Экономические науки/ 7.Учет и аудит

Аспірантка Гринцевич В.О.

Державний вищий навчальний заклад ”Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, Україна

 

АКТУАЛЬНІСТЬ ЕКОНОМІЧНОЇ СУТНОСТІ ОБЛІКУ ЗАТРАТ ТА СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ

 

Питання обліку затрат та собівартості продукції на  підприємствах України за сучасних умов ринкової економіки розкриті недостатньо та потребують додаткового дослідження. На сьогоднішній час в Україні відбуваються зміни в системі бухгалтерського обліку та контролю, де облік затрат і формування собівартості продукції має найбільшу специфіку в зв’язку з особливостями технології виробництва на підприємствах різних галузей промисловості. Поряд з необхідністю вивчення загальних завдань організації і методики обліку та формування собівартості в промисловості виникає суттєва необхідність засвоєння тих особливостей формування затрат розподілу комплексних затрат, які визначаються галузевими факторами.

Вагомий внесок у вивчення питань обліку затрат і собівартості продукції зробили вітчизняні та зарубіжні вчені: І.А. Бланк, Ф.Ф. Бутинець, А.М. Герасимович, М.В. Кужельний,  В.В. Сопко та інші.

У реформуванні вітчизняного бухгалтерського обліку особливе місце відводиться обліку затрат, основним постачальником інформації, що традиційно є для формування собівартості продукції. Облікова інформація про виробничі затрати в економіці справедливо вважається найбільш важливою, оскільки багато управлінських рішень на рівні організації засновано на його даних. Не випадково виробничий облік виділяється в числі пріоритетів як бухгалтерського обліку, так і систем управління економікою господарюючих суб'єктів. Зусиллями різних поколінь вітчизняних і зарубіжних вчених створена своєрідна вартісна модель виробничого процесу, що вимагає постійного вдосконалення адекватно технічному рівню конкретного підприємства на тому або іншому етапі розвитку його економіки. Тому, актуальність даного дослідження, а саме: вдосконалення обліку затрат на виробництво і формування собівартості продукції в кожній галузі важко переоцінити.

З розвитком ринкових відносин в Україні зростає роль бухгалтерського обліку, оскільки доводиться не лише порівнювати здійсненні затрати з отриманими доходами, але і вести активний пошук ефективного використання кожної вкладеної гривні  у виробничу комерційну і фінансову діяльність підприємств. Сучасний бухгалтерський облік повинен відповідати вимогам міжнародних стандартів, задовольняти потреби зовнішніх і внутрішніх користувачів інформації, виявляти резерви підвищення ефективності виробництва.

В умовах переходу до ринкової економіки собівартість продукції є найважливішим показником виробничо-господарської діяльності підприємства. Розрахунок цього показника необхідний для оцінки виконання плану і його динаміки; визначення рентабельності виробництва й окремих видів продукції; виявлення резервів зниження собівартості продукції; визначення цін на продукцію; обґрунтування рішень про виробництво нових видів продукції й зняття з виробництва застарілих.

Процес виробництва є найважливішою стадією кругообігу засобів підприємства. Під час цього процесу підприємства, витрачаючи  матеріальні, трудові і фінансові ресурси, формує собівартість  виготовленої продукції, що в кінцевому рахунку за інших рівних умов істотно впливає на фінансовий результат роботи підприємств – його валовий прибуток або збиток. Правильна організація обліку затрат на  виробництво, з одного боку, забезпечує дієздатний контроль за ефективним використанням на підприємствах матеріальних, трудових і  фінансових ресурсів і, з іншого боку, дозволяє підприємствам уникнути  конфліктних ситуацій у взаєминах з податковою службою при  вирішенні питань оподаткування прибутків. Крім того, успіх підприємств України з питань обліку затрат та собівартості продукції залежить від формування собівартості з кількох причин:

1. Затрати на виробництво і реалізацію продукції виступають найважливішим  елементом при визначенні справедливої і реалізаційної конкурентної ціни; 

2. Інформація про собівартість продукції часто лежить в основі прогнозування і управління виробництвом і затратами.

Таким чином, мета обліку затрат і формування собівартості продукції полягає в своєчасному, повному і достовірному визначенні фактичних затрат, пов’язаних з виробництвом і збутом продукції, визначенні фактичної собівартості окремих видів і всієї продукції, контролі за використанням ресурсів і грошових коштів. Собівартість продукції є якісним показником діяльності підприємств, тому що в ній відбиваються всі сторони виробничої й фінансово-господарської діяльності підприємств: ступінь використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, якість роботи окремих працівників і керівництва в цілому.

Отже, в економіці України виникає багато актуальних проблем, на які варто звернути увагу, але передусім потрібно пам’ятати, що удосконалення побудови своєчасного і достовірного бухгалтерського обліку нерозривно пов’язане з вирішенням актуальних завдань в галузі економіки. І прийняття до уваги всіх недоліків з урахуванням їх виправлення у системі бухгалтерського обліку, особливо, що стосується сфери обліку затрат і собівартості продукції, надасть можливість скорішого процвітання економіки України.

 

Література:

1.       Сопко В.В. Бухгалтерський облік: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2000.

2.       Ткаченко Н.М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України. – К.: А.С.К., 2001.