Холявко Н.І.

Чернігівський державний інститут економіки і управління

Аналіз стану ринку кондитерських виробів Чернігівської області

         На сьогоднішній день кондитерська галузь є перспективною, характеризується порівняно стабільним високим попитом, оскільки йдеться про товари народного споживання. За останні роки в даній галузі склалася тенденція до збільшення обсягів виробництва, розширення ринків збуту за рахунок підвищення конкурентоспроможності продукції.

         Конкурентна боротьба на ринку кондитерських виробів Чернігівського регіону є жорсткою. Конкурентів можна поділити на дві групи: зарубіжні та вітчизняні виробники. Продукція зарубіжних виробників має досить широкий асортимент. Однак ця продукція характеризується значно нижчим рівнем якості, бо при її виготовленні використовують замінники, консерванти, добавки, барвники, що суттєво знижують поживні властивості кінцевої продукції. Середній рівень цін на зарубіжні кондитерські вироби відповідає рівню цін продукції українського виробництва. Перевагами для закордонних виробників є великий фінансовий потенціал і підтримання технологічного виробництва на високому рівні (зазвичай період оновлення складає 3-5 років). Таким чином, закордонна продукція (з Польщі, Туреччини тощо) не є конкурентної для українських підприємців.

         Дослідження показали, що 80% загального споживання кондитерських виробів припадає на вітчизняні підприємства. Українські кондитерські фабрики мають ряд переваг над своїми зарубіжними конкурентами, зокрема:

 - краща обізнаність з потребами споживачів;

 - можливість точніше і з меншими витратами реагувати на вимоги національного ринку;

 - порівняно менші транспортні витрати;

 - використання натуральної сировини при виробництві продукції.

Конкуренція серед вітчизняних виробників відбувається за кількома напрямками: смакові якості, дизайн упаковки, глибина асортиментних груп, ціна, термін зберігання.

         Структуру ринку кондитерських виробів Чернігівської області наведено на рисунку 1.

Рисунок 1 – Структура ринку кондитерських виробів Чернігівської області

Рисунок 1 показує, що лідером на кондитерському ринку Чернігівської області є ВАТ «Чернігівська кондитерська фабрика «Стріла». Цей факт пояснюється тим, що товариство займається збутом своєї продукції практично в усі районні центри області, великі селища і села Чернігівської області. Окрім того, ВАТ „Стріла” доставляє продукцію споживачам власним транспортом на порівняно невеликі відстані, тому ціни на її продукцію є дещо нижчими, ніж на продукцію інших виробників.

         Наявність багатьох конкурентів на ринку стимулює виробників поліпшувати якість продукції, розширювати її номенклатуру, збільшувати асортимент, вводити нові техніку та технології, здійснювати модернізацію обладнання, знижувати собівартість продукції.

         Загалом на чернігівському ринку представлені кондитерські вироби широкого асортименту, високої якості, виготовлені переважно з натуральної сировини, з привабливим зовнішнім виглядом за помірними цінами.

         У своїй діяльності виробники кондитерських виробів орієнтуються на всі верстви населення. Широкий асортимент продукції розраховано на будь-який смак і купівельні спроможності покупців. Споживачів можна умовно поділити за наступними ознаками:

1) географічна ознака:

 - жителі сіл – віддають перевагу ваговим кондитерським виробам (особливо карамелі);

- жителі міст – окрім вагових, охоче купують розфасовані в коробки кондитерські вироби;

2) поведінковий принцип – залежність від причин здійснення покупки:

 - споживачі, які купують продукцію для свят, – віддають перевагу виробам у коробках (це дорожче, проте престижно);

 - споживачі, які купують продукцію фабрики для задоволення власних потреб, – віддають перевагу ваговим виробам;

3) демографічна ознака:

- люди зрілого віку – споживають відносно небагато кондитерських виробів;

- молодь, особливо діти, - споживають набагато більше солодощів.

         Окрім зазначеного, підприємства беруть до уваги специфічні потреби людей, яким не можна вживати солодкого (хворі на цукровий діабет), виробляючи продукцію із використанням цукрозамінників.

         З метою зміцнення конкурентних позицій на ринку виробники кондитерських виробів пильно стежать за станом ринку і запитами споживачів, беруть активну участь у різноманітних заходах, виставках, ярмарках, дегустаціях та здійснюють іншу рекламну діяльність.