Медицина / 9. Гигиена и эпидемиология

Бабюк А.В., Щотка О.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Харчові отруєння пестицидами

Негативний вплив пестицидів на стан здоров'я населення може проявляти­ся у вигляді гострого та підгосгрого отруєння ними, обумовленого короткостроковим надходженням відносно великих кількостей препарату, а також у ви­гляді хронічного отруєння, яке викликане довгостроковим надходженням до організму людини малих доз пестициду, а також віддалених наслідків. Стосов­но харчових продуктів, забруднених пестицидами, необхідно зазначити, що гострі отруєння ними в основному носять випадковий характер і виникають при грубих порушеннях правил використання пестицидів і травил викорис­тання продуктів, оброблених пестицидами. В цьому плані найбільшу небезпе­ку становлять порушення правил використання насінного зерна, яке спеціаль­но оброблялося (протравлювалося) пестицидами (гранозаном і т.ін.). Викори­стання такого зерна для харчування населення не дозволяється. Найбільше значення відносно продуктів, забруднених пестицидами, мають хронічні от­руєння ними та віддалені наслідки отруєнь цими речовинами (препаратами).

Гострі отруєння пестицидами при їх надходженні до організму людини з харчовими продуктами

Як відмічалось, гострі отруєння харчовими продуктами носять ви­падковий характер і виникають при грубих порушеннях правил використання пестицидів і реалізації продукції, яка піддавалася обробці ними. Разом із тим, ці захворювання можуть протікати в тяжкій формі і становити загрозу для життя потерпілого. Особливо вони небезпечні для дитячого контингенту населення, найбільш чутливого до токсичної дії пестицидів.

Найбільш небезпечними в плані гострих отруєнь харчовими продуктами, забруднені пестицидами  можуть бути ртутьорганічні сполуки.  Діючою основою цих пестицидів є високотоксичні похідні ртуті - етилмеркурхлорид, який міститься в них у кількості 2-2,5%. Окрім високої токсичності, ртутьорганічні препарати відрізняються значною стійкістю в навколишньому середо­вищі, довгостроковістю зберігання в продуктах харчування та вираженими кумулятивними властивостями.

У зв'язку з високою токсичністю вказані препарати використовуються тільки як протравлювачі зерна для насінного фонду. Використовувати таке зерно для харчової промисловості не дозволяється.

За механізмом своєї токсичної дії ці препарати є протоплазматичними тіоловими отрутами, які діють на сульфгідрильні групи клітинних білків, що призводить до порушення ферментних процесів і функціонального стану життєво важливих органів. Депонуються в паренхіматозних органах. При гострому отруєнні ними можуть виникати болі у стравоході, в ямці під грудьми, відмічаються слинотеча, металічний присмак у роті, блювота, випорожнення з домішками слизу та крові, опухання язика, підщелепних та привушних залоз, кровотеча з ясен. На 2-3 добу з'являються симптоми гострої ниркової недо­статності. Симптоми ураження центральної нервової системи - збудження, су­доми, судоми литкових м'язів, коматозний стан. В тяжких випадках можливі смертельні наслідки.

Заходами профілактики є виконання правил зберігання та використання протруєного ртутьорганічними пестицидами зерна, що виключить його помилкове використання для харчової мети.

Певну небезпеку через високу токсичність, при недотриманні правил використання їх та оброблених ними харчових продуктів, в плані виникнення гос­трих отруєнь можуть становити фосфорорганічні пестициди. Хоча при цьому необхідно відмітити, що фосфорорганічні пестициди нестійкі і досить швидко гідролізуються у навколишньому середовищі. В механізмі дії фосфорор­ганічних пестицидів на організм провідним ланцюгом є пригнічення актив­ності холінестерази, яке є наслідком фосфорилювання її активних центрів. Відмічені також зміни активності каталази та інших біохімічних показників. Мускариноподібний ефект прояв­ляється відчуттям стиснення в грудній клітці, бронхоспазмами, посиленням бронхіальної секреції, нудотою та блюванням, болями у шлунку, звуженням зіниць. Нікотиноподібна дія має вираження у м'язових фібріляціях, які набу­вають і генералізованого характеру. Центральні симптом - головний біль, дез­орієнтація, судоми, коматозний стан.

      У симптоматиці гострих отруєнь фосфорорганічними пестицидами розрізняють три  періоди.  Перший  період -  період збудження.   В  ньому відмічається рухове занепокоєння, психічне збудження, головний біль, порушення зору, болі в животі, відчуття стиснення в грудній клітці, задишка. Дру­гий період - це період гіперкінезів - окрема чи генералізована міофібриляція. В легенях - маса вологих хрипів, іноді на фоні інтенсивної бронхореї з розвитком набряку легенів. Ар­теріальний тиск високий. Третій період - це період коматозного стану зі стійкою арефлексією. Відмічаються різкий міоз, шкірні покрови бліднуваті, параліч дихальних м'язів, пригнічення дихального центру аж до його паралічу, параліч дихальних м'язів та м'язів кінцівок. Ця симптоматика виражена по-різному в залежності від ступеня важкості отруєння. В тяжких випадках можлива загибель потерпілих.

      Профілактика гострих отруєнь фосфорорганічними пестицидами полягає у виконанні правил їх використання та продуктів, оброблених ними, в обмеженні використання цієї групи пестицидів.

     Зрідка можуть мати місце і гострі отруєння харчовими продуктами, забрудненими хлорорганічними пестицидами. Використання хлорорганічних пестицидів вже дуже обмежене (через їх ток­сичність, стійкість, кумулятивні властивості, здатність викликати віддалені наслідки), але при порушенні правил їх застосування та забруднених ними про­дуктів ще не може бути виключена можливість виникнення гострих отруєнь.

     При гострих отруєннях хлорорганічними пестицидами основна симптома­тика проявляється з боку центральної нервової системи (на відміну від хронічних отруєнь ними, де превалює ураження паренхіматозних органів). При гос­трому отруєнні цими пестицидами, при їх надходженні в організм з харчовими продуктами відмічаються загальна слабкість, запаморочення, головний біль, підвищена збудженість. В тяжких випадках отруєнь є нестійка хода, судоми, оніміння кінцівок, задишка, синюшність шкіри та сли­зових оболонок. В тяжких випадках можуть мати місце смертельні наслідки.

Профілактика гострих отруєнь хлорорганічними пестицидами полягає насамперед в обмеженні їх використання, виконанні правил застосування їх та продуктів, які отримані з їх вживанням.