Економічні науки / 10. Економіка підприємства

                                                  Берус Л.В.

                       Одеська національна академія харчових технологій

«Обґрунтування стратегії розвитку на підприємствах кондитерської галузі  харчової промисловості»

На сьогоднішній день кондитерський ринок є  найпривабливішим, який динамічно розвивається на Україні поряд з м'ясомолочним, хлібопекарським і іншими сегментами харчової промисловості. Кондитерська галузь демонструвала  впевнену динаміку росту на протязі 2001 – 2005р.р. з середньорічним приростом 10%. У 2006 році виробництво кондитерських виробів в Україні досягнуло 1006,5тис. тон, збільшившись на 1% порівняно з 2005роком, яке складало 996,4тис.т.(рис.1).

               Рис. 1 - Динаміка виробництва кондитерських виробів [1]

 

Можна  визначити, що на українському ринку кондитерських виробів визначається  високий рівень конкуренції. У цьому сегменті знаходяться біля 800 підприємств – виробників.  По результатам 2006року, на долю 10 найкрупніших  підприємств знаходиться біля 69% виробленої продукції. Три найкрупніші підприємства (Корпорація “Рошен”, ЗАТ “АВК”, ЗАТ “ПО “Конті”) виробляють 45% випуску продукції у натуральному вираженні. [2].

А також на кондитерському ринку просліджується прискорення змін в середовищі, поява нових запитів і зміна позиції споживача, зростання конкуренції за ресурси, інтернаціоналізація бізнесу, поява нових неочікуваних можливостей для бізнесу, що відкриваються досягненнями науки і техніки, розвиток інформаційних мереж, широка доступність сучасних технологій, зміна ролі людських ресурсів, а також ряд інших причин.

З огляду на це для того, щоб підприємствам  досягли найкращих результатів на кондитерському ринку та здатності завойовувати більшу долю на ринку,  необхідно не лише  покращувати техніко – економічні показники ефективності діяльності але й потрібно  формувати і  обґрунтовувати цільову стратегію діяльності. Так значення вибору стратегії зростає, тому що вона є основоположною ланкою в управлінні підприємством, яка  повинна  забезпечувати стійке економічне зростання і розвиток підприємства, підвищення конкурентоспроможності  продукції і послуг.

Для того, щоб правильно обрати і обґрунтувати стратегію, в умовах нестабільності й мінливості зовнішнього середовища, підприємство  має проводити всебічний й постійний  аналіз діяльності конкурентів, власного стратегічного потенціалу й оцінки ефективності його використання, а також визначення свого положення на ринку товарів і послуг стосовно конкурентів.

Але при цьому не слід забувати, що кожен виробник кондитерських виробів є унікальним у своєму роді, тому процес вироблення і обґрунтування  стратегії для кожного підприємства є унікальний, оскільки він залежить від позиції фірми на ринку, динаміки її розвитку, її потенціалу, поведінки конкурентів, характеристик вироблюваного товару або послуг, що надаються, становище  економіки, культурної середи.

При цьому одним з основних питань, що виникають при дослідженні напрямків розвитку кондитерської промисловості, є не лише її галузеві особливості, але і наявність недосконалих стосунків, що складаються з приводу розвитку інтегрованих формувань і взаємодії між учасниками процесу виробництва, переробки, транспортування, реалізації кінцевої продукції, а також розподілу чистого доходу між ними.

Економічне розвиток  кондитерської промисловості багатоаспектне явище, що включає окрім зростання виробництва, фінансів, грошово-кредитних, інноваційних, інвестиційних, управлінських та  інших аспектів діяльності підприємства. В умовах конкурентного ринку кондитерської продукції, що сформувався, особливої ролі набуває правильно вибрана стратегія і направлення розвитку, що дозволяють забезпечити довгострокове стійке зростання, а саме виробляти довгострокову стратегію, яка дозволяла б їм встигати за змінами, що відбуваються на даному ринку.

Так як, ми живемо у столітті розвитку інформаційних мереж, розвитку науки і техніки ефективною стратегією для всіх виробників кондитерської продукції можна визначити стратегію маркетингу, а саме  створити свою торгівельну мережу  за допомогою використання сучасного методу збуту продукції, тобто реалізація продукції через Internet. 

 

 

 

 

                 Література

 

 

  1. Www.ukrstat.gov.ua

  2. Www.ukrsibbank.com