Раєцька Я.Б., Гаділія О.П., Остапченко Л.І., Гавриш Л.І.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Визначення вмісту циклічних нуклеотидів у тканинах селезінки, тимусу, пухлини щурів до і після опромінення пухлини та перорального введення препарату АММІВІТ

Сьогодні ряд препаратів природного походження застосовуються в онкологічних клініках для підвищення ефективності променевої та хіміотерапії. Отже, було цікаво провести дослідження дії біологічно-активних препаратів на молекулярному рівні, за умов злоякісного росту та променевої терапії.

Нашою лабораторією були проведені експерименти по вивченню антистресового і протипроменевого ефекту препарату АММІВІТ, який є екологічно чистий натуральний продукт, що містить всі 12 вітамінів групи В, вітамін С, основні амінокислоти і мікроелементи в оптимальних для організму співвідношеннях, що забезпечує його надзвичайно високу фізіологічну активність та антиоксидантні властивості [196].

Було важливо дослідити ключові компоненти системи циклічних нуклеотидів за умов введення препарату АММІВІТ при дії радіації (тобто за умов радіотерапії). В якості об’єкту нами були обрані, крім клітин карциноми Герена, також лімфоцити селезінки й тимусу щурів, оскільки вони характеризуються високою радіочутливістю.

Результати досліджень, що характеризують вміст циклічних нуклеотидів цАМФ та цГМФ у клітинах селезінки, тимусу і пухлини (карцинома Герена) щурів при локальному рентгенівському опромінені в дозі 10 Гр та пероральному введенні антиоксиданту АММІВІТ у дозі 30 мг/кг, наведено на рис. 1, рис. 2


 

 

Рис. 1. Вміст циклічного аденозинмонофосфату у тканинах селезінки, тимусу, пухлини щурів до і після опромінення пухлини і перорального введення біологічно-активного препарату

 

 

Рис. 2. Вміст циклічного гуанозинмонофосфату у тканинах селезінки, тимусу, пухлини щурів до і після опромінення пухлини і перорального введення біологічно-активного препарату

 


Показано, що при введенні АММІВІТу у всіх досліджуваних органах спостерігалась однакова тенденція змін рівню цАМФ при опромінені за умов злоякісного росту. У початкові терміни після опромінення рівень цАМФ знижувався, що корелює з даними, отриманими при вивченні його вмісту за тих же умов без введення препарату. Можна припустити, що зниження рівню цАМФ є результатом відновлення функціональної активності лімфоїдних клітин селезінки та тимусу опромінених щурів, що стимулюється введенням АММІВІТу, також це може бути проявом радіозахисних властивостей даного препарату, який є, як відомо [196], потужним антиоксидантом. Але у подальші терміни вміст цАМФ незначно підвищувався в клітинах селезінки та пухлини. Зростання рівню цАМФ у кінцеві терміни після опромінення можна розцінити як наслідок припинення стабілізуючої дії АММІВІТу в результаті зменшення його вмісту в організмі з часом, оскільки цей препарат був введений лише до опромінення. Можна також припустити, що у більш віддалені строки після дії радіації у клітинах мембран накопичувалися більш глибокі постпроменеві порушення, які призводять до пошкодження систем сигнальної трансдукції, і на цьому етапі АММІВІТ є нездатним проявити свою захисну дію. Можливо, цей препарат при радіотерапії пухлин слід вводити не лише до опромінення, а й під час і після нього, що може сприяти підвищенню ефективності його застосування.

Дослідження вмісту цГМФ у тканинах тимуса, селезінки та пухлини на фоні перорального введення препарату АММІВІТ (рис.1., рис.2.) показало, що в початкові терміни дослідження він поступово зростає. Це корелює з даними щодо збільшення концентрації цГМФ у лімфоїдних клітинах селезінки і тимусу опромінених щурів з карциномою Герена, а також з даними літератури, згідно яким цГМФ індукує проліферацію імуннокомпетентних клітин у цих органах за умов радіотерапії, відновлюючи їх проліферативну активність, що була порушена при опроміненні, а також під час розвитку пухлини. Ці дані узгоджуються з тими, що рівень цАМФ у тканинах лімфоїдних органів за тих же умов знижувався, що також свідчить про відновлення їх функціональної активності в результаті протипроменевої дії даного препарату.

В подальшому, в досліджених тканинах вплив опромінення призводить до незначного зниження вмісту цГМФ, що ми розцінювали як наслідок припинення стабілізуючої дії АММІВІТу.

Отже, нашими дослідженнями встановлено, що пухлинний процес (трансплантована карцинома Герена щурів) супроводжується зниженням вмісту цАМФ у початкові терміни досліджень і підвищенням вмісту на 3 і 7 добу на 10-15% порівнюючи з першою добою опромінення в усіх досліджуваних органах. Порівнюючи отримані дані з попередніми дослідними роботами, які ми провели без введення препарату „АММІВІТ” (рис.1., рис.2.), можна стверджувати, що зниження вмісту цАМФ відбувається завдяки надходженню в організм цього рослинного антиоксиданту, який підвищує здатність організму протистояти пухлинному процесу. Також відбувається підвищення вмісту цГМФ, особливо на 8 добу прищеплення та на 1 добу опромінення.

Було виявлено, що введення препарату „АММІВІТ” щурам із прищепленою карциномою Герена в кінцеві терміни досліджень, впливає на показники циклічних нуклеотидів незначно. Можливо, для покращення результатів введення даного препарату повинно бути в більшій концентрації, а також не тільки до, а й під час опромінення, що викликало б більш суттєві зміни досліджуваних показників.