Экономические науки/10.Экономика предприятия

 

Семененко І.М.

Східноукраїнський національний університет ім. В.Даля, м. Луганськ

Концепція забезпечення економічної стійкості підприємства на основі його інноваційної активності

Забезпечення економічної стійкості підприємства являє собою сукупність мір і засобів, а також створення умов, що сприяють підтримці значення економічної стійкості підприємства на заданому рівні і запобіганню її зниження в умовах постійно мінливих зовнішнього і внутрішнього середовищ підприємства. В умовах трансформаційної економіки країни вирішальною силою відновлення технічної бази виробництва, освоєння й випуску нової конкурентноздатної продукції, проникнення на світові ринки товарів і послуг виступає інноваційна діяльність господарюючого суб'єкта. Тому вбудовування інноваційного планування в загальну стратегію підприємства буде сприяти його стійкому розвитку й досягненню його економічної стійкості. У зв'язку із цим набуває актуальності питання забезпечення економічної стійкості господарюючого суб'єкта на основі його інноваційної активності.

Забезпечення економічної стійкості підприємства на основі його інноваційної активності припускає підтримку рівня стійкості в умовах інноваційного розвитку підприємства й за рахунок впровадження ним інновацій. Перебуваючи в режимі постійного пошуку нових господарських зв'язків, відновлення технологій і продукції, пошуку й розширення ринків збуту, підприємство здатне зміцнювати свої конкурентні переваги й позицію на ринку.

На рис. 1. схематично представлена концепція забезпечення економічної стійкості підприємства на основі його інноваційної активності. Так, кожне інноваційно активне підприємство в певний період часу перебуває в режимі поточного функціонування й розвитку. Поточне функціонування містить у собі устояну організаційну структуру й методи управління, технології й устаткування, випуск продукції, що вже зарекомендувала себе й займає певну нішу ринку і, як правило, є серійною. Розвиток припускає відновлення застосовуваних технологій і продукції, удосконалювання організаційної структури, закупівлю нового обладнання, ріст виробничих потужностей і, відповідно, збільшення обсягів випуску нової продукції. Інноваційна активність сприяє ефективному функціонуванню й розвитку підприємства. Такий стан господарюючого суб’єкта вимагає визначення пропорцій між розподілом ресурсів на його поточне функціонування й підвищення активності розвитку з метою забезпечення росту конкурентноздатності й одночасного забезпечення своєї економічної стійкості на заданому рівні.

 

Рис. 1. Концепція забезпечення економічної стійкості підприємства на основі його інноваційної активності

 

Слід зазначити, що поточне функціонування підприємства припускає підтримку всіх своїх параметрів на заданому рівні, забезпечуючи таким чином свою економічну стійкість. Інноваційний розвиток, у свою чергу, порушує рівноважний стан господарюючого суб'єкта в теперішній період часу, що позначається на зниженні його стійкості в цей період, незважаючи на те, що надалі результати інноваційної діяльності будуть сприяти її забезпеченню та підвищенню. Тобто процес впровадження інновацій, з одного боку, є необхідною умовою для досягнення успіху підприємством і забезпечення стійкості, а, з іншого боку, це джерело витрат і складностей, що її знижує.

Ресурси, які витрачаються на розвиток і функціонування підприємства, містять у собі фінансові, матеріально-технічні, кадрові й інформаційні. Ресурсні можливості підприємства визначають його інноваційні витрати, які воно може понести без втрати стійкості. Причому при недостатньому ресурсному забезпеченні поточної діяльності виникає погроза існуванню підприємства в даний період, що, в остаточному підсумку, знижує ймовірність майбутнього успіху його розвитку.

У результаті виникає необхідність в обґрунтуванні рівня інноваційної активності підприємства, який повинен відповідати стану зовнішнього середовища та потребам і стану самого господарюючого суб'єкта, одночасно забезпечуючи підтримку його економічної стійкості на заданому рівні або не нижче гранично припустимого. Тобто в процесі управління інноваційною діяльністю необхідно порівнювати темпи росту інноваційних витрат і стійкість підприємства.

Таким чином для забезпечення економічної стійкості підприємства на основі його інноваційної активності необхідно доцільно розподіляти ресурси між його поточним функціонуванням та розвитком. Це дозволить уникнути критичної ситуації у вигляді втрати стійкості внаслідок ресурсного дисбалансу між забезпеченням поточної діяльності й інноваційним розвитком і невідповідності висунутих вимог до підприємства і його можливостей. Тобто концепція забезпечення економічної стійкості підприємства на основі його інноваційної активності полягає у визначенні такого рівня інноваційної активності, який дозволить господарюючому суб’єкту розвиватися й обновляти свою продукцію, і одночасно забезпечувати свою економічну стійкість на заданому рівні.