Скрипюк Д.Ю., Мурзінова М.М.

Науковий керівник: Руденок О.Ю.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

БАНКІВСЬКА СИСТЕМА УКРАІНИ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ ФІНАНСОВОГО СВІТОВОГО ПРОСТОРУ

 

Глобалізація у найближчому майбутньому визначатиме стан світової системи. Тому аналіз сучасних тенденцій міжнародного руху капіталу, передусім банківського, дає можливість сформувати уявлення про перспективи інтеграції України у міжнародний фінансовий простір. Окрім того, потребує розробки стратегія, яка дала б можливість вітчизняній банківській системі залучити іноземні капітали для розв’язання проблем забезпечення стійкого економічного зростання національної економіки.

Під впливом інтеграції та технічних нововведень сформувалися достатні передумови для підвищення мобільності капіталів (поява транснаціональних банків, глобальних інтегрованих ринків тощо). Інтернаціоналізація фінанси-кредитної інфраструктури привела до створення транснаціональних банків, які стали одним із головних суб’єктів сучасної глобальної фінансової системи. Початковим мотивом міжнародної діяльності ТНБ було прагнення обслуговувати потреби у фінансуванні експортно-імпортних операції свої основних клієнтів – зарубіжних філій ТНК. Однак вони використовують свою присутність на зовнішніх ринках для пошуків нових інструментів та методів діяльності, значного розширення сфер операцій. Під впливом глобалізацій них процесів стратегії банків видозмінюються у напрямі розширення мереж відділень і дочірніх структур у регіональних або світових масштабах, залучення аутсортингових компаній і реалізації спільних проектів із небанківськими установами.

Процеси глобалізації світової економіки не можуть обминути й фінансово-банківську систему України, особливо з огляду на відкритість національної економіки. Банківська система України однією з перших переживає процес прискорення інтеграції через розширення присутності у ній іноземного капіталу. Із вступом України до СОТ відбуватиметься поступове збільшення присутності іноземного  капіталу у вітчизняній банківській системі. Іноземний капітал принесе в Україну сучасні банківські технології, нові фінансові продукти, культуру банківського корпоративного управління, сприятиме підвищенню рівня конкуренції. Поступово мають бути створені умови для доступу в український банківський сектор іноземного капіталу, що є аналогічними для резидентів.

Перестороги щодо іноземного капіталу пояснюються неготовністю українських банків до конкуренції, розпорошеністю активів, відсутністю умов для інвестиційного кредитування, наслідком чого може стати посилення залежності від зовнішніх ринків. Засоби захисту від негативного впливу іноземних банків можуть полягати також у створенні умов для припливу інвестицій у вітчизняні банки, належному захисті депозитів, досягненні європейського рівня монетизації економіки, підвищенні ступеня законодавчого захисту банків тощо.

Загальновідомо, що банківська система України не може конкурувати з банківськими системами багатьох постсоціалістичних європейських країн, не кажучи вже про розвинені країни Західної Європи, за більшістю показників, що характеризують її потужність.

Аналізуючи наслідки експансії іноземних банків у країни Східної Європи, необхідно зауважити, що вона дала можливість значно збільшити показники капіталізації банківської системи, впровадити нові технології надання банківських послуг, розширити їх асортимент, запровадити мобільний банкінг, що істотно підвищило конкуренцію у банківському секторі. Крім того, значно знизився рівень процентних ставок, які поступово сягають показників розвинених європейських країн.

У вітчизняній банківській системі цілком об’єктивно назрів процес консолідації капіталів. Потенційними кандидатами на поглинання чи приєднання є банки, основна діяльність яких зосереджена на обслуговуванні певної групи підприємств. Також є доцільним об’єднання невеликих місцевих банків.

Таким чином, можна зробити такі висновки:

- стратегічним вектором розвитку банківської системи України має стати її спрямованість у світовий фінансовий простір на основі глобалізації фінансових ринків;

- інтеграція національної банківської системи повинна здійснюватися на основі концентрації українського банківського капіталу;

- посилення конкуренції на ринку банківських послуг сприятиме зниженню вартості фінансових ресурсів;

- зростання частки іноземного капіталу у національній банківській системі для забезпечення дотримання національних інтересів держави.