І.М.Пістунов, О.Ю.Чуріканова

Національний гірничий університет

Аналіз впливу на інвестиційну діяльність та прибутковість шахт техніко-економічних характеристик вугілля

 

Успішне управління зумовлює необхідність пошуку надійних механізмів забезпечення стійкості роботи підприємств у період не стабільної економіки. Значне місце в забезпеченні умов для виживання підприємства відіграють інвестиції. У наш час, інвестиційна активність у вугледобувній промисловості, хоча і в недостатньому обсязі, але має місце. Тому у період обмеженості інвестиційних ресурсів ефективність їх раціонального використання стає на перший план. Для вирішення таких задач необхідна удосконалена методика оцінки інвестиційних проектів, пристосована саме для вугледобувної галузі, яка би враховувала ті особливості, які можуть мати вплив на ефективність інвестицій, а саме техніко-економічні характеристики вугілля.

 Відсутність чітко виражених зв’язків між економічними процесами вугледобувної промисловості призводить до потреби виявлення чітких залежностей з метою подальшої оптимізації роботи промисловості.

Таким чином приходимо до необхідності проведення аналізу між технічними характеристиками вугілля, цінами на вугілля, видами інвестування  та прибутком із застосуванням математичного апарату. Для того щоб виявити чи є зв’язок між досліджуваними економічними явищами проведено кореляційний аналіз, щоб надати цьому зв’язку числового виразу.

Для проведення кореляційного аналізу була узята статистична вибірка по п’ятнадцяти вугільним підприємствам України за чотири роки.

За допомогою кореляційного аналізу було досліджено тісноту зв’язку між такими показниками: обсяги інвестування за типами (матеріальні, не матеріальні, фінансові інвестиції); прибуток; дохід; витрати; ціни на вугледобувну продукцію та їх технічні характеристики. У результаті отримано трикутну матрицю кореляції (рис 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 1 - Результати кореляційного аналізу

Кореляційні показники по відношенню ціни до інвестицій за основними типами отримано негативні. По відношенню технічних показників вугілля до видів інвестування також було отримано низький показник коефіцієнту кореляції. Не зважаючи на те, що задовільного рівня коефіцієнту кореляції не було отримано, ми не можемо казати про повну відсутність зв’язку між досліджуваними змінними. Тому приходимо до необхідності визначення значимості отриманих коефіцієнтів шляхом отримання границь довірчого інтервалу у яких потрапляє окремо досліджуваний коефіцієнт. 

Для значимих параметрів зв’язку ці границі визначають довірчі інтервали з наперед заданою  надійністю γ. Для цього використовують z-перетворення Фішера.  Перетворення виконується за формулою:

.

де zz-перетворення Фішера , r – коефіцієнт кореляції

Довірчий інтервал для z визначається як :

 ,                 

 де n- число спостережень.

 

Виходячи з результатів кореляційного аналізу по відношенню якість вугілля-ціна не було отримано достатньо позитивного коефіцієнту кореляції, що може вказувати на зворотній зв’язок між цими факторами. Це відображає реальну ситуацію на  ринку вугілля, а саме на те, що поступове щорічне збільшення ціни ніяк не пов’язано з покращенням якості вугілля.

 На основі проведеного аналізу, стосовно зв’язку між технічними характеристиками вугілля виділено певний ряд пар, по яким на основі додаткового аналізу із використанням визначення границь довірчого інтервалу було виявлено статистично достовірний зв’язок між зольністю та підготовкою кадрів, дослідженнями та розробками, рекламою; сірчистістю та обсягом виробництва, прибутком, акціями, цінними паперами.

Статистично достовірний зворотній зв’язок мають такі пари показників як сірчистість-середня оптова ціна вугілля, волога – підготовка кадрів, дослідження та розробки, реклама.

Проведений кореляційний аналіз із визначенням границь довірчого інтервалу може стати основою для побудови економіко-математичної моделі для  розробки нової технологій оцінки ефективності інвестиційних проектів пристосованої до техніко-економічних особливостей вугледобувної галузі, яка в свою чергу допоможе більш раціональному розподілу обмежених економічних ресурсів.