Економічні науки/ 3.Фінансові відношення

Ст. викладач Костишина Олена Яківна

Макаров Артур Юрійович

Донецький національний університет

економіки і торгівлі імені  Михайла Туган-Барановського,Україна

ДЕЯКІ АСПЕКТИ АНАЛІЗУ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Проблема визначення ефективності фінансово-господарського стану підприємства посідає помітне місце серед напрямків економічних досліджень. Становлення ринкових відносин в Україні підвищило її вісомість у зв'язку з розширенням кола споживачів подібної інформації. Тому очевидними є вимоги щодо підвищення якості аналізу стану підприємства, вдосконалення методів його проведення, охоплення перевіркою максимальної кількості аспектів діяльності суб'єкта господарювання, застосування нових перспективних засобів автоматизації.

Питання оцінки фінансового стану підприємств розглядалися в працях  вітчизняних та зарубіжних науковців і практиків, зокрема: М.І.Баканова, І.Т.Балабанова, І.О.Бланка, В.В.Ковальова, Е.А.Маркар’яна, В.М.Родіонової, Р.С.Сайфуліна, Г.В.Савицької, С.С.Стоянової, М.О.Федотової, А.Д.Шеремета, А.Гропелі, Е.Нікбахта та ін.

Але в науковій літературі розкриваються тільки окремі аспекти означеної проблеми. А це свідчить про те, що в дослідженнях відсутня комплексність та системність при визначенні проблеми. Тому підприємства все частіше прибігають до комплексної оцінки фінансового стану.

Аналіз економічної літератури вказує на наявність різноманітних тлумачень сутності фінансового стану, визначень фінансової стійкості та відсутність єдиних критеріїв щодо комплексної оцінки фінансового стану [3].

Однак в працях названих авторів акцент робиться на поточному стані досліджуваного суб'єкта господарської діяльності, без достатнього заглиблення у визначення перспективних шляхів майбутнього розвитку, заходів поліпшення фінансово-господарського стану.

Фінансовий стан підприємства визначається сукупністю показників, що відображають наявність, розміщення і використання ресурсів підприємства, його реальні й потенційні фінансові можливості. Він безпосередньо впливає на ефективність підприємницької діяльності господарюючих суб’єктів. У свою чергу фінансовий стан суб’єктів господарювання прямо залежить від результатів їх підприємницької діяльності. [1,стр.4].

Слід наголосити, що аналіз фінансового стану – це глибоке, науково обґрунтоване дослідження фінансових відносин і руху фінансових ресурсів в єдиному виробничо-торговельному процесі.

Взагалі, аналіз фінансового стану підприємства має три основні цілі: оцінити минулу фінансову діяльність підприємства; підготувати інформацію, необхідну для прогнозування майбутньої діяльності підприємства; порівняти показники діяльності підприємства з показниками інших підприємств галузі.

Методика проведення комплексного аналізу дозволяє:

— проводити комплексно і системно аналіз фінансового стану підприємств будь-якого виду діяльності і приймати рішення щодо вдосконалення їх фінансової стабільності;

— фінансова стабільність підприємств створює можливість сталого розвитку;

— на перспективу з'являється можливість проведення моніторингу фінансового стану підприємств з метою створення інформаційної системи.

На нашу думку заслуговує уваги запропонована Д. В. Шияном методика комплексної оцінки, яка дає змогу оцінити рівень фінансового стану через інтегральний коефіцієнт. За його методикою фінансовий аналіз включає три етапи:

1.     Розрахунок основних, найбільш вагомих коефіцієнтів, які характеризують фінансовий стан підприємства і використані для аналізу;

2.     Стандартизація показників, яка визначається як відношення звітних показників до оптимальних;

3.     На основі отриманих даних робиться висновок .

Деякі науковці наводять основні напрями удосконалення комплексної оцінки фінансового стану підприємств, серед яких виділяють:

·        необхідність розробки галузевих моделей оцінки фінансового стану підприємств;  

·        поглиблення класифікації рівнів фінансової стійкості для прийняття на підприємстві своєчасних та ефективних управлінських рішень;

·        уточнення складу пропонованих до вивчення показників у напрямку відбору коефіцієнтів, які можливо обчислювати зовнішніми фінансовими аналітиками.[2]

Отже, за допомогою чітко організованого аналізу можна вчасно відстежити погіршення фінансового стану підприємства, коли поряд із показниками стабільності фінансового стану з'являються показники, що характеризують негативні тенденції у виробничій та господарській діяльності, а застосування комплексної оцінки фінансового стану дає  можливість фінансовим аналітикам оцінювати наявність у досліджуваних підприємств можливостей розвитку; ідентифікувати фактори, що обумовили певний рівень стійкості фінансового стану підприємства та розробляти конкретні  рекомендації щодо її підвищення.

 

Література

 

1.     Балабанов И.Т. Финансовый менеджмент. - М.: Финансы и статистика, 2006.

2.     Шиян Д.В. Комплексна оцінка фінансового стану галузей економіки//Фінанси України.— 2002.— № 2.— С. 54-62.

3.     Власова Н.О. Фінанси підприємств: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: Центр учбової літератури, 2007, 271с.