьому наявність в мові UML зображувальних засобів для представлення структури і поведінки моделі дозволяє досягти адекватного представлення декларативних і процедурних знань і, що не менш важливо, встановити між цими формами знань семантичну відповідність. Всі ці особливості мови UML дозволяють зробити висновок про те, що воно має найсерйозніші перспективи як засіб розробки моделей представлення знань [26].

Мова UML є спеціалізована мова візуального моделювання, яка розроблена для специфікації, візуалізації, проектування і документування компонентів програмного забезпечення, бізнес-процесів і інших систем. Мова UML одночасно є простим і могутнім засобом моделювання, який може бути ефективно використаний для побудови концептуальних, логічних і графічних моделей складних систем самого різного цільового призначення. Ця мова увібрала в себе кращі якості методів програмної інженерії, які з успіхом використовувалися протягом останніх років при моделюванні великих і складних систем.

За допомогою мови UML ми маємо можливість будувати об'єктні моделі систем в різних зрізах реальності.

Об'єктно-орієнтована модель предметної області є сукупністю діаграм, що описують з використанням універсальної мови об'єктного проектування мови UML  різні аспекти структури і поведінки інформаційної системи [26,10].

Набір моделей, які використовуються в об'єктно-орієнтованому підході, включає: діаграми прецедентів; діаграми послідовності; діаграми класів; діаграми станів і переходів; діаграми діяльності; діаграми компонентів; діаграми розгортання.

Суть діаграми варіантів полягає в наступному: проектована система представляється у вигляді великої кількості сутностей або акторів, які взаємодіють з системою за допомогою так званих варіантів використання.

Під варіантом використання розуміється безліч сценаріїв, об'єднаних разом деякою загальною метою користувача. Проте нерідко бувають випадки, коли з'являються альтернативні шляхи продовження сценарію.

Основними елементами даної діаграми є актор, варіант використання і відношення між варіантами використання. Між компонентами діаграми варіантів використання можуть існувати різні стосунки, які описують взаємодію екземплярів одних акторів і варіантів використання з екземплярами інших акторів і варіантів. Слід підкреслити, що нащадок успадковує всі властивості і поведінку свого батька, а також може бути доповнений новими властивостями і особливостями поведінки.

Візуалізація відбувається за допомогою діаграми класів, яка служить для представлення статичної структури моделі системи в термінології класів об'єктно-орієнтованого програмування.

Діаграма послідовності відображає потік подій, що відбувається в рамках варіанту використання.

Основним напрямом використання діаграм діяльності є візуалізація особливостей реалізації операцій класів, коли необхідно представити алгоритми їх виконання.

Діаграма компонентів дозволяє визначити архітектуру системи, яка розробляється, встановивши залежності між програмними компонентами, в ролі яких може виступати початковий, бінарний і виконуваний код.

Діаграма розгортання (синонім - діаграма розміщення) застосовується для представлення загальної конфігурації і топології розподіленої програмної системи і містить розподіл компонентів по окремих вузлах системи.

Таким чином, за допомогою засобів мови UML ми маємо можливість відображувати економічну систему у всіляких зрізах, які дозволяють побудувати дуже наочну об'єктну модель, для подальшого моделювання системи.

ЛІТЕРАТУРА

1.     Черняховськая л.р. Об'єктно-орієнтоване моделювання систем штучного інтелекту. Навчальний посібник. / Уфімськ. держ. авиац. техн. ун-т. Уфа, 2006. 90 с., 6

2.     Stillings, N., Feinstein, M., Garfield.J., Rissland, E., Rosenbaum, D., Weisler. S., Baker-Ward, L. 1987. Cognitive Science: An Introduction. Cambridge, MA: The MIT Press, p.305..