Економічні науки/6. Маркетинг

 

Павлоградський Д.А., доц. Жарлінська Р.Г.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київський національний торговельно-економічний університет

 

Бізнес-план та його зв’язок з програмою маркетингу

 

В умовах ринкової системи господарювання жодне підприємство не може працювати прибутково без ретельно розробленого плану. Досвід організації підприємства свідчить, що планування діяльності підприємства набуває все більшого значення в умовах швидких змін у середовищі функціонування підприємства. Чим більш динамічним та невизначеним стає середовище діяльності, тим більше порядку має бути на самому підприємстві, тим більше уваги слід приділяти розробці стратегій та оперативних дій для їх реалізації. Відсутність чіткого плану є незаперечним свідченням незадовільного управління підприємством. Успіх підприємницького проекту, незалежно від його масштабів, сфери діяльності, форми організації бізнесу, неможливий без чіткого уявлення про перспективи діяльності, без опрацювання надійних орієнтирів і реального плану господарювання.

Бізнес-план — це документ, що описує всі основні аспекти майбутнього комерційного підприємства, аналізує всі проблеми, з якими воно може стикнутися, а також визначає способи вирішення цих проблем. [2]

Бізнес-план дозволяє вирішувати цілий ряд задач, але основними з них є такі:

·     обгрунтування економічної доцільності напрямків розвитку фірми;

·     розрахунок очікуваних фінансових результатів діяльності, у першу чергу обсягів продажів, прибутків на капітал;

·     визначення наміченого джерела фінансування реалізації обраної стратегії, тобто засоби концентрування фінансових ресурсів;

·      добір робітників , що спроможні реалізувати даний план.

Отже, в умовах ринкової системи господарювання бізнес-план це активний інструмент управління підприємством, відправний пункт усієї планової та виконавчої діяльності підприємства, це документ, який визначає оптимальні за часом і найменш ризикові шляхи реалізації підприємницького проекту.

Бізнес-план у має у своїй структурі певну кількість розділів. Розділ, присвячений маркетингу, є однією з найважливіших частин бізнес-плану, оскільки в ньому безпосередньо йдеться про характер наміченого бізнесу і засобах, завдяки яким можна розраховувати на успіх. Даний та інші розділи є безпосередньо пов’язані з програмою маркетингу.

Успіх підприємства в освоєнні ринку і закріпленні на ринку є результатом організації маркетингу, як елемента загальної системи управління, яка в цілому спирається на спеціально розроблену програму маркетингу.

Програма маркетингу – це розроблений, на основі комплексних маркетингових досліджень, стратегічний план-рекомендація виробничо-збутової і науково-технічної діяльності фірми (організації), покликаний забезпечити вибір оптимального варіанту її майбутнього розвитку згідно висунутій меті і стратегії в довгостроковій перспективі. [1]

Метою маркетингової програми і її основною ідеєю, є пошук і створення конкурентних переваг.

Маркетингова програма вирішує три основні задачі:

1. Визначення об'єму випуску нової і удосконалення старої продукції в натуральному і вартісному виразі на поточний і перспективний період.

2. Вибір цільового ринку і кінцевого споживача з урахуванням їх вимог і потреб в продукції.

3. Зіставлення витрат виробництва, ціни і прибутки по кожному конкретному продукту.

Маркетингова програма є основним елементом маркетингу. Вона включає в себе 10 розділів: преамбула; стратегія розвитку цільового ринку; слабкі та сильні місця підприємства; мета і завдання; маркетингова стратегія; товарна стратегія; стратегія формування каналів збуту; цінова стратегія; стратегія формування попиту; бюджет маркетингу.

Отже, маркетингова стратегічна програма підприємства є стратегічним планом дій фірми по досягненню поставленої довгострокової мети.

Бізнес-план та маркетингова програма – це документи, які “переплітаються” між собою. По-перше, дані документи створюються на перспективу, тобто в них плануються та обґрунтовуються майбутні показники діяльності підприємства. По-друге, усі показники та категорії програми маркетингу мають місце у бізнес-плані, наприклад, цільовий ринок, об’єм реалізованої продукції, вид продукції, витрати на модифікацію, збут продукції тощо. Усі дані показники обґрунтовуються та плануються, як у бізнес-плані, так і у програмі маркетингу. По-третє, бізнес-план має у своїй структурі розділ маркетингу, який висвітлює ті ж самі питання, що й програма маркетингу.

Але бізнес-план є загальним документом планування та організації діяльності підприємства та її загальної стратегії розвитку, а маркетингова програма є більш спеціалізованим та детальним документом, в якому висвітлюються аспекти, які стосуються лише такої діяльності, як маркетинг.

Отже, бізнес-план та програма маркетингу є взаємопов’язаними документами, які дають змогу розпланувати, проаналізувати, обґрунтувати та зробити вибір шляху, яким необхідно рухатись підприємству, щоб досягти бажаної мети.

 

 

Використана література

 

1. Крылова Г.Д., Соколова М.И. Маркетинг. Теория и 86 ситуаций: Учеб. пособие для вузов. – М.: ЮНИТИ-ДАНА. – 1999. – 519 с.

2. М. Мак-Дональд Стратегическое планирование маркетинга – СПб: Питер. – 2000. – 320 с.