Краснопер Юлія

Науковий керівник: Тодосейчук Г.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Організація діяльності державних податкових служб у сучасних умовах та їх роль для суспільства.

Державна організація завжди працює для суспільства. Суспільство в цілому та кожен громадянин окремо очікують від її діяльності надання якісних послуг. При цьому державним організаціям має бути притаманний високий рівень відповідальності, оскільки громадяни обмежені у виборі іншої державної організації у разі,  якщо вони не задоволені їх послугами. Таким чином, громадяни перебувають у певній залежності від влади.

Метою даної статті є розгляд організації діяльності державних податкових служб у сучасних умовах  та їх роль для суспільства.

Суспільне призначення податкової служби полягає в забезпеченні єдиної державної податкової політики, ефективного здійснення своїх завдань і функцій шляхом сумлінного виконання податківцями покладених на них службових повноважень. Визначальним у позиції податкової служби є те, що вона працює в суспільній сфері та є державною установою, призначеною дотримуватися та здійснювати контроль за виконанням вимог закону.

Державну податкову службу України (ДПС) було створено рішенням Ради Міністрів УРСР вiд 12.04.90 р. N 70. У грудні того ж року Верховна Рада УРСР ухвалила Закон “Про державну податкову службу в Українській РСР”, а в 1993 роцi — Закон “Про внесення змiн i доповнень до Закону України “Про державну податкову службу в Українi”.

У лютому 1998 року Верховна Рада України схвалила нову редакцiю Закону України “Про державну податкову службу в Українi” та Закон України “Про внесення змiн i доповнень до Кримiнально-процесуального кодексу України та деяких iнших законодавчих актiв України у зв’язку з утворенням податкової мiлiцiї”.

Таким чином, було створено якiсно нову державну податкову службу, до складу якої увiйшли:

       Державна податкова адмiнiстрацiя України;

       Державнi податковi адмiнiстрацiї в АР Крим, областях, мiстах Києвi та Севастополi;

       Державнi податковi iнспекцiї в районах, мiстах, районах у мiстах.

У 2000 роцi вiдповiдно до вищезазначених указiв Президента України проводилася широкомасштабна адмiнiстративна реформа державної служби, невiд’ємною складовою якої було реформування i державної податкової служби. З цiєю метою ДПА України в рамках iснуючої на той час єдиної цiлеспрямованої вiдомчої iдеологiї розвитку податкової служби було вжито ряд широкомасштабних заходiв, спрямованих на рацiоналiзацiю органiзацiйно-функцiональної структури:

       проведено скорочення штатної чисельностi;

       здiйснено аналiз функцiй та процедур з метою уникнення дублювання їх структурними пiдроздiлами;

       затверджено новi типовi органiзацiйнi структури обласного апарату та державних податкових iнспекцiй.

З метою пiдвищення ефективностi функцiонування, розвитку та модернiзацiї державної податкової служби на пiдставi постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 вересня 2000 року N 1454 створено Департамент розвитку та модернiзацiї Державної податкової служби України.

Накопичений досвiд, проведення чергових етапiв адмiнiстративної реформи, розвиток суспiльства в напрямi демократизацiї та вiдкритостi й виникнення у зв’язку з цим об’єктивних проблем у дiяльностi податкової служби привели до чiткого розумiння необхiдностi якiсних кардинальних змiн у розвитку державної податкової служби.

У 2002 роцi було продовжено роботу з удосконалення органiзацiйної структури центрального апарату i регiональних податкових органiв. Було прийнято рiшення про створення нових структурних пiдроздiлiв, якi були б спроможнi вирiшувати органiзацiйнi та методологiчнi питання.

Основними завданнями Державної податкової адмiнiстрацiї України є:

       здiйснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильнiстю обчислення, повнотою i своєчаснiстю сплати до бюджетiв, державних цiльових фондiв податкiв i зборiв (обов’язкових платежiв), а також неподаткових доходiв, установлених законодавством (далi — податки, iншi платежi);

       здiйснення контролю за погашенням податкової заборгованостi платниками податкiв, iнших платежiв, у тому числi тими, майно яких перебуває в податковiй заставi;

       здiйснення в межах своїх повноважень контролю за облiком, зберiганням, оцiнкою та реалiзацiєю конфiскованого та iншого належного державi майна;

       ведення Єдиного державного реєстру мiсць зберiгання спирту, алкогольних напоїв i тютюнових виробiв;

       прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актiв i методичних рекомендацiй з питань оподаткування;

       формування та ведення Державного реєстру фiзичних осiб — платникiв податкiв та iнших обов’язкових платежiв i Єдиного банку даних про платникiв податкiв — юридичних осiб;

       роз’яснення законодавства з питань оподаткування серед платникiв податкiв, iнших платежiв;

       запобiгання злочинам та iншим правопорушенням, вiднесеним законом до компетенцiї податкової мiлiцiї, їх виявлення, розкриття, припинення, розслiдування та провадження у справах про адмiнiстративнi правопорушення;

       запобiгання корупцiї в органах державної податкової служби та виявлення її фактiв;

       розшук платникiв податкiв, якi ухиляються вiд сплати податкiв, iнших платежiв.

Органи державної податкової служби координують свою дiяльнiсть з фiнансовими органами, органами Державного казначейства України, органами Служби безпеки України, Міністерством внутрішніх справ, прокуратури, статистики, Державною митною i контрольно-ревiзiйною службами та iншими контролюючими органами, установами банкiв, а також з податковими службами iнших держав.

Отже, державні органи, в тому числі й державна податкова служба мають велике значення для кожної держави: за рахунок податкових надходжень формується основна частина бюджету, тому державна податкова служба не тільки повинна працювати ефективно, а й вміти переконати всіх громадян у результативності й доцільності своєї діяльності. За сучасних умов демократизації суспільства важливою вимогою є визнання цієї роботи населенням, адже податкова служба людьми оцінюється неадекватно. Як правило, поза увагою залишається позитивний аспект її діяльності, говорять же тільки про її недосконалість і недоліки. Адже більшість населення, вихована в тоталітарному суспільстві, просто не розуміє значення податків і взагалі не звикла перейматися проблемами наповнення бюджету. Але ж від нього залежать всі соціальні виплати і гарантії. Тому податковим органам слід робити все для того, щоб платник розумів і усвідомлював значення податків для держави, діяльності податківців для своєї родини і для себе особисто. Податковою адміністрацією мають вишукуватися шляхи вдосконалення процесу спілкування з платниками податків, максимально спрощуватися форми податкових декларацій. Ці форми повинні супроводжуватися належними пояснювальними інформативними документами з метою роз’яснення процедури звітування. Проте самі платники податків мають бути відповідальними за надання органам ДПС інформації.