Економічні науки. Регіональна економіка.

 

Аспірант Лаврищева М.В.

Донбаська національна академія будівництва та архітектури

Особливості сучасного етапу розвитку методології та застосування практики стратегічного планування діяльності органів державного управління

 

Увага, що в останні роки приділяється стратегічному плануванню в Україні, є більшою мірою відгуком на питання про те, за допомогою якого методу і у який спосіб можна робити розрахунки на майбутнє, проектувати бажаний майбутній стан на поточну ситуацію, будувати плани й досягати поставлені цілі в організації. Таким чином, проблематика розвитку стала спонукальним мотивом звертання до питань стратегічного планування.

На сьогоднішній день проблема стратегічного планування в діяльності органів державної управління  є не просто інноваційною, але й надзвичайно слабко проробленою. Однак у міру розвитку процесів державного будівництва, більше точного визначення обсягів повноважень органів державної управління створюються умови для більше енергійних зусиль по вдосконалюванню процесу стратегічного планування.

Планування є однією з основних функцій управління й у жодному разі не може бути поза увагою  ні практиків, ні науковців.  З різних аспектів планування більшість фахівців максимум уваги зараз віддають перспективному, заснованому на моделях стратегії розвитку організації в мінливих умовах зовнішнього середовища [1].

Стратегічне планування являє собою набір дій і рішень керівництва організації, які ведуть до розробки специфічних стратегій, призначених для того, щоб допомогти організації підтвердити свою місію й досягти своїх цілей. З огляду на багатоплановий характер діяльності кожна організація має формувати власну стратегію або набір стратегій.

Як показала закордонна практика, стратегічне планування орієнтується на активні дії, які частіше є довгостроковим, стосується сукупності безлічі проблем, акцентує увагу на оптимальному задоволенні потреб місцевого співтовариства, сприяє досягненню суспільного консенсусу щодо регіональних і муніципальних проблем.

Стратегічне планування припускає наявність зворотного зв'язку. Якщо здійснення пропонованої в плані політики не принесло бажаних результатів, це означає, що необхідно переглянути або цю політику, або вихідний дані, або сам процес планування. Якщо обрана модель стратегічного планування виявилася невдалою, її треба вдосконалити.

Після встановлення місії та цілей керівництво повинно розпочати діагностичний етап стратегічного планування, який включає в собі аналіз зовнішнього середовища, управлінське обстеження, виявлення зон, які потребують негайної уваги, зон, які можуть зачекати, та перспективних, зовнішніми можливостями яких можна скористатися [2].

Формулювання стратегічного плану представляє собою систематичну та ретельну підготовку до майбутнього. Якщо всім керівникам, в тій чи іншій мірі, слід займатися формальним стратегічним плануванням, то складання стратегічних планів для всієї організації є, в першу чергу, обов'язком вищого керівництва. Керівники середнього та нижчого рівня надають відповідну інформацію і забезпечують зворотній зв'язок.

Складовою частиною стратегічного планування органів державного управління є кадрове забезпечення ефективними менеджерами та іншими службовцями апарата управління державних установ, що включає в собі процес формування, управління та розвитку кадрового потенціалу організації.

 

Литература:

1.   Ашаді Н.Д. Стратегічне планування діяльності підприємства [Текст]: автореф. дис… канд. екон. наук: 08.06.01 / НАН України. – Х., 2004. – 20 с.

2.   Юшкевич О.О. Стратегічне планування як основа управлінських рішень [Текст] / О.О. Юшкевич // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – 2004. – В 5 т. Том V. – С. 1398-1403.